072-3300504

לימודי ראיית חשבון | תואר ראשון בחשבונאות

תחום ראיית החשבון הפך בשנים האחרונות לאחד התחומים המבוקשים ביותר בקרב קהל יעד רחב והטרוגני. לנוכח השפעתה של הכלכלה הגלובלית על תנועות פיננסיות בכל העולם ובפרט בישראל, עולה הביקוש לאנשי מקצוע בתחום החשבונאות, אשר מכיל נושאי לימוד מתחומים נוספים הרלוונטיים לעולם הכלכלה, המשפטים, המתמטיקה והסטטיסטיקה.

לימודי חשבונאות בדרך כלל מיודעים למתעניינים בתואר ראשון בחשבונאות והם מצריכים תקופת לימודים ארוכה הכוללת מעבר של בחינות, ומוצעת וגם התמחות בת שנתיים בדרך לקבלת רישיון פורמאלי מטעם המועצה.
לימודי תואר ראשון בחשבונאות אורכים כ-3 שנים, כשבמהלכן לומד הסטודנט מגוון קורסים במסים, מימון, ביקורת, משפטים וכלכלה. בסיום התואר בוגרי לימודי ראיית חשבון נדרשים לעשות סטאז' באחד ממשרדי רואי החשבון המוכרים, וכן לעבור את בחינות ההסמכה של לשכת רואי החשבון. מדי שנה מצטרפים לתואר בחשבונאות כאלף סטודנטים חדשים, עקב הגידול בתעשייה, במסחר ובכלכלה. ניתן ללמוד את תחום החשבונאות במוסדות אקדמיים ובבתי ספר מקצועיים המציעים מבחר קורסים בחשבונאות, כלכלה, מנהל עסקים ומשפטים.

 
חומר הלימוד - תואר ראשון בחשבונאות במוסדות הלימוד משולבים לרוב עם נושאים כמו כלכלה, מנהל עסקים ומשפטים. תקופת ההתמחות של רואה חשבון נפרשת לרוב על פני שנתיים ואף יותר. ישנם מסלולים רבים של לימודי חשבונאות לתואר ראשון בהמון מוסדות אקדמיים ומכללות.

תחומי לימוד - במסגרת תואר בראיית חשבון הסטודנטים נחשפים לחמישה תחומי לימוד עיקריים: חשבונאות, ביקורת חשבונות, דיני מסים, חוק ומשפט ומדעי הניהול. לימודי חשבונאות מכילים בין השאר קורסים אשר עוסקים בתחומים שונים של מסים, ביקורת כלכלית, חשבונאות פיננסית, חשבונאות כללית, מימון, דו"חות, סטטיסטיקה ועוד.

תחומים ונושאי לימוד במסלול לראיית חשבון

במסגרת תואר בראיית חשבון הסטודנטים נחשפים לחמישה תחומי לימוד עיקריים: חשבונאות, ביקורת חשבונות, דיני מסים, חוק ומשפט ומדעי הניהול. לימודי חשבונאות מכילים בין השאר קורסים אשר עוסקים בתחומים שונים של מסים, ביקורת כלכלית, חשבונאות פיננסית, חשבונאות כללית, מימון, דו"חות, סטטיסטיקה ועוד. הנה טעימה מחלק מהנושאים הנלמדים במסגרת תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בראיית חשבון:

שנה א'

שנה ב'

שנה ג'

מכינה בחשבונאות

חשבונאות ניהולית א

יסודות הביקורת

מבוא לכלכלה מיקרו+מאקרו

ניהול פיננסי

צרופי עסקים

יסודות המימון

בעיות מדידה

אסטרטגיות פיננסיות

משפט עסקי

דיני תאגידים

מכשירים פיננסים

מתמטיקה

אתיקה למנהלים

ביקורות מערכות מידע ממוחשבות


תנאי הקבלה ללימודי ראיית חשבון

דרישות הקבלה ללימודי חשבונאות משתנות ממוסד אחד למשנהו. לרוב, הם כוללים זכאות לתעודת בגרות מלאה בציון שמונים לפחות כאשר קיימת בגרות במתמטיקה, ברמת ארבע יחידות לימוד, בציון שמונים וחמש לפחות או בגרות בחמש יחידות לימוד בציון שבעים וחמש לפחות. בנוסף, נדרש ציון פסיכומטרי של כשש מאות ושבעים למסלול המשולב לתואר ראשון, חשבונאות וכלכלה. מועמדים בעלי בגרות מלאה שלא עומדים בדרישות הקבלה ללימודי ראיית חשבון לרוב יוכלו לעשות תכנית אפיק מעבר לאקדמיה, הכוללת מקבץ קורסים אקדמיים הנלמד לפני תחילת הלימודים. במקרים אחרים של אי עמידה בדרישות הקבלה, תינתן אפשרות למכינה קדם אקדמית.

היכן לומדים ראיית חשבון?

מוסדות אקדמיים רבים ברחבי הארץ מציעים לימודי ראיית חשבון, במסלולים מגוונים ומעניינים במיוחד. לחשבונאות נהוג "לשדך" בדרך כלל לימודי כלכלה ומנהל עסקים, המעניקים לסטודנט ידע רחב ומעמיק בתחום. לדוגמא, בקריה האקדמית אונו תוכלו לבחור במסלול לתואר BA במנהל עסקים עם התמחות בראיית חשבון. באוניברסיטת רייכמן, תוכלו ללמוד תואר ראשון בכלכלה עם התמחות בחשבונאות או תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות. מקומות נוספים בהם תוכלו ללמוד ראיית חשבון: המרכז האקדמי רופין, האוניברסיטה הפתוחה, אוניברסיטת אריאל בשומרון, המסלול האקדמי המכללה למנהל, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן ועוד.

משך הלימודים, מלגות ושכר לימוד

לימודי ראיית חשבון אורכים כ-3 שנים הנלמדים ב-7 סמסטרים. בשנה השלישית התלמידים ילמדו גם בסמסטר קיץ, וזאת כדי לאפשר להם לגשת לבחינות ההסכמה של מועצת רואי החשבון כבר בסוף השנה השלישית. ברוב מוסדות הלימוד תשלמו שכר לימוד אוניברסיטאי, הנקבע מדי שנה על ידי המועצה להשכלה גבוהה. נכון לשנת תשפ"ג, שכר הלימוד לתכנית לימודים מאה לתואר ראשון הוא 10,932 ש"ח. מלגות רבות מוצעות עבור אלו שזקוקים או מעוניינים בעזרה עם שכר הלימוד, כמו מלגות לחיילים משוחררים, מלגות לסטודנטים עולים, מלגות מפעל הפיס, מלגות לפי מגזרים ומצב סוציו-אקונומי, מלגות עידוד מעורבות סטודנטים ועוד. בין המלגות הניתנות לסטודנטים לראיית חשבון: מלגת קרן קומרוב, שהמועמדים אליה סיימו שירות צבאי או לאומי מלא ועומדים בקריטריונים הסוציו-אקונומיים של וועדת המלגות.
מלגת לשכת רואי החשבון, הניתנת לסטודנטים מצטיינים לחשבונאות בשנים ב' או ג'.
מלגות שונות מטעם משרדי רואי חשבון, הניתנות לסטודנטים מצטיינים ממשרדי רואי חשבון גדולים שמעוניינים לבסס קשר יציב ועמוק בין המשרד לאקדמיה, ולחזק את הסטודנטים.
מלגות "כנפי כסף" – ארגון זה מציע מלגות לסטודנטים למקצועות הכלכלה והטכנולוגיה בתמורה לפעילות בארגון, כמו העברת סדנאות בנושאי כלכלה בבתי ספר וניהול פרויקטים. המלגה מתאימה לסטודנטים החל משנה ב', בכפוף לשיחה אישית ותרגיל התאמה.

קורס מנהלי חשבונות

קיימים קורסים רבים אותם ניתן ללמוד במסגרת לימודי חשבונאות כגון קורס חשבי שכר, קורס ייעוץ מס, קורס ייעוץ השקעות, קורס בורסה, קורס הנהלת חשבונות וקורס מנהלי חשבונות בכירים. קורס מנהלי חשבונות בכירים פונה לרמה הגבוהה ביותר של התחום הפיננסי ומטרתו היא להכין את הסטודנטים לקראת עבודתם כחשבונאים מדופלמים.

דרישות הקבלה לקורס מחייבות את הסטודנטים להציג ניסיון מוכח בתחום הנהלת החשבונות וגם תעודת מנהל חשבונות סוג 3 או יועץ מס. במהלך הקורס זוכים המשתתפים להכיר לעומק תחומים מעניינים כגון יסודות המשק, עקרונות במסחר, דיני עסקים ותמחיר, הנהלת חשבונות ממוחשבת ועוד.

מה זה אומר להיות רואה חשבון ולמי מתאים לימודי חשבונאות?

רואה החשבון אחראי על הניהול הפיננסי הכולל בארגונים וחברות פרטיות וציבוריות. הוא מכין את הדו"חות הכספיים של החברות ומפקח על יישומם. כמו כן, רואה החשבון מופקד על תזרים המזומנים, ההוצאות וההכנסות בחברה ובחירת מקורות המימון. העבודה דורשת יכולת מחשבה אנליטית ויצירתיות, יכולת ביטוי גבוהה בכתב ובעל פה, יכולת עבודה בצוות ונכונות לשעות עבודה מרובות. בנוסף, פעמים רבות, רואי חשבון העובדים בחברות ראיית חשבון גדולות ולא בגופים פרטיים נדרשים לעבודה, במסגרת תפקידם, בחברות אותן הם מבקרים, מנתחים וכדומה, כך שהעבודה לא סטטית לחלוטין.

מה נדרש כדי לעבוד במקצוע?

רישיון רואה חשבון מוענק רק על ידי לשכת רואי החשבון בארץ שנמצאת בפיקוח משרד המשפטים. לשם כך יש להיות בעלי תואר ראשון באחד המקצועות המקורבים, לימודי כלכלה, מימון, מנהל עסקים וכדומה, ולעבור התמחות במשרד רואי חשבון של כשנתיים כשבמהלכן יש לעבור בחינות הסמכה בלימודי ראיית חשבון, שעורכת לשכת רואי החשבון בארץ. המבחנים כוללים שני מבחנים עיקריים שהמועדים להם מתפרסמים בלשכה ומתקיימים פעמיים בשנה.

מדובר ב-15 מבחנים בסה"כ המחולקים ל-4 שלבים: משפט עסקי ומבוא לחשבונאות; יסודות ביקורת החשבונות, כלכלה, תמחיר וחשבונאות ניהולית;  חשבונאות פיננסית, דיני תאגידים, סטטיסטיקה, מימון, דיני מיסים א' וטכנולוגיות מידע; דיני מיסים ב', תמחיר וחשבונאות ניהולית מתקדמת, ביקורת חשבונות ובעיות ביקורת מיוחדות, חשבונאות פיננסית מתקדמת.

מה לגבי לימודי המשך?

ניתן להמשיך לתואר שני בראיית חשבון, ולתחומים המשיקים לראיית חשבון כמו תואר שני במנהל עסקים, כלכלה ומשפטים. התואר שני עשוי להעניק לסטודנט יתרון בשוק התחרותי ולהרחיב את טווח המיומנויות שלו על ידי לימוד התמחויות נוספות. 
יתרה מזאת ניתן לעבור קורסי העשרה בתחומים רבים הקושרים בעולם העסקים כמו שוק ההון, ייעוץ פנסיוני ועוד.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי לימודי ראיית חשבון?

בפני בוגרי לימודי ראיית חשבון ניצבות אפשרויות תעסוקה רבות בתעשיות מגוונות. חשוב לציין שרק מי שביצע שנתיים התמחות וניגש לבחינות ההסמכה יכול לקבל רישיון רואה חשבון. עם זאת, גם מי שבחר לא לגשת לבחינות ההסמכה ולעשות את ההתמחות יכול למצוא משרות רבות מתאימות בתחום הכלכלה והניהול.
בין אפשרויות התעסוקה: רואה חשבון, מבקר פנימי, חשב כספים, אנליסט, מנהל כספים ויועץ מס.
מהי עבודתם בפועל? רואה חשבון אחראי לניהול רישומים פיננסיים, הכנת דוחות כספיים והבטחת עמידה בחוקי המס והתקנות. רואי חשבון יכולים לעבוד עבור עסקים, תאגידים, מלכ"רים או ארגונים ממשלתיים.
רואה חשבון משפטי: רואי חשבון משתמשים בכישורי חשבונאות ובטכניקות חקירה כדי לחשוף הונאה פיננסית או פעילות פלילית אחרת. הם עשויים לעבוד עבור סוכנויות אכיפת חוק, חברות רואי חשבון או חברות פרטיות.
מבקר: רואי חשבון אחראים לבדיקת רשומות פיננסיות כדי להבטיח דיוק ועמידה בחוקים ובתקנות הרלוונטיים. הם עשויים לעבוד עבור חברות רואי חשבון ציבוריות, סוכנויות ממשלתיות או חברות פרטיות.
אנליסט פיננסי: אנליסטים פיננסיים משתמשים בנתונים פיננסיים כדי לנתח ולהעריך הזדמנויות השקעה, לבצע תחזיות פיננסיות ולספק ייעוץ פיננסי ללקוחות. הם יכולים לעבוד עבור בנקי השקעות, קרנות גידור או מוסדות פיננסיים אחרים.
יועץ מס: יועצי מס מספקים ייעוץ והכוונה ללקוחות בנושאי מס. הם עשויים לעזור ללקוחות להכין דוחות מס, לתכנן את התחייבויות המס ולנווט בתקנות מס מורכבות.

מספר המועסקים במשק

בכל שנה משתלבים במקצוע בין 1,000-700 בוגרי לימודי ראיית חשבון. על פי נתוני לשכת רואי החשבון, פועלים היום בשוק כשבע עשר-תשע עשר אלף רואי חשבון רשומים, אין זה אומר שכולם עוסקים במקצוע ראיית החשבון אלא שהם מוכרים כרואי חשבון מוסמכים ומשלמים דמי חבר ללשכה. הביקוש בשוק הינו גבוה משום שכל חברה ציבורית מחויבת לבצע בקרה חיצונית על פעילויותיה, שאותה מבצעים רואי חשבון מוסמכים בלבד, בנוסף, מהווים בוגרי לימודי ראיית חשבון נדבך מרכזי וחשוב מסך המנהלים, ראשי הצוותים והמובילים הכלכליים במשק.

מעסיקים בולטים בשוק

  • מעסיקים פרטיים בולטים: משרדי רואי חשבון פרטיים כגון: ארנסט אנד יאנג, קסלמן וקסלמן, זיו האפט, קוסט-פורר, ברייטמן-אלמגור וסומך-חייקין.
  • מעסיקים ציבוריים בולטים: משרד האוצר, נציבות מס הכנסה, רשויות מקומיות, חברות ציבוריות ועוד.

כמה מרוויח רואה חשבון ?

השכר החודשי של רואה חשבון בישראל יכול להשתנות בהתאם למספר גורמים, כמו רמת הניסיון, מיקומו, הענף והכישורים שלו. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל, השכר החודשי הממוצע לרואה חשבון בישראל נכון לשנת 2021 הוא כ-15,500 ש"ח. עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בממוצע בלבד, והשכר בפועל של רואה חשבון בישראל עשוי להשתנות בהתאם לגורמים הנ"ל. לדוגמה, רואה חשבון עם יותר שנות ניסיון וכישורים גבוהים יותר עשוי להרוויח שכר גבוה יותר מאשר רואה חשבון שזה סיים התמחות. בנוסף, רואי חשבון העובדים בענפים מסוימים, כגון פיננסים או טכנולוגיה, עשויים להרוויח יותר מאלה העובדים בענפים אחרים. ניתן להכליל ולהגיד שראיית חשבון הוא תחום רווחי במיוחד.
מעניין אותך לימודי ראיית חשבון | תואר ראשון בחשבונאות?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בראיית חשבון וחשבונאות בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד ראיית חשבון וחשבונאות לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
 • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
 • לימודי תואר ראשון
 • הנדסאים
 • לימודי תואר שני
 • קורסים ולימודי תעודה
 • לימודים בחו"ל
 • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד