האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך
ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי משפטים
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

לימודי משפטים

מידע כללי
 
הלימודים מתקיימים במסגרת תואר ראשון במשפטים האורך כשלוש שנים, בין אם במסלול לימודי יום או ערב. מדי שנה מצטרפים כאלפיים וחמש מאות סטודנטים חדשים לפקולטות השונות למשפטים ברחבי הארץ. ניתן ללמוד את התחום במגוון מוסדות לימוד, אוניברסיטאות, מכללות אזוריות ומכללות פרטיות, הפרוסות ברחבי הארץ. הלימודים אורכים כשלוש וחצי שנים ומאופיינים בהמון לחץ וכאלה הדורשים שינון רב של חומר בזמן קצר, אך יחד עם זאת מעניינים מאד. הסטודנטים לומדים לא רק את גווניו השונים של החוק, אלא גם יכולות שימושיות כמו הפרדה בין עיקר לטפל, התמודדות לוגית עם סוגיות וניתוח בעיות. הבוגרים משכללים את יכולת הביטוי שלהם בכתב ובעל פה ומתמחים בניהול משא ומתן.
 
לימודי משפטים הינם ממסלולי הלימוד הוותיקים ביותר בעולם, בעבר משפטנים הגיעו מהעולם הפילוסופי השייך להוגי-דעות ההיסטורים, משום שבעולם זה דנו באתיקה, בזכויות האדם, קידום האישה, דאגה לילדים, דאגה לשכבות החלשות, דיני נזקין עוד מתקופת התנ"ך ועוד תחומים רבים נוספים. עורכי דין מאז ומעולם עסקו בפתרון סכסוכים, מכל הסוגים, ובהשריית ביטחון כללי ויציבות. עורכי הדין של העולם החדש עושים את אותם הדברים בדיוק אך כמובן היום קיים מיקוד גדול יותר בעולם העסקי והפלילי.
 
עורכי הדין הם אלו שמקשרים בין המערכת החוקתית לבין החברה, ודבקים בקוד האתי. הם מייצגים אזרחים במשפטים פליליים או בתביעות אחרות (כנגד אזרחים אחרים, כנגד המדינה או במקרים בהם המדינה היא התובעת). במקרים אחרים הם מייעצים ללקוחותיהם בהקשר לזכויותיהם החוקתיות ומציעים להם דרכי פעולה בעניינים פרטיים או עסקיים.
העידן המודרני גם מקל על חייהם של בוגרי התואר ומאפשר להם למצוא טקסטים הקשורים בחוקים ותקנות ביתר יעילות, באמצעות חיפוש ממוחשב בטקסטים דיגיטליים ובאמצעות רשת האינטרנט. גם פסקי דין עולים לרשת האינטרנט ומאפשרים חיפוש בהם, בפסיקות תקדימיות וכו'.
 
 
לימודי משפטים
עם הגדילה במשק, בעיקר בתחום העסקי, נדרשים יותר ויותר עורכי דין | shutterstock
 
 
מה נדרש כדי לעבוד במקצוע?
על בוגרי תואר במשפטים המעוניינים לעסוק במקצוע עריכת דין להשלים כשלוש שנות לימוד במשפטים לתואר ראשון- B.A במסלול לימודי משפטים חד חוגי, ביצוע סטאז' של כשנה ומעבר בחינות הסמכה המועברות על-ידי לשכת עורכי הדין בישראל. להוגי-דעות מביננו שאינם מעוניינים לעסוק במקצוע עריכת דין, ניתן להשלים את מסלול הלימודים לתואר ראשון ולהיות יועצים משפטיים ומשפטנים.
 
 
למי המקצוע מתאים?
עריכת דין הינו מקצוע מורכב ומגוון הכולל סביבת עבודה מרובת ודינאמית. לדוגמא, עורכי דין פליליים ינועו רבות במסדרונות בתי המשפט, בתי מאסר ומשרדיהם לעומת זאת עורכי דין בתחום העסקים יעסקו בעיקר בעבודה משרדית, בשעות ובתנאים נוחים. ואלו המתמחים בזכויות אדם ינועו ברחבי הארץ, בין גופים ציבוריים ופרטיים וכמובן בתי המשפט. לכל התמחות קיים אופי נצרך אחר. "פליליסטים" מתמחים בפלילים - ישנו צורך באורך רוח, תעוזה, יצירתיות, יכולת התבטאות גבוה מאוד בכתב ובעל - פה. בהתמחות העסקית - ישנו צורך ביצירתיות, יכולת ניתוח אנליטית, סבלנות ועקשנות. לכל עורכי הדין קיימת חשיבות עליונה לנכונות לעבודת צוות ולשעות עבודה מרובות.
 

היתרונות והחסרונות בתחום עריכת דין

מלבד היוקרה שמתלווה אל התואר "עורך דין" והכסף הרב שהוא טומן בחובו יש בענף זה עוד כמה וכמה יתרונות:
יתרון אחד הוא העדר השחיקה - להבדיל מהמון מקצועות אחרים בהם ניכרת שחיקה בענף המשפטים יש הרבה פחות שחיקה, הסיבה העיקרית לכך היא מכיוון ששום מקרה אינו דומה לשני ולכל תיק משפטי יש את הייחוד שלו. עוד יתרון הוא תקופת ההתמחות- להבדיל מתארים אחרים שכאשר מסיימים אותם ישר נזרקים אל העולם הגדול, בלימודי משפטים אין הדבר כך, הבוגרים עוברים תקופת התמחות של שנה בה הם מתמקצעים וצוברים ניסיון תעסוקתי ורק לאחר מכן יוצאים אל השוק, כאשר הם יותר בשלים.
 
לא הכל ורוד בענף המשפטים, גם לתחום הזה יש כמה חסרונות בולטים:
החיסרון העיקרי והמרכזי ביותר הוא העובדה שיש המון עורכי דין בארץ ביחס לאוכלוסייה, דבר אשר גורם לירידה משמעותית בשכר עורכי הדין ולניצול של מתמחים, כאשר אנשים שנמצאים בתקופת ההתמחות עובדים המון שעות ביום עבור שכר זעום. בנוסף לכך קשה למצוא עבודה בתחום עקב כמות היתר של עורכי הדין והדרך לקריירה מצליחה היא לא פשוטה בכלל. חסרון נוסף הוא העובדה שרמת מבחני הלשכה עלתה משמעותית וגם תקופת ההתמחות התארכה, דבר המאריך את תהליך קבלת רישיון עורך דין מוסמך. במסגרת לימודי משפטים למעשה מתמקצעים בלימודי מערכת החוק המשמשת בסיס לחיי החברה ומספקת קווים מנחים שאנו פועלים על פיהם.
 
המקצוע עצמו נשמע זוהר, השפעה על מהלך החיים, עזרה לנדכאים ולחימה בפשע אבל המציאות קצת פחות זוהרת, למרות זאת אלפי תלמידים מבקשים מדי שנה להתקבל ללימודים ולהפוך לעורכי דין. לימודים לתואר במשפטים אינם מבטיחים תואר "עורך דין" - ניתן גם להיות משפטנים מבלי להשלים את ההתמחות או את בחינות הלשכה.
 
 
לימודים משולבים
המון סטודנטים מצרפים אל תואר ראשון במשפטים תחומי מקצוע נוספים על מנת להשיג מעבר לידע המשפטי, ידע בתחום נוסף שייצור איש מקצוע אשר מכיר את עולם המשפט אך בקיא גם בתחומים נוספים. השילובים העיקריים שעושים הם:
 1. משפטים ומנהל עסקים - יוצרים משפטן או עורך דין אשר מבין את עולם העסקים, השיווק והמימון.
 2. משפטים וממשל -  מתאימים למי שחולם על קריירה משפטית בתחום הממשלתי או על קריירה במשפטים בינלאומית.
 3. משפטים ופסיכולוגיה - לימודים אלה מעניקים בסופם שני תארים. במסגרת לימודים אלה עוסקים בדיני משפחה, סוגיות משפטיות הנוגעות לטיפול פסיכיאטרי ועוד.
 4. משפטים וראיית חשבון - במסגרת מסלול זה נלמדים תכני לימוד ספציפיים מתחום המשפט אשר רלוונטיים לתחום ראיית החשבון כמו משפט אזרחי, משפט ציבורי, משפט מסחרי, עריכת הסכמים, משפט מנהלי, דיני חוזים, ועוד.
 
 

התמחויות בתואר ראשון במשפטים

במסגרת תואר ראשון במשפטים צריכים הסטודנטים לבחור התמחות אחת בה הם יתמקצעו ויעסקו בה לאחר סיום הלימודים. בין תחומי ההתמחות העיקריים נוכל למצוא:
 
 • התמחות במשפט בינלאומי - התמחות זו מעניקה לסטודנטים את הידע והכלים אשר דרושים להשתלב בעולם העסקים והמשפטים העולמית. בעקבות התגברות המסחר הבינ"ל והשתלבות ישראל בתוך הכלכלה העולמית, דרושים משפטנים שידעו להתמחות בעולם במשפט הבין לאומי וידעו לייעץ ולטפל משפטית בחברות ישראליות שמנהלות את עסקיהן בחו"ל.
 • התמחות במקרקעין - זוהי התמחות שנותנת לסטודנטים ידע נרחב בתחום הנדל"ן בישראל ובעולם. התמחות זו מתאימה למי שרוצה לעסוק בתחום המקרקעין מהצד המשפטי שלו או בכלל לעסוק בעולם הנדל"ן. בהתמחות זו לומדים את כל הנושאים הרלוונטיים למקצוע, שיעזרו לקבל החלטות נכונות ולהצליח בתחום. בין הנושאים הנלמדים-  שמאות, שיווק, הנדסה, משפט וכלכלה.
 • התמחות במשפט פיננסי - זוהי התמחות אשר מכשירה את הסטודנטים לעסוק בפן המשפטי בתחום הפיננסי. מי שעושה התמחות במשפט פיננסי יעבוד בעבור מוסדות פיננסים דוגמת בנקים, חברות ביטוח וכו' או לחילופין במחלקות כספים של חברות ותאגידים.  התמחות זו כוללת קורסים במימון, בנקאות, שוק ההון ועוד.
 • התמחות ביישוב סכסוכים - התמחות זו מעניקה לסטודנטים ידע והבנה ביישוב סכסוכים וגישור על כל סוגיה- סכסוכים בינלאומיים, אזוריים, לאומיים ואתניים. בין הקורסים הנלמדים במסגרת התמחות ביישוב סכסוכים נוכל למצוא: ניהול משא ומתן, גישור, אפיקים בלתי פורמאלי, ארגונים חוץ-ממשלתיים ועוד.
 • התמחות במשפט מסחרי - התמחות זו עוסקת בתחום רחב מאוד אשר עוסק בפן המסחרי של חיי היומיום של כולנו. בין הנושאים שקשורים למשפט מסחרי נוכל למצוא- חוזים והתקשרויות, הוצאה לפועל, הקמת חברות, תביעות כספיות, כינוס נכסים ועוד.
 • התמחות בפלילים - התמחות זו היא אולי הידועה ביותר מתוך ההתמחויות שיש במסגרת הלימודים, היא עוסקת בכל התחום הפלילי שכולל בתוכו תחומים רבים ביניהם- רצח , גניבה, פגיעה גופנית או נפשית, אונס ועוד המון מקרים שמבחינת החוק אסורים. מי שהולך להתמחות בפלילים יעבור קורסים בקרימינולוגיה, עבירות מין, דיני מעצר, זכויות הנאשם, הזכות להליך הוגן, ראיות מדעיות, ועוד המון קורסים שרלוונטיים לנושא.
*קיימים עוד המון סוגי התמחויות שונות בתחום המשפטים.
 
 

לימודי משפטים תנאי קבלה

זכאות לתעודת בגרות ישראלית מלאה, בציון שמונים וחמש לכל הפחות. ציון בחינה פסיכומטרית של כ-600 לפחות, המורכב מציון של מאה ועשרים נקודות, לפחות, בפרק הבחינה באנגלית.
*תנאי הקבלה משתנים בין מוסדות הלימוד השונים ובעיקר בין האוניברסיטאות למכללות. למידע נוסף על תנאי קבלה לחצו כאן.
 
 
 
> רוצים לבדוק את סיכויי הקבלה שלכם ללימודים? גללו למטה ⇓ <

 

 

 

אפשרויות תעסוקה לאחר סיום התואר

עם סיום לימודי משפטים, יוכלו הבוגרים להמשיך אל תואר שני או לחלופין להתחיל התמחות במשרד של עורכי דין ולאחר מכן להבחן בבחינות לשכה. לאחר שעברו בהצלחה את בחינות הלשכה יוכלו הבוגרים להתחיל לעבוד בתחום המשפטים על כל סוגיו וגווניו: עורכי דין, משפטנים ויועצים משפטיים הם רק חלק מתחומי העיסוק. האפשרויות התעסוקה בתחום הן רבות וניתן לעבוד במשרדי הממשלה השונים, במשרדי עורכי דין, בתור נוטריונים, נציגים משפטיים של חברות וכמובן שתמיד ישנה האופציה לפתוח עסק עצמאי של עריכת דין וייעוץ משפטי.
 
כאמור, ניתן להיות משפטנים גם מבלי להשלים את ההתמחות ו/או את בחינות הלשכה, שיאפשרו לכם להוסיף את התואר "עורך דין" לפני שמכם. משפטנים שסיימו תואר במשפטים אך לא השלימו את הנדרש על מנת להירשם בפנקס עורכי הדין (בחינות והתמחות, כאמור) יכולים למצוא עבודה כמרצים בחוג למשפטים, לאחר צבירת שנות ניסיון ניתן להפוך לשופטים בבית המשפט. תפקידים נוספים אשר מבוקשים מאוד לתעסוקה בקרב בוגרי לימודי משפטים הם יועצים משפטיים ונציגים משפטיים של חברות עסקיות.
 
 
מספר המועסקים במשק
עם הגדילה במשק, בתחומים רבים, בעיקר בתחום העסקי, נדרשים יותר ויותר עורכי דין, למרות שהשוק היום יחסית רווי. כיום, קיימים כארבעים אלף עורכי דין הרשומים בלשכת עורכי הדין. בכל שנה מצטרפים למעגל העבודה בשוק כאלף וחמש מאות עורכי דין חדשים.
 
 
מעסיקים בולטים בשוק
בין המעסיקים הבולטים בשוק במגזר הפרטי: משרד עו"ד יגאל ארנון, משרד עו"ד ברנע, משרד עוה"ד גדעון פישר, משרד עוה"ד ש. הורוביץ.
בתחום המיסוי: משה שקל, אלתר, גורניצקי, הרצוג פוקס נאמן ועוד. בין המעסיקים הבולטים במגזר הציבורי- ממלכתי: משרד המשפטים, משרד העבודה והרווחה, מועצות אזוריות, משטרת ישראל ועוד. 
 
 
כמה תרוויחו בתור עורכי דין מתחילים?
בוגרי לימודי משפטים, מתחילים את תקופת הסטאז' שלהם עם משכורת ממוצע של 6,000 ש"ח עד- 7,000 ש"ח בחודש במהלך כל תקופת הסטאז'. לאחר תקופה זו ישנה מקפצת שכר, ממוצע השכר ההתחלתי של עורכי דין הוא: 11,149 ש''ח ובמדד הביקוש אצל המעסיקים המקצוע מדורג 6 (ביקוש  ממוצע).
 
 
 
 
 לקבלת ייעוץ אישי חינם ניתן להשאיר פרטים ויועצי הלימודים שלנו יחזרו אלייך בהקדם. 
 
 
 

סטודנטים ממליצים על משפטים

 • 31.07.2017
  נדב בן יהודה
  מצאתי קסם בעיסוק במשפטים ואני חושב שבעזרת הכלים שאשיג בתחום המשפטים ובתחום הממשל, אוכל לעשות דברים גדולים. אני לא נמצא בזרם שאומר לעשות תואר ראשון, לא משנה במה ולהמשיך האלה, אני נמצא שם כי אני חושב על העתיד המקצועי שלי
  דירוג
 • 31.07.2017
  חזי שמעוני
  עוד בכיתה י' הייתי סגור על לימודי משפטים. מבחינת לוגיקה זה מה שאני אוהב, וכן, היכולת לבנות את עצמך לבד בחיים ולתת פיתרון לדברים מורכבים וקשים, הם שני הדברים המרכזיים שמשכו אותי למקצוע הזה
  דירוג
 • 26.07.2017
  משה דזנא
  בחרתי במסלול המשולב של לימודי כלכלה ולימודי משפטים. למרות שנקודת הפתיחה שלי התחילה מהעולם הריאלי, ככל שהתקדמתי עם התואר הבנתי שאני רוצה לעסוק בפרקטיקה המשפטית, נשאבתי למקצוע במהלך התואר עצמו
  דירוג
בואו להמליץ >
המידע בעמוד עזר לכם? דרגו אותנו
338 גולשים דירגו אותנו בציון ממוצע 4.52 מתוך 5
רוצים לדעת האם אתם מתקבלים למשפטים?
בידקו כאן את סיכויי הקבלה שלכם במוסדות הלימוד השונים

לימודי תואר ראשון במשפטים בכל האזורים

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי