072-3300504

לימודי עבודה סוציאלית - תואר ראשון בעבודה סוציאלית

עבודה סוציאלית היא תחום טיפולי החיוני למדינת רווחה מודרנית כמו ישראל. לימודי עבודה סוציאלית מכשירים עובדות ועובדים סוציאליים שמטרתם לסייע לקהילות, משפחות ובודדים הצריכים עזרה מבחינה כלכלית וחברתית או מצויים במשבר. החברה הישראלית היא חברה לא שוויונית הסובלת מגדילה של פערים חברתיים-כלכליים שההשלכות שלהם הן: אבטלה, עוני, קיפוח, אלימות, אי שוויון ועוד. מדובר בתחום לימודים רחב ביותר הנוגע בהבטים רבים ורגישים בחיי האזרחים מה שהופך את הלימודים למעניינים, אך גם למאתגרים. 

קיימים שני סוגים של סוגי עובדים סוציאליים - קהילתי ופרטני. עובד סוציאלי קהילי מוביל פעילויות למען הקהילה, והעבודה שלו היא דינמית וכוללת עמידה מול קהל והובלה של משימות. עבודתו של עובד סוציאלי קהילתי דורש יכולות הוראה, יכולת ביטוי טובה וכישורי מנהיגות. האוכלוסיות עמן עשוי אותו עובד סוציאלי עשוי להתמודד דורשות יכולות הכלה אך גם אסרטיביות. עובד סוציאלי פרטני עובד ישירות מול אנשים ומשפחות. הוא חייב להיות קשוב ואמפתי, דיסקרטי ומוכן להתמודד עם סיטואציות לא פשוטות. 

עבודה סוציאלית היא מקצוע חיוני ומוערך בחברה שלנו. עובדים סוציאליים נתפשים כחדורי תחושת שליחות ורצון בתיקון חוסר צדק חברתי. מדובר במקצוע שבמסגרתו יש אפשרות לעבוד במסגרות שונות (בתי ספר, צבא, עיריות) ועם כל הגילאים והמגזרים, כך שהלימודים הם מרחיבי אופקים גם מהבחינה הזאת.

התואר מכשיר את הבוגרים למקצוע נדרש מה שמאפשר לבוגרים להשתלב בשוק העבודה מיד עם סיום הלימודים. עבודה סוציאלית היא גם אחד ממקצועות הלימוד המבוקשים ביותר ללמידה. עקב הביקוש הרב, הרבה מכללות פתחו את שעריהן ומציעות אפשרות לעשות אצלם תואר ראשון בעבודה סוציאלית. חלק מהמוסדות אף מציעים מסלול לימודים בעבודה סוציאלית ללא פסיכומטרי.
 
 
לימודי עבודה סוציאלית
תמיד חלמתם לעזור לאנשים ולחולל שינוי? | shutterstock
 
 

למי מתאים תואר ראשון בעבודה סוציאלית?


בראש ובראשונה, המקצוע מתאים למי שמעוניינים להילחם בחוסר צדק ולסייע לאנשים מבחינה כלכלית, חברתית ונפשית, וכן לצמצמם פערים חברתיים הקיימים בחברה הישראלית. המקצוע דורש תכונות כמו סבלנות וסובלנות, חוסר שיפוטיות, אמפתיה, אוזן קשבת, התמודדות עם מצבים רגישים ולא פשוטים. כמו כן, התחום מתאים למי שרוצה ללמוד ומיד בסיום הלימודים ליישם את מה שלמד בעולמות הרווחה או העבודה הסוציאלית בפרט. 

תנאי הקבלה ללימודי עבודה סוציאלית


תנאי הקבלה ללימודים משתנים בין מוסדות הלימוד השונים.

ציון פסיכומטרי מעל 550
בגרות מלאה
אנגלית ברמה בסיסית
לעתים נדרש ראיון אישי


יש כמה מכללות אשר מאפשרות לעשות תואר בעבודה סוציאלית בלי פסיכומטרי ולהתקבל רק על בסיס תעודת בגרות בציון ממוצע מעל 90. בנוסף, ניתן להתקבל ללימודים באוניברסיטה הפתוחה ללא פסיכומטרי ואפילו ללא תעודת בגרות מלאה. התנאי היחידי הוא לעמוד במטלות הקורסים השונים. חוץ מזה, ישנן מכללות חדשות אשר נפתחו, מכללות שמטרת הקמתן היא הרחבת כמות האנשים אשר הולכים ללמוד במוסדות להשכלה הגבוהה. בעקבות זאת ישנן מכללות אשר מציעות מסלול ללא פסיכומטרי ודרישות הקבלה שלהן מורכבות מראיון אישי, מכינה וציוני בגרויות.
 
למידע נוסף על תנאי הקבלה


כמה זמן נמשכים לימודי עבודה סוציאלית?

לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית נמשכים כ-3 שנים כשבסופם הבוגרים זוכים בתואר  B.A או B.S.W

מה לומדים בתואר ראשון בעבודה סוציאלית?


התואר כולל לימודים עיוניים לצד לימודים מעשיים. מטרת הלימודים היא להעניק ידע ולפתח בסטודנטים מיומנויות טיפוליות קריטיות לפועלו של עובד סוציאלי. בנוסף, הסטודנטים ילמדו לטפל בפרטים, משפחות וקהילות, תוך פיתוח חשיבה ביקורתית על תהליכים חברתיים.  
בין נושאי הלימוד:
 
 • שיטות מחקר
 • עבודה קהילתית
 • סוציאולוגיה ארגונית
 • זכויות הילד
 • שימוש בסמים
 • יסודות הסוציאולוגיה
 • משפחה
 • חוק ורווחה
 • פסיכופתולוגיה התפתחותית ועוד.


אפשרויות תעסוקה ושכר בתחום


עם סיום הלימודים הבוגרים יכולים להמשיך לתואר שני בעבודה סוציאלית או להשתלב במגוון משרות כמו: משרדית ממשלתיים, בתי חולים, עמותות, עיריות, בתי אבות, מוסדות פסיכיאטריים, בתי אבות ועוד. חלק מהעובדים הסוציאלים משלבים את עבודתם בין מספר מקומות על מנת להגדיל מעט את השכר ההתחלתי. 
 
השכר ההתחלתי בתחום יעמוד על ממוצע של 7,000 ש"ח למשרה מלאה. לאחר תקופה של 5-8 שנים השכר יעלה ויעמוד כ-8,500 ש"ח. ותק של למעלה מ-9 שנים יביא אתכם לשכר ממוצע של סביב ה-10,000 ש"ח בחודש.

מלגות לסטודנטים לעבודה סוציאלית


קרנות פרטיות ומוסדות לימוד רבים רואים בתחום העבודה הסוציאלית ערך רב, ומציעים מלגות, בתמורה להתנדבות אך גם שלא בהתנדבות, לסטונטים לעבודה סוציאלית. סטודנט המתקבל ללימודי עבודה סוציאלית יכול לפנות למוסד הלימודים שלו ולברר מה הן המלגות אליהן יוכל להגיש בקשה. המלגות ניתנו על פי קריטריונים שונים: קיימות מלגות הצטיינות, מלגות ליוצאי אתיופיה, מלגות על סמך התנדבות, מלגות על סמך מצב סוציו-אקונומי ותושבי פריפריה.

המלגות נועדו להעניק לסטודנטים שקט נפשי בעת לימודיהם, על מנת שיוכלו לסיים את לימודיהם ולסייע בקידום צמצום פערים חברתיים ושינויים מהותיים בחברה הישראלית. 
מעניין אותך לימודי עבודה סוציאלית - תואר ראשון בעבודה סוציאלית?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד עבודה סוציאלית לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
 • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
 • לימודי תואר ראשון
 • הנדסאים
 • לימודי תואר שני
 • קורסים ולימודי תעודה
 • לימודים בחו"ל
 • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד