072-3300504

לימודי תואר שני בפסיכולוגיה

הדרך לעיסוק במקצוע הפסיכולוגיה אינה פשוטה, כאשר מדובר בהכשרה מקיפה המתפרשת על פני מספר שנים ומצריכה לפחות שני תארים אקדמיים. לימודי תואר שני בפסיכולוגיה הוא האתגר האמיתי בעיני רבים – תנאי הקבלה ללימודים, כמו גם תנאי המעבר של אותם לימודים בהצלחה, הם מאתגרים מאוד, בלשון המעטה. אז מה חשוב שתדעו על אחד ממסלולי הלימוד המבוקשים, הקשים אך גם המתגמלים ביותר בישראל?
 

למי מתאימים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה?


לימודי תואר שני בפסיכולוגיה מתאימים למי שסיים תואר ראשון בפסיכולוגיה או במדעי ההתנהגות, ושואף להמשיך בקריירה בתחום הפסיכולוגיה- לרוב כפסיכולוג קליני הרשום בפנקס הפסיכולוגים של מדינת ישראל ומאושר להעניק טיפול.  התואר הראשון בפסיכולוגיה הוא כללי למדי, ובלימודי התואר השני בפסיכולוגיה יכול הסטודנט להתמקצע בשדה ההתמחות בו הוא בוחר. חלק מהסטודנטים בוחרים להישאר באקדמיה ולהמשיך לקריירה מחקרית.

עבודתו בפועל של בוגר תואר שני בפסיכולוגיה


עבודתו בפועל של בוגר לימודי תואר שני בפסיכולוגיה משתנה בהתאם לתחום הההתמחות בו הוא התמקצע. לדוגמא, בוגרי תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית יכולים להשתלב בחברות ציבוריות ופרטיות- כאשר תפקידם הוא להוביל אסטרטגיות שישפרו את רווחת העובדים, הפרודוקטיביות והאפקטיביות בארגון.
בוגרי תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית יכולים להשתלב במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית, כאשר בעבודתם הם מיישמים עקרונות ומחקר פסיכולוגיים כדי לשפר את ההוראה והלמידה תוך פיתוח אסטרטגיות ותוכניות לימודיות.

כמה מרוויח פסיכולוג?


השכר של בוגרי לימודי תואר שני בפסיכולוגיה תלוי בהרבה פרמטרים, כמו סוג והיקף משרה, ותק, אזור בארץ, תחום ההתמחות ומקום העבודה. פסיכולוגים קליניים עם מעט שנות ניסיון ישתכרו כ-8 אלף ש"ח בממוצע ואילו כאלה עם ותק רב יותר ישתכרו כ-12 אלף ש"ח בממוצע. פסיכולוגים ארגוניים בחברות יכולים להגיע ל-15 אלף ש"ח בחודש ואף יותר, בעוד שפסיכולוגים עצמאיים המקבלים מטופלים בקליניקה שלהם נוהגים לגבות בין 300-1000 ש"ח לשעת טיפול (50 דקות).

 

מסלולים ונושאי לימוד בתואר שני בפסיכולוגיה


לימודי תואר שני בפסיכולוגיה נחשבים למגוונים, כאשר ניתן לבחור בין מסלולים שונים המקנים בסופו של יום התמחויות מקצועיות שונות. בין המסלולים אפשר להצביע על:

 

פסיכולוגיה קלינית

פסיכולוגיה ארגונית

פסיכולוגיה חברתית

פסיכולוגיה התפתחותית

פסיכולוגיה רפואית

פסיכולוגיה חינוכית

 

 

הלימודים נמשכים שנתיים ועמידה בכל המטלות תאפשר קבלת תואר שני (MA) בפסיכולוגיה. הסטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה יכולים, בהמשך לכך, לבחור בין מסלול עם תזה לבין מסלול שאינו כולל תזה.

 

ברוב המסלולים יש צורך להתמחות במשך כשנתיים לפני שאפשר להירשם כפסיכולוגים מן המניין בפנקס הפסיכולוגים של מדינת ישראל ולהציע שירותים מקצועיים בתחום. ישנם מוסדות שמאפשרים לתלמידים שממוצע הציונים שלהם גבוה במיוחד להמשיך ישירות מלימודי תואר שני בפסיכולוגיה לדוקטורט בפסיכולוגיה.

*** רוצים לבדוק את סיכויי הקבלה שלכם? גללו למטה ⬇️ ***
 
 
תואר שני בפסיכולוגיה
תמונה: shutterstock
 
 

פסיכולוגיה קלינית


תחום זה הינו אחד הוותיקים והעיקריים ברפואת הנפש, הביטוי "פסיכולוגיה קלינית" בא מהמילה היוונית "קליין" שפירושה מיטה, מהסיבה שעבר הטיפול ניתן לצד מיטתו הפרטית של המטופל. כיום כנראה שאת המיטה הפרטית תחליף מיטה/ספה בקלינקיה פרטית, אבל אופי ודרכי הטיפול נשארו דומים.  
פסיכולוגים קליניים עובדים בדרך כלל עם מרכזי ייעוץ, באופן עצמאי או במרפאות קבוצתיות. הם עוזרים לסובלים מהפרעות מנטליות ורגשיות, להסתגל לחיים ועוזרים לחולים  להתמודד עם קשיים הנלווים לחיי היום יום. פסיכולוג קליני יכול לספק פסיכותרפיה אישית, משפחתית או קבוצתית ולעצב וליישם תוכנית להסתגלות התנהגותית. פסיכולוגים קליניים אחרים עובדים באוניברסיטאות ובתי ספר לרפואה, שם הם מלמדים סטודנטים על בריאות מנטלית ושירותי טיפול התנהגותיים. על מנת לקבל בישראל את התואר "פסיכולוג קליני" יש לסיים את לימודי התואר השני במוסד לימודים מוכר ולהרשם בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות.
 
 

פסיכולוגיה התפתחותית


תחום זה מתמחה באבחון וטיפול בתינוקות וילדים עד גילאי 6-7, ובייעוץ להוריהם. הפסיכולוג ההתפתחותי עוזר עם לקויות בתחומי ההתפתחות הפיזית, הקוגניטיבית, החברתית,  ההתנהגותית ובמצוקות הרגשיות הנלוות לילדים שחווים קשיים בתחומים אלו.
 
 

פסיכולוגיה חברתית

 

התואר השני בפסיכולוגיה חברתית מתמקד באופן בו המחשבות, הרגשות וההתנהגות של האדם מושפעים מהסביבה ומההקשר החברתי. בין הנושאים הנידונים בתכנית: תהליכים קבוצתיים, אבחון וייעוץ ברמת הפרט הארגון והחברה, קוגניציה חברתית, הבדלים בין-אישיים, שיטות מחקר מתקדמות ניתוח נתוני עתק ועוד.

 

עם סיום הלימודים תוכלו להמשיך ללימודי דוקטורט בתחום או להירשם בפנקס הפסיכולוגים ולהשתלב במגוון עיסוקים כמו מיון ואבחון תעסוקתי, ייעוץ ארגוני, מחקר וייעוץ חברתי יישומי, מדידה והערכה, ניהול משאבי אנוש ועוד.  מידע נוסף ניתן למצוא כאן.

 
 
במסגרת לימודי פסיכולוגיה תעסוקתית לומדים מגוון קורסים ונושאי לימוד כגון:
 
 • פסיכולוגיה ארגונית
 • סוציולוגיה
 • אנתרופולוגיה
 • מדעי ההתנהגות
 • סטטיסטיקה
 • לחץ ושחיקה
 • פסיכולוגיה חברתית
 • תורת הראיון ועוד
 

ייעוץ פסיכולוגי

בין ייעוץ פסיכולוגי לפסיכולוגיה קלינית ישנה חפיפה בהרבה תחומים אך ההבדל הראשון הוא בעבודה שהם עושים. ייעוץ פסיכולוגי מתמקד בעיקר בעבודה עם אנשים ללא מחלות נפשיות 'קשות' והם בעיקר עובדים במערכות כמו מרכזי ייעוץ באוניברסיטה, מערכות חינוך וכדומה. הבדל נוסף היא ההמתקדות בגישות המחקר והתיאוריה, לימודים בהתמחות בייעוץ פסיכולוגי יתמקדו יותר במחקר ההתנהגותי קוגניטיבי ובגישה הומניסטית.

 

פסיכולוגיה חינוכית


התמחות בעבודה במערכת החינוך הכולל עבודה מול התלמידים, הורים, מורים, גננות, מנהלים וכל הצוותים הפדגוגיים. הפסיכולוג החינוכי עוסק באבחון, הדרכה וליווי לצוותים פדגוגיים, על מנת לקדם תהליכים רגשיים וחינוכיים במערכות החינוך השונות בשיתוף פעולה עם משרד החינוך.
 
 

פסיכולוגיה רפואית

הפסיכולוגיה הרפואית עוסקת בקשר שבין השתנות פיזית (פציעה קשה, מחלה, טיפול רפואי) לבין ההשפעה החברתית פסיכולוגית על הפרט, ומתן דרכי התמודדות עם המצב. לרוב בוגרי ההתמחות יעבדו במערכות הבריאות השונות . 
 
 

תחומי התמחות בפסיכולוגיה קלינית:


פסיכולוגים בריאותיים מקדמים בריאות טובה דרך תוכניות ייעוץ לשימור הבריאות המעוצבים בכדי לעזור לאנשים להשיג מטרות כגון להפסיק לעשן או להפחית במשקל.
נוירו פסיכולוגים לומדים את הקשר בין המוח לבין ההתנהגות. הם עובדים בתוכניות של אנשים פגועי גב וראש.
פסיכולוגיה גריאטרית מתמודדים עם בעיות מיוחדות שעומדות בפני אוכלוסיה בגיל השלישי. הערכה תפקודית, נפשית וקוגינטיבית.
 

תנאי הקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה


הקבלה ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה, כאמור, אינה פשוטה עקב הביקוש העצום המאפיין את המקצוע. ברוב המקרים, תואר ראשון בפסיכולוגיה הוא בגדר חובה, גם אם יש מסלולים אליהם ניתן להתקבל עם תואר ראשון במקצוע אחר, בכפוף ללימודי השלמה. בכל מקרה, צריך לקחת בחשבון שיש צורך בציונים גבוהים בתואר הראשון. דרישות חשובות אחרות הן ציון מינימלי העומד ברף הקבלה של בחינת מתא''ם (90 ומעלה לרוב), המלצות אישיות של מרצים בתואר הראשון, מעבר של מרכזי הערכה או לחלופין ראיון קבלה אישי. התחרות קשה, ולכן חייבים להצטיין, ולא רק לעמוד בכל הדרישות כדי לשפר את נקודת הפתיחה. עקב מורכבות הקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה, ניתן להירשם לקורסי הכנה לקראת הלימודים בתחום, שעשויים להגדיל את סיכויי הקבלה וגם לאפשר לצלוח את החודשים הראשונים של הלימודים, שאינם פשוטים כלל.

היכן לומדים תואר שני בפסיכולוגיה?


אלו חלק מהמוסדות האקדמיים הבולטים בארץ שמציעים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה: אוניברסיטת אריאל בשומרון, האוניברסיטה הפתוחה, אוניברסיטת רייכמן, המכללה האקדמית עמק יזרעאל, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים רמת גן, המרכז האקדמי פרס, המכללה האקדמית תל חי, המסלול האקדמי המכללה למנהל, אוניברסיטת חיפה, המכללה האקדמית אחוה, המרכז האקדמי רופין, המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בן גוריון בנגב.

משך לימודי תואר שני בפסיכולוגיה, מלגות ושכר לימוד


לימודי תואר שני בפסיכולוגיה אורכים כשנתיים, בסופם מקבלים הבוגרים M.A- בפסיכולוגיה. ברוב מוסדות הלימוד תשלמו שכר לימוד אוניברסיטאי, הנקבע מדי שנה על ידי המועצה להשכלה גבוהה. נכון לשנת תשפ"ג, שכר הלימוד לתכנית לימודים מלאה לתואר שני הוא 14,774 ש"ח לשנה אקדמית. במכללות הפרטיות שכר הלימוד יהיה בדרך כלל גבוה יותר. חשוב לקחת בחשבון שאוניברסיטאות ומכללות רבות גובות לעיתים קרובות סכומים נלווים על שירותי אבטחה ושירותים נוספים. סטודנטים שזקוקים לסיוע כלכלי יכולים לבדוק את המלגות השונות המוצעות על סמך רקע סוציו-אקונומי, מוצא, מעורבות חברתית והצטיינות.

הנה כמה דוגמאות למלגות שפועלות במוסדות הלימודים השונים:

באוניברסיטת אריאל פועלת מלגת שמשון – מלגת הצטיינות לתואר שני על בסיס ממוצע ציונים של תואר ראשון. סטודנטים שסיימו תואר ראשון בממוצע 92+ זכאים למלגה על סך 40%-80% עד לגובה שכ"ל לשנת לימודים אחת.

התכנית לתואר שני בפסיכולוגיה חברתית באוניברסיטה הפתוחה מציעה מספר מלגות לסטודנטים ולסטודנטיות: מלגות הצטיינות ומלגות תזה לבוחרים במסלול מחקרי.

 

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר שני בפסיכולוגיה


התקבלתם בהצלחה ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה, עברתם את תקופת ההתמחות ונרשמתם בפנקס? מרגע זה – אינספור אופציות פתוחות עבורכם, הכל בהתאם כמובן לתת ההתמחות בה בחרתם בלימודי התואר. פסיכולוג יכול להציע את שירותיו באופן עצמאי, כפי שעושים רבים, אך גם להשתלב בשלל ארגונים חינוכיים, חברתיים או אפילו עסקיים. החדשות הטובות הן שמדובר בתחום מאתגר שמאפשר תחושת סיפוק גדולה עקב העזרה לזולת העומדת במרכזו ועקב אפשרויות הפיתוח המקצועיות – כולל מבחינה כלכלית.

מעניין אותך לימודי תואר שני בפסיכולוגיה?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר שני בלימודי פסיכולוגיה בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד לימודי פסיכולוגיה לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
 • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
 • לימודי תואר ראשון
 • הנדסאים
 • לימודי תואר שני
 • קורסים ולימודי תעודה
 • לימודים בחו"ל
 • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד