האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך
ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי פסיכולוגיה
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

לימודי פסיכולוגיה

מידע כללי
 
פסיכולוגים לומדים על המוח האנושי ועל ההתנהגות האנושית. מחקרים פסיכולוגיים חוקרים את ההיבטים הפיזיים, הקוגנטיביים, הרגשיים או הסוציאליים של ההתנהגות האנושית. פסיכולוגים פונים לתחומים המספקים טיפול רפואי מנטלי בבתי חולים, קליניקות, בתי ספר או מערכות פרטיות.

בדומה לאנשי מדע אחרים, פסיכולוגים מפתחים היפותיזות ואוספים מידע על מנת לבחון את התקפות שלהם. פעמים רבות הפסיכולוגים אוספים מידע באמצעות ספריות, ניסויים  ומבחנים הכוללים אבחון, ראיון, תשאול, סקרים ועוד.
פסיכולוגים מיישמים את הידע שלהם על טווח רחב של שירותים הכוללים שירותי בריאות ומשאבי אנוש, ניהול, חינוך, משפטים וספורט.
 
תחום ההפסיכולוגיה הינו אחד התחומים המבוקשים בעולם האקדמי, וניתן ללמוד את התואר הראשון בהמון מוסדות לימוד שונים בכל רחבי המדינה. התואר מתחלק לתחומים רבים ומעניינים המאפשרים לבוגרים לעסוק בתחום ולפתח קריירה במגוון מקומות, כמו כן ניתן להמשיך ללימודי תואר שני, ומחקר.
 

מה לומדים?
דוגמא מתוך תכנית הלימודים של האקדמית תל אביב יפו

 

התכנית מכוונת להקנות לסטודנטים ידע וכלי מחקר בשני התחומים העיקריים של מדעי ההתנהגות. במהלך התכנית הסטודנטים במסלול נפגשים עם תחומי התוכן ועם נושאי המחקר העיקריים של שתי הדיסציפלינות, תוך הדגשת הקשר ביניהן, בנוסף למיומנויות מחקר באמצעות קורסים ייעודיים בשיטות מחקר שונות.

בשנת הלימודים השלישית משתתפים הסטודנטים בשני סמינריוני מחקר, הראשון בתחום הפסיכולוגיה והשני הסוציולוגיה.
התוכנית מותאמת לדרישות התואר השני לפסיכולוגיה ולסוציולוגיה באוניברסיטאות בארץ.

 
קראו כאן על ההתמחויות השונות, אפשרויות התעסוקה, תנאי הקבלה ועוד טיפים שיעזרו לכם להחליט מה ללמוד ואיפה.  
 

ההתמחויות בתואר:

 

פסיכולוגיה קלינית

תחום זה הינו אחד הוותיקים והעיקריים ברפואת הנפש, הביטוי "פסיכולוגיה קלינית" בא מהמילה היוונית "קליין" שפירושה מיטה, מהסיבה שעבר הטיפול ניתן לצד מיטתו הפרטית של המטופל. כיום כנראה שאת המיטה הפרטית תחליף מיטה/ספה בקלינקיה פרטית, אבל אופי ודרכי הטיפול נשארו דומים.  
פסיכולוגים קליניים עובדים בדרך כלל עם מרכזי ייעוץ, באופן עצמאי או במרפאות קבוצתיות. הם עוזרים לסובלים מהפרעות מנטליות ורגשיות, להסתגל לחיים ועוזרים לחולים  להתמודד עם קשיים הנלווים לחיי היום יום. פסיכולוג קליני יכול לספק פסיכותרפיה אישית, משפחתית או קבוצתית ולעצב וליישם תוכנית להסתגלות התנהגותית. פסיכולוגים קליניים אחרים עובדים באוניברסיטאות ובתי ספר לרפואה, שם הם מלמדים סטודנטים על בריאות מנטלית ושירותי טיפול התנהגותיים. על מנת לקבל בישראל את התואר "פסיכולוג קליני" יש לסיים את לימודי התואר השני במוסד לימודים מוכר ולהרשם בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות.
 
תחומי התמחות בפסיכולוגיה קלינית:
פסיכולוגים בריאותיים מקדמים בריאות טובה דרך תוכניות ייעוץ לשימור הבריאות המעוצבים בכדי לעזור לאנשים להשיג מטרות כגון להפסיק לעשן או להפחית במשקל.
נוירו פסיכולוגים לומדים את הקשר בין המוח לבין ההתנהגות. הם עובדים בתוכניות של אנשים פגועי גב וראש.
פסיכולוגיה גריאטרית מתמודדים עם בעיות מיוחדות שעומדות בפני אוכלוסיה בגיל השלישי. הערכה תפקודית, נפשית וקוגינטיבית.

ייעוץ פסיכולוגי

בין ייעוץ פסיכולוגי לפסיכולוגיה קלינית ישנה חפיפה בהרבה תחומים אך ההבדל הראשון הוא בעבודה שהם עושים. ייעוץ פסיכולוגי מתמקד בעיקר בעבודה עם אנשים ללא מחלות נפשיות 'קשות' והם בעיקר עובדים במערכות כמו מרכזי ייעוץ באוניברסיטה, מערכות חינוך וכדומה. הבדל נוסף היא ההמתקדות בגישות המחקר והתיאוריה, לימודים בהתמחות בייעוץ פסיכולוגי יתמקדו יותר במחקר ההתנהגותי קוגניטיבי ובגישה הומניסטית.
 
פסיכולוגיה התפתחותית
תחום זה מתמחה באבחון וטיפול בתינוקות וילדים עד גילאי 6-7, ובייעוץ להוריהם. הפסיכולוג ההתפתחותי עוזר עם לקויות בתחומי ההתפתחות הפיזית, הקוגניטיבית, החברתית,  ההתנהגותית ובמצוקות הרגשיות הנלוות לילדים שחווים קשיים בתחומים אלו.
 

פסיכולוגיה חברתית - תעסוקתית

תחום התמחות המייעץ לעסקים, ארגונים וקבוצות בנוגע להשתלבות העובד בתוך הארגון וייעול התהליכים הארגוניים בעסק. כמו כן הפסיכולוג החברתי יכול לעסוק בהכוונה ומתן ייעוץ
לבחירת תעסוקה וקריירה לאנשים פרטיים. ניתן למצוא מידע נוסף כאן
 
במסגרת לימודי פסיכולוגיה תעסוקתית לומדים מגוון קורסים ונושאי לימוד כגון:
 
 • פסיכולוגיה ארגונית
 • סוציולוגיה
 • אנתרופולוגיה
 • מדעי ההתנהגות
 • סטטיסטיקה
 • לחץ ושחיקה
 • פסיכולוגיה חברתית
 • תורת הראיון ועוד
 

פסיכולוגיה חינוכית

התמחות בעבודה במערכת החינוך הכולל עבודה מול התלמידים, הורים, מורים, גננות, מנהלים וכל הצוותים הפדגוגיים. הפסיכולוג החינוכי עוסק באבחון, הדרכה וליווי לצוותים פדגוגיים, על מנת לקדם תהליכים רגשיים וחינוכיים במערכות החינוך השונות בשיתוף פעולה עם משרד החינוך.
 

פסיכולוגיה רפואית

הפסיכולוגיה הרפואית עוסקת בקשר שבין השתנות פיזית (פציעה קשה, מחלה, טיפול רפואי) לבין ההשפעה החברתית פסיכולוגית על הפרט, ומתן דרכי התמודדות עם המצב. לרוב בוגרי ההתמחות יעבדו במערכות הבריאות השונות . 
 

התמחויות נוספות

בתואר ראשון בפסיכולוגיה באקדמית תל-אביב-יפו ישנם 3 התמחויות ייחודיות לבחירה:

1. אינטראקציית אדם-מחשב

2. התמחות במשאבי אנוש

3.מסלול פסיכולוגיה של הספורט

 

משך הלימודים ותעודה

 
לרוב לימודי התואר הראשון נמשכים כשלוש שנים ובסופם מקבל התלמיד תואר BA בפסיכולוגיה.
חשוב לדעת
התואר הראשון בפסיכולוגיה מקנה ידע בסיסי ותיאוריות ללא הכשרה מעשית לעבודה כפסיכולוג קליני. על מנת לעבוד כפסיכולוג קליני יש לסיים בהצלחה תואר שני, התמחות בתחום ומבחנים רלוונטים
 
שכר הלימוד - שכר הלימוד נע בין כ- 11,000 ש"ח לשנה באוניברסיטאות ועד כ- 22,000 ש"ח לשנה במכללות הפרטיות.
 

מבט על שוק העבודה


בוגרי מסלולי תואר ראשון בפסיכולוגיה אומנם לא יכולים להתחיל לעבוד בתור פסיכולוגים מן המניין אך הם יכולים להמשתלבים בחברות כ"א, מנהלי משאבי אנוש בחברות פרטיות, ציבוריות ועוד. בוגרים רבים משתלבים בתפקידים שונים במגזר השלישי – עמותות בתחום המעורבות החברתית והחינוך. אלו שממשיכים ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה ועוברים הצלחה, יכולים לעבוד כפסיכולוג קליני באופן פרטי או במערכות הציבוריות השונות.
 
מספר המשרות של פסיכולוגים צפוי לעלות באופן מהיר בשנים הקרובות בכל התחומים. הדרישה לפסיכולוגים קליניים ככל הנראה תגדל, מהסיבה שטיפול פסיכולוגי הפך לשיטת טיפול נורמטיבית ונפוצה אצל אוכלוסיה גדולה, החל ממנהלים, עורכי דין ועד לאנשים צעירים. מספר המשרות של פסיכולוגים יעלה בבתי ספר, במשרדים של שירותים סוציאליים ושירותי ייעוץ. חברות ישתמשו בניסיון של פסיכולוגים בעיצוב סקרים, ניתוח ומחקרים וזאת כדי לספק הערכת שוק וניתוחים סטטיסטיים.

דוגמאות לאפשרויות תעסוקה:

 

פסיכולוגים בבתי ספר

עובדים במשרדי בתי ספר יסודיים ותיכוניים וזאת כדי לפתור בעיות לימוד ובעיות התנהגות של תלמידים. הם משתפים פעולה עם מורים, הורים וצוות בית הספר וזאת כדי לשפר אסטרטגיות של ניהול הכיתה ואת המיומנויות ההוריות, מנסים לעלות על התעללות בתלמיד, עובדים עם סטודנטים עם מוגבלויות או תלמידים מחוננים ומשפרים אסטרטגיות הוראה של מורים. הם יכולים להעריך את האפקטיביות של התוכניות האקדמיות, התנהגות מערכת הניהול ושירותים אחרים שמערכות בית הספר מספקות.
 

פסיכולוגים ארגוניים תעשייתים

מיישמים נהלים פסיכולוגיים ומתודות מחקריות במקומות עבודה וזאת במגמה לשפר את התפוקה ואיכות העבודה של העובדים. בנוסף, הם מעורבים גם במחקרים על בעיות שוק, מיון מועמדים, ומתן ייעוץ וניתוח ארגוני. פסיכולוגים ארגוניים בדר''כ עובדים עם ההנהלה על מנת לייעל את מערכות העבודה בכדי לשפר תפוקה ורווחיות של עסק. 
 
טיפים ומידע נוסף
 
 • תחום זה נמצא בתהליך גידול, בשל ההכרה שמנהל טוב צריך להיות בעל גישה עסקית וגישה חברתית ותרבותית
 • בעת הרישום ללימודים יש לשים לב שהרמה האקדמאית גבוהה, שקיים יחס אישי לסטודנט ושלמוסד יש קשר טוב לעולם העסקים
 • המועמד המתאים לתחום צריך שיהיה בעל השכלה רחבה, דינאמי, סובלני וסבלני, אדם החושב פנימה לתוך עצמו וכלפי חוץ על אחרים
 • התפקיד דורש מיומנות ביצירת יחסים בינאישיים, כושר ביטוי גבוה בע"פ ובכתב, מיומנויות של מו"מ והבניה אסטרטגית של ניהול אנושי
לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי