072-3300504

לימוד כלכלה - תואר ראשון בכלכלה

כלכלה עוסקת באופן בו בני האדם משתמשים במשאבים הקיימים לרשותם לצורך מחייתם. על פניו בסיס זה של לימודי כלכלה נשאר זהה מיום היווסדה - פעולות מכוונת להשגת אמצעים. אך בפועל, המערכת הכלכלית משתנה ומשתכללת ללא הרף (השימוש בביטקוין, למשל). החלטות כלכליות הן החלטות שאנו עושים כל הזמן כמו ההחלטה לרכוש דירה, להשקיע בבורסה, על מה לבזבז את הכסף. 

במהלך לימודי התואר הראשון בכלכלה ייבחנו כל האספקטים הנוגעים לתחום, מההיסטוריה של הכלכלה ועד העתיד אליו אנחנו הולכים. הסטודנטים בתואר ירכשו ידע על המערכת הכלכלית ברמת הפרט וברמת החברה הגלובלית, ילמדו מה משפיע על המערכות הכלכליות השונות, דרכי התמודדות עם בעיות מדיניות כמו: אבטלה, אינפלציה, מיתון, משברים, סוגיות מט''ח ושערי חליפין, סחר חוץ, ניתוח סטטיסטי ועוד.

 

האם כלכלן נחשב למקצוע?

כן, להיות כלכלן נחשב למקצוע. כלכלן הוא מישהו שחוקר את הייצור, הצריכה וההפצה של סחורות ושירותים. הוא מנתח נתונים, מפתח מודלים כלכליים ומציע תחזיות והמלצות על סמך ממצאים.

 

למי לימודי כלכלה מתאימים?

לימודי כלכלה מתאימים לכל מי שמעוניין להבין כיצד פועלת הכלכלה וכיצד היא משפיעה על יחידים, עסקים וחברה כולה. זהו תחום רב-תכליתי המתאים לקריירות רבות ושונות, כולל פיננסים, ייעוץ, ממשלה, אקדמיה ועסקים.

 

תנאי הקבלה של לימודי כלכלה

באוניברסיטאות תנאי הקבלה הגבוהים ביותר הם:

 • בגרות מלאה וציון התאמה - 620 ומעלה
 • בגרות מלאה וציון פסיכומטרי 732 לפחות
 • ממוצע בגרות 111 וציון פסיכומטרי מעל 600

במכללות תנאי הקבלה הגבוהים ביותר הם:

 •  ציון 620 ומעלה בפסיכומטרי וממוצע בגרויות משוקלל כולל בונוסים של 100 ומעלה
 
ברוב המוסדות ישנן מכינות קדם אקדמיות המקלות על תנאי הקבלה לתואר. לדוגמא המכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת אריאל 
 
שכר לימוד כלכלה - שכר הלימוד נע בין כ-11,000 ש"ח לשנה באוניברסיטאות ובמכללות אקדמיות ועד כ-45,000 ש"ח במכללות פרטיות ושלוחות מחו"ל.

כמה זמן נמשכים לימודי כלכלה?


למידוי כלכלה אורכים 3 שנים.

מה הם נושאי הלימוד בכלכלה?

לימודי כלכלה ניתן ללמוד במכללות אקדמיות, פרטיות, באוניברסיטאות ובשלוחות מחו"ל. בארץ קיימים כ-50 מוסדות לימוד המלמדים את התחום לתואר והכוללים גם שילוב בין כלכלה למנהל עסקים או ללימודי תקשורת.

מטרתה של תוכנית הלימודים היא להכשיר בוגרים להשתלבות טובה ויעילה בשוק העבודה, במגזר הציבורי והפרטי ולהקנות בסיס להמשך לימודים לתארים גבוהים. תוכנית הלימודים מושתתת על קורסי ליבה העוסקים ביסודות הניתוח והחשיבה הכלכליים ברמת היחידה הכלכלית הבודדת (מיקרו) וברמת המשק בכללותו (מאקרו). במקביל, מקנה התוכנית כלים ומיומנויות ניתוח באמצעות לימודים בתחומים נוספים, ביניהם: מתמטיקה, סטטיסטיקה, חשבונאות, מחשבים וחקר ביצועים.

התוכנית של לימודי כלכלה מאפשרת לתלמידים להתמקד במקבץ של קורסי התמחות בתחומי הניהול. לדוגמא:

• מסלול בשוק ההון
• מסלול בניהול ויזמות
• מסלול בנדל''ן
• משאבי אנוש
• מסלול בניהול השירות

חלק ממוסדות לימוד כלכלה מאפשרים לסטודנטים לעבור התנסות מעשית כבר במהלך הלימודים, על מנת לסייע להם להתחיל את הקריירה כבר בזמן התואר. לדוגמא התמחות מעשית של יום בשבוע במהלך שנה ג', במהלך ההתמחות משתלבים הסטודנטים בארגונים מובילים במשק במגוון תפקידים במגזר העסקי והציבורי, תוך ליווי אקדמי של סגל המכללה.

קורסי חובה של לימודי כלכלה

קורס מיקרו כלכלה - זהו הקורס החשוב והמרכזי ביותר שיש והוא מהווה את הבסיס לכל שאר הקורסים. כל סטודנט יצטרך לעשות קורס מיקרו כלכלה אשר נוגע בשיקולים הכלכליים והתנהלותם של יחידות כלכליות קטנות. כמעט כל התלבטות כלכלית שיש לנו בחיים קשורה הצורה מסוימת לתחום המיקרו כלכלה. זהו קורס מאד חשוב אך לא פשוט בכלל.

קורס מאקרו כלכלה - קורס מאקרו כלכלה זה הוא המשך ישיר לקורס המיקרו והוא עובר מהשיקולים הכלכליים של הפרט אל השיקולים אשר עומדים בפני המדינה והמשק הכלכלי בה. קורס במאקרו כלכלה מתעסק בנושאים רחבי היקף כמו אבטלה, תוצר לאומי גולמי, תקציב המדינה, מושגים כלכליים, מדיניות כלכלית, לימוד כלכלה עולמית, המשק הישראלי ועוד המון נושאים בתחום.

קורס מתמטיקה לכלכלנים – אחד מהקורסים החשובים ביותר הוא מתמטיקה לכלכלנים אשר בו רוכשים ידע בתחום המתמטיקה לצורך עבודה ומחקר בתחום הכלכלה. תחום הכלכלה מבוסס על מקצוע המתמטיקה לכן חשוב שהידע המתמטי של כלכלן יהיה ברמה גבוהה.
 
כלכלת ישראל – קורס שמדבר על הכלכלה של מדינת ישראל. על ההיסטוריה הכלכלית, נקודות ציון חשובות, החלטות שהתקבלו ושמתקבלות עדיין ועוד. קורס זה הוא קורס חשוב מאד על מנת שאפשר יהיה להבין מה קורה בארצנו בקטע הכלכלי.  

כלכלת הסביבה - קורס זה מציג כל מיני נושאים ודוגמאות לבעיות כלכליות של מדינות אחרות בעולם ואיך התמודדו עם המשבר ופתרו אותו.
 
בניגוד לתארים תיאורטיים כמו מנהל עסקים, לימודי כלכלה הם לימודי מקצוע לכל דבר, ובוגרי הלימודים יוצאים עם מקצוע (כלכלן) מבוקש, מה שמקל עליהם בהשתלבות בשוק העבודה. בנוסף, ישנו את יתרון הבין-לאומיות (בסופו של דבר כלכלה זאת שפה בינלאומית כמעט כמו מתמטיקה), כלכלנים ישראלים רבים משתלבים בכלכלה העולמית ובחברות בינלאומיות גדולות.
 

מה הן אפשרויות התעסוקה בסיום לימודי כלכלה ומהו השכר בתחום?

בוגרי לימודי כלכלה משתלבים בתום הלימודים במגוון רחב של תפקידים במגזר העסקי או הציבורי כגון: אנליסטים של נתונים, ייעוץ כלכלי, מחקר כלכלי, ליווי עסקי, תפקידים בשוק ההון ושוק הנדל''ן, מנהלי מוצר, מנהלי מחקר ועוד. הגופים המעסיקים כלכלנים הם רבים וביניהם ניתן למצוא: בנקים, חברות הון סיכון, חברות הייטק, קרנות למיניהן, חברות ביטוח, חברות להשקעות, בורסה לני"ע, חברות פיננסיות, חברות ציבוריות וממשלתיות, חברות העוסקות בייעוץ עסקי, כלכלי וייעוץ מס, משכנתאות, שיווק, מודיעין עסקי, שיווקי ואסטרטגי, אנאליסטים ועוד.

לפי הנתונים העדכניים ביותר של משרד העבודה והרווחה, ממוצע השכר ההתחלתי של כלכנים הוא: 8,932 ש''ח ועם הניסיון השכר יכול להגיע ל-15 אלף ש"ח ויותר כתלות בתפקיד. במדד הביקוש אצל המעסיקים המקצוע מדורג 6 (ביקוש ממוצע). 


טיפים ודגשים נוספים של יורם על לימודי כלכלה
 
• תחום לימוד כלכלה נמצא בתהליך של גידול. יש ביקוש לעובדים בתחומים כמו ייעוץ השקעות, שיווק וכדומה.
• בדקו אם ניתן לשלב קורסי בחירה שונים במקצועות התנסותיים שיעזור לכם לשלב תיאוריה ועבודה מעשית, לדוגמא: קורס בינה עסקית וביג דאטא, קורס SQL, פינטק ועוד  
• בוגר התואר יכול להשתלב בסקטור הממשלתי במשרדי אוצר, משרד התמ"ת, בנק ישראל וכדומה, ובסקטור הפרטי בחברות השקעה וביטוח
• בעת הרישום ללימודים, יש לבחון שהמוסד בעל מוניטין בשוק, ושיש למוסד את היכולת להכין את הסטודנט לשוק העבודה בהיבט הפרקטי והיכולת לעזור לבוגר במציאת עבודה.
• המועמד המתאים לתחום, צריך להיות אדם בעל מוכנות להשקעה רבה, לאהוב סיכונים ולהיות יזם.
•  התעדכנו בחדשות הכלכלה בארץ ובעולם. ניתן ללמוד הרבה מושגים רלוונטים הנאמרים בתוכניות כלכליות שונות וגם כך תישארו מעודכנים.

מעניין אותך לימוד כלכלה - תואר ראשון בכלכלה?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בכלכלה בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד כלכלה לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
 • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
 • לימודי תואר ראשון
 • הנדסאים
 • לימודי תואר שני
 • קורסים ולימודי תעודה
 • לימודים בחו"ל
 • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד