האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

לימוד כלכלה - תואר ראשון בכלכלה

ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימוד כלכלה - תואר ראשון בכלכלה
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

ההגדרה של לימודי כלכלה היא: "כלכלה היא מכלול הפעילות האנושית, המכוונת להשגת האמצעים החומריים הדרושים לאדם לצורך קיומו ורווחתו" מקור.


על פניו הבסיס של הכלכלה נשאר זהה מיום היווסדה (פעולות מכוונת להשגת אמצעים), אך בפועל המערכת הכלכלית משתנה ומשתכללת ללא הרף. הדוגמא האחרונה והמוכרת לרובנו היא הביטקוין והכניסה של המטבעות הדיגיטליים/קריפטוגרפיים לחיי היום יום והעסקים. לכן במהלך לימודי התואר ייבחנו כל האספקטים הנוגעים לתחום, מההיסטוריה של הכלכלה ועד העתיד אליו אנחנו הולכים. הסטודנטים בתואר ירכשו ידע על המערכת הכלכלית ברמת הפרט וברמת החברה הגלובלית, ילמדו מה משפיע על המערכות הכלכליות השונות, דרכי התמודדות עם בעיות מדיניות כמו: אבטלה, אינפלציה, מיתון, משברים, סוגיות מט''ח ושערי חליפין, סחר חוץ, ניתוח סטטיסטי ועוד.

 
למי מתאימים לימודי כלכלה?

לימודי תואר בכלכלה הינם קשים ודורשים מהסטודנטים יכולות אנליטיות גבוהות (סטטיסטיקה ברמה גבוהה) מצד אחד ויכולות שינון ידע תיאורטי מצד שני (לימוד של תיאוריות כלכליות וכדומה). במהלך הלימודים ישנו שימוש רב בנוסחאות מתמטיות, לכן אנשים בעלי יכול אנליטית גבוהה יחסית, כנראה יסתדרו יותר טוב. אך אין צורך לחשוש, הרמה המתמטית בתואר מתאימה גם למי שעשה 4 יחידות מתמטיקה בתיכון, ותמיד ניתן לקחת קורסים לחיזוק לפני תחילת הלימודים.
 
 

מסלולי הלימוד בכלכלה, ההתמחויות והקורסים 

לימודי כלכלה ניתן ללמוד במכללות אקדמיות, פרטיות, באוניברסיטאות ובשלוחות מחו"ל. בארץ קיימים כ-50 מוסדות לימוד המלמדים את התחום לתואר והכוללים גם שילוב בין כלכלה למנהל עסקים או ללימודי תקשורת.

מטרתה של תוכנית הלימודים היא להכשיר בוגרים להשתלבות טובה ויעילה בשוק העבודה, במגזר הציבורי והפרטי ולהקנות בסיס להמשך לימודים לתארים גבוהים. תוכנית הלימודים מושתתת על קורסי ליבה העוסקים ביסודות הניתוח והחשיבה הכלכליים ברמת היחידה הכלכלית הבודדת (מיקרו) וברמת המשק בכללותו (מאקרו). במקביל, מקנה התוכנית כלים ומיומנויות ניתוח באמצעות לימודים בתחומים נוספים, ביניהם: מתמטיקה, סטטיסטיקה, חשבונאות, מחשבים וחקר ביצועים.

התוכנית מאפשרת לתלמידים להתמקד במקבץ של קורסי התמחות בתחומי הניהול. לדוגמא:

• מסלול בשוק ההון
• מסלול בניהול ויזמות
• מסלול בנדל''ן
• משאבי אנוש
• מסלול בניהול השירות

חלק ממוסדות הלימוד מאפשרים לסטודנטים לעבור התנסות מעשית כבר במהלך הלימודים, על מנת לסייע להם להתחיל את הקריירה כבר בזמן התואר. לדוגמא התמחות מעשית של יום בשבוע במהלך שנה ג', במהלך ההתמחות משתלבים הסטודנטים בארגונים מובילים במשק במגוון תפקידים במגזר העסקי והציבורי, תוך ליווי אקדמי של סגל המכללה.

 
קורסי חובה:

קורס מיקרו כלכלה - זהו הקורס החשוב והמרכזי ביותר שיש והוא מהווה את הבסיס לכל שאר הקורסים. כל סטודנט יצטרך לעשות קורס מיקרו כלכלה אשר נוגע בשיקולים הכלכליים והתנהלותם של יחידות כלכליות קטנות. כמעט כל התלבטות כלכלית שיש לנו בחיים קשורה הצורה מסוימת לתחום המיקרו כלכלה. זהו קורס מאד חשוב אך לא פשוט בכלל.

קורס מאקרו כלכלה - קורס מאקרו כלכלה זה הוא המשך ישיר לקורס המיקרו והוא עובר מהשיקולים הכלכליים של הפרט אל השיקולים אשר עומדים בפני המדינה והמשק הכלכלי בה. קורס במאקרו כלכלה מתעסק בנושאים רחבי היקף כמו אבטלה, תוצר לאומי גולמי, תקציב המדינה, מושגים כלכליים, מדיניות כלכלית, כלכלה עולמית, המשק הישראלי ועוד המון נושאים בתחום.

קורס מתמטיקה לכלכלנים – אחד מהקורסים החשובים ביותר הוא מתמטיקה לכלכלנים אשר בו רוכשים ידע בתחום המתמטיקה לצורך עבודה ומחקר בתחום הכלכלה. תחום הכלכלה מבוסס על מקצוע המתמטיקה לכן חשוב שהידע המתמטי של כלכלן יהיה ברמה גבוהה.
 
כלכלת ישראל – קורס שמדבר על הכלכלה של מדינת ישראל. על ההיסטוריה הכלכלית, נקודות ציון חשובות, החלטות שהתקבלו ושמתקבלות עדיין ועוד. קורס זה הוא קורס חשוב מאד על מנת שאפשר יהיה להבין מה קורה בארצנו בקטע הכלכלי.  

כלכלת הסביבה - קורס זה מציג כל מיני נושאים ודוגמאות לבעיות כלכליות של מדינות אחרות בעולם ואיך התמודדו עם המשבר ופתרו אותו.
 
היתרונות 
בניגוד לתארים תיאורטיים כמו מנהל עסקים, לימודי כלכלה הם לימודי מקצוע לכל דבר, ובוגרי הלימודים יוצאים עם מקצוע (כלכלן) מבוקש, מה שמקל עליהם בהשתלבות בשוק העבודה. בנוסף ישנו את יתרון הבינלאומיות (בסופו של דבר כלכלה זאת שפה בינלאומית כמעט כמו מתמטיקה), כלכלנים ישראלי רבים משתלבים בכלכלה העולמית ובחברות בינלאומיות גדולות.
 


תנאי קבלה ללימודי כלכלה

באוניברסיטאות תנאי הקבלה הגבוהים ביותר הם:

 • בגרות מלאה וציון התאמה - 620 ומעלה
 • בגרות מלאה וציון פסיכומטרי 732 לפחות
 • ממוצע בגרות 111 וציון פסיכומטרי מעל 600

במכללות תנאי הקבלה הגבוהים ביותר הם:

 •  ציון 620 ומעלה בפסיכומטרי וממוצע בגרויות משוקלל כולל בונוסים של 100 ומעלה
 
ברוב המוסדות ישנן מכינות קדם אקדמיות המקלות על תנאי הקבלה לתואר. לדוגמא המכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת אריאל 
 
שכר לימוד - שכר הלימוד נע בין כ-11,000 ש"ח לשנה באוניברסיטאות ובמכללות אקדמיות ועד כ-45,000 ש"ח במכללות פרטיות ושלוחות מחו"ל.

מבט על שוק העבודה - בוגרי המסלול משתלבים בתום הלימודים במגוון רחב של תפקידים במגזר העסקי או הציבורי כגון: אנליסטים של נתונים, ייעוץ כלכלי, מחקר כלכלי, ליווי עסקי, תפקידים בשוק ההון ושוק הנדל''ן, מנהלי מוצר, מנהלי מחקר ועוד. הגופים המעסיקים כלכלנים הם רבים וביניהם ניתן למצוא: בנקים, חברות הון סיכון, חברות הייטק, קרנות למיניהן, חברות ביטוח, חברות להשקעות, בורסה לני"ע, חברות פיננסיות, חברות ציבוריות וממשלתיות, חברות העוסקות בייעוץ עסקי, כלכלי וייעוץ מס, משכנתאות, שיווק, מודיעין עסקי, שיווקי ואסטרטגי, אנאליסטים ועוד.

כמה תרוויחו בתור כלכלנים?

לפי הנתונים העדכניים ביותר של משרד העבודה והרווחה, ממוצע השכר ההתחלתי של כלכנים הוא: 8,932 ש''ח ובמדד הביקוש אצל המעסיקים המקצוע מדורג 6 (ביקוש ממוצע). 


טיפים ודגשים נוספים של יורם:
 
• תחום הכלכלה נמצא בתהליך של גידול. יש ביקוש לעובדים בתחומים כמו ייעוץ השקעות, שיווק וכדומה.
• בדקו אם ניתן לשלב קורסי בחירה שונים במקצועות התנסותיים שיעזור לכם לשלב תיאוריה ועבודה מעשית, לדוגמא: קורס בינה עסקית וביג דאטא, קורס SQL, פינטק ועוד  
• בוגר התואר יכול להשתלב בסקטור הממשלתי במשרדי אוצר, משרד התמ"ת, בנק ישראל וכדומה, ובסקטור הפרטי בחברות השקעה וביטוח
• בעת הרישום ללימודים, יש לבחון שהמוסד בעל מוניטין בשוק, ושיש למוסד את היכולת להכין את הסטודנט לשוק העבודה בהיבט הפרקטי והיכולת לעזור לבוגר במציאת עבודה.
• המועמד המתאים לתחום, צריך להיות אדם בעל מוכנות להשקעה רבה, לאהוב סיכונים ולהיות יזם.
•  התעדכנו בחדשות הכלכלה בארץ ובעולם. ניתן ללמוד הרבה מושגים רלוונטים הנאמרים בתוכניות כלכליות שונות וגם כך תישארו מעודכנים 

סטודנטים ממליצים על כלכלה

 • 2022
  שלו גורי
  אחרי הרבה התבלטויות בחרתי בלימודי כלכלה ומנהל עסקים - אני מרוצה מהבחירה וגם מאפשרויות ההעסקה שנפתחו בפני עם סיום הלימודים
  דירוג
 • 2022
  גיה ואנוצ'י
  ההתמחות המעשית מעניקה אפשרות לצאת מאזור הנוחות שלנו וללמוד איך נראה העולם האמיתי מחוץ לאקדמיה, הערך המוסף שמקבלים בשעות האלה מקנה יתרון חשוב בתהליך חיפוש העבודה שלאחר התואר
  דירוג
בואו להמליץ >
המידע בעמוד עזר לכם? דרגו אותנו
531 גולשים דירגו אותנו בציון ממוצע 4.49 מתוך 5

לימודי תואר ראשון בכלכלה בכל האזורים

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים