האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מדעי המחשב - לימודי מדעי המחשב

ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין במדעי המחשב - לימודי מדעי המחשב
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם
בוגרי מדעי המחשב עוסקים בתכנות, פיתוח תוכנות מחשב, ניהול פרויקטים הקשורים בתוכנות מחשב, כמו גם בבדיקת תוכנה וניתוח מערכות מחשב.

תואר ראשון במדעי המחשב נמשך כ-3 שנים ובהרבה מקרים מגיע ל-4 שנים כדי להקל בעומס הלימודים, התואר כולל שיעורים בהכרת המחשב, חומרה, בסיסי נתונים, שפות תכנות, הרבה מתמטיקה ועוד. למרות הלימודים הקשים יחסית, התחום נחשב למבוקש מאוד ולכן ניתן למצוא אותו בהרבה מאוד מכללות ובאוניברסיטאות. בוגרי התואר עוסקים בפיתוח תוכנה או בעבודה עם רכיבי החומרה. עבודה בתחום המחשבים היא לרוב מאוד מתגמלת מבחינה כלכלית, ניתן למצוא משרות בשכר גבוה ותנאי העסקה נוחים. ישנה גם אפשרות להתקדם למעמד ראש צוות או לעבור לתפקידים הקשורים בניהול.
 
מדעי המחשב
 


למי מתאימים לימודי מדעי המחשב?

עבודה בתחום המחשבים דורשת ישיבה ארוכה מול המחשב והתעסקות בפרטים קטנים הדורשים יכולת ריכוז רבה ומשמעת גבוהה אך גם יכולת עבודה בצוות. כמו כן, במהלך הלימודים נדרשת יכולת אנליטית גבוהה על מנת לעבור בהצלחה את קורסי המתמטיקה הנלמדים בתואר.


מה נדרש כדי להיות מתכנת?

לרוב כדי לעבוד בתחום התכנות צריך לסיים הכשרה מקצועית. ישנם מסלולי הנמשכים כשלוש שנים ומקנים בסופם תואר B.A. כמו כן, ישנם מסלולים השייכים לתחומי ההנדסה (הנדסת חומרה, הנדסת תוכנה, הנדסת חשמל) הנפרשים על פני ארבע שנים ומקנים בסופם תואר מוסמך במדעים (B.Sc.), בנוסף לכך ניתן לשלב בין שני מקצועות מרכזיים וחיוניים כמו לימודי מדעי המחשב ופסיכולוגיה או לימודי מדעי המחשב וניהול. בשני המקרים, עם סיום התואר העבודה בהייטק כמעט מובטחת, אך לרוב מבחני הקבלה לחברות הגדולות הם מתוחכמים ונפרשים על פני מספר פגישות הכוללות גם מבחני אישיות ואופי. כך שלא מספיק להיות רק מתכנת מעולה כדאי להיות גם אדם נעים בעל יכולת לעבודה בצוות. 
 
לעוד מידע בנושא אתם מוזמנים ליצור קשר עם יועצי הלימודים שלנו שיענו לכם על כל שאלה. השאירו פרטים באחד מהטפסים באתר או שלחו הודעה לוואטסאפ שלנו


תוכנית הלימודים במדעי המחשב

ברוב המקרים ניתן לומר שבאוניברסיטאות התואר מורכב מ- 40% קורסים מתמטיים (חופפים לחלוטין לאלו שנלמדים בתואר ראשון במתמטיקה), 30% קורסים תיאורטיים במדעי המחשב, ו - 30% קורסים פרקטיים (שפות תכנות). במכללות הגישה מעט שונה ויותר פרקטית ולמרות שלימודים תיאורטיים נכללים בתוכנית הלימוד, הם תופסים חלק קטן יותר ובמקומם נכנסים קורסים רלוונטיים יותר (לעבודה בתעשייה לאחר התואר) כמו:
 
  • קורס JAVA
  • PHP
  • C
  • Devops
  • payton 
 
הסיבה לכך היא שבאופן עקרוני, תואר ראשון במדעי המחשב נועד להכשיר סטודנטים למחקר במדעי המחשב. כלומר, לתת לסטודנטים את הכלים הדרושים על מנת להמשיך לתואר שני ודוקטורט במדעי המחשב. המחקר כולל נושאים כגון: תורת הגרפים, תקשורת נתונים, אלגוריתמים, חישוביות, עיבוד תמונה וכו’ – קורסים בנושאים אלו נקראים “קורסים תיאורטיים”. כמובן שבפועל רוב רובם של הסטודנטים פונים אל התעשיה עם סיום התואר הראשון ויכולים להתנסות בעבודה מעשית בשכר מלא כבר מיום אחרי סיום התואר, לכן בחלק מהמכללות שמו דגש על לימודים מעשיים המקנים כלים ישומיים מתקדמים על מנת להתשלב בהצלחה בשוק העבודה. 
 

התמחויות בתואר ראשון במדעי המחשב

במסגרת התואר מתקיימות 2 תכניות לימודים:
  1. תכנית לתואר בוגר .B.Sc במדעי המחשב
  2. תכנית לתואר בוגר .B.A במדעי המחשב ובכלכלה וניהול
 
במסגרת הלימודים בוגר .B.Sc בלימודי מדעי המחשב יכול גם להתמחות בתחומים הבאים:
 
• התמחות בתקשורת ואינטרנט
• התמחות בהנדסת תוכנה ומערכות
• חטיבה בניהול וכלכלה
 

מכללה או אוניברסיטה?

בחודש יולי האחרון פורסמו תוצאות סקר למ"ס על אודות לימודי ההייטק באוניברסיטאות ובמכללות. הסקר בחן את מידת ההשתלבות בתעשייה ואת רמת השכר בקרב אותם אלה המשתלבים בתעשייה. הסקר מצא כי "אין הבדל מובהק באחוז המועסקים בהיי-טק בין אלה שלמדו מדעי המחשב במכללות האקדמיות (84.0%) לאלה שלמדו מקצוע זה באוניברסיטאות“ (82.8%). עוד קובע הסקר כי אחוז המקבלים הכנסה גבוהה (יותר מ-13,000 ש"ח) מאלה שלמדו מדעי המחשב במכללות האקדמיות ועוסקים במשלח יד היי-טק (61.7%) אינו שונה באופן מובהק מאלה שלמדו באוניברסיטאות (62.4%)
 

תנאי קבלה למדעי המחשב

דרישות הקבלה ללימודים הם הצגת תעודת בגרות מלאה עם דגש על מתמטיקה ברמת 4-5 יח"ל ומקצוע ריאלי נוסף (כימיה, פיזיקה וכו') והצגת ציוני פסיכומטרי יחסית גבוה (ממוצע של 650 עבור רוב מוסודות הלימוד).

 

תעסוקה לבוגרי מדעי המחשב

עשרות אלפי אנשים עובדים בתחום ההיי-טק בישראל, על פי הערכות ישנם כ-60 אלף מתכנתים וכ-40 אלף מהנדסי חומרה, אך מכיוון שמדובר בתחום המתפתח במהירות המספרים עולים כל הזמן.

החברות הבולטות בתחומי המחשבים הן: אינטל, מיקרוסופט, קומברס, אמדוקס, צ'קפוינט, אלוורין, מוטורולה, אלביט. התואר מהווה למעשה “אישור כניסה” לעולם ההיי-טק, בפרט למשרות פיתוח, הנחשבות יוקרתיות ורווחיות יותר מתפקידים אחרים בתחום הטכנולוגי (כמו QA, תמיכה טכנית וכו’). לימודי מדעי מחשב מתאימים לאנשים שמגיעים אליו ללא כל נסיון קודם והן לכאלו שבאו עם נסיון טכנולוגי כלשהו אבל רוצים לקבל הכשרה מקצועית יותר ועמוקה יותר.
 
התכונות החשובות ביותר למי שמתכוון ללמוד מדעי המחשב באוניברסיטה הן: התמדה, חריצות ויכולת אנליטית גבוהה. בנוסף הלימודים הם קרקע פוריה לשיתופי פעולה בין הסטודנטים ורעיונות לסטארטאפים שמתחילים כבר עם סיום השנה הראשונה ונמשכים כפרויקט גמר, קרו מקרים בהם הרעיון שהתחיל במהלך לימודי המדמ''ח המשיך לאקזיט מטורף או הקמה של חברה מצליחה.  
 

שכר בוגרי מדעי המחשב/ שכר מפתחי תוכנה

 לפי הנתונים העדכניים ביותר של משרד העבודה והרווחה, ממוצע השכר ההתחלתי של מפתחי תוכנה הוא: 17,829 ש''ח ובמדד הביקוש אצל המעסיקים המקצוע מדורג 10 (הביקוש הרב ביותר).


האם ניתן ללמוד מדעי המחשב במסלול של לימודי ערב?


כן. לימודי ערב מתאימים לאנשים שמעוניינים לעבוד תוך כדי לימודים או ששעות הערב נוחות להם מסיבות אחרות כמו סטודנטים הלומדים תחום אחר במקביל, חיילים שמשרתים בשעות היום או הורים לילדים. בשל מספר השעות הפחות במסלולי לימודי הערב (לפעמים לימודי הערב יכללו לימודים ביום שישי), הלימודים בדרך כלל ארוכים יותר, אך התוכן הנלמד זהה למסלולי הבוקר. מסלולי לימודי ערב מוצעים למועמדים בדרך כלל במכללות ובאונ' הפתוחה, דורשים מיומנויות למידה וגישה ריאלית ויארכו כ-9 סמסטרים, תלוי במוסדות הלימוד. תנאי הקבלה ללימודי ערב משתנים בין המכללות השונות ולרוב עומדות ציון ממוצע של 80 בבגרות וציון של 560 בבחינה הפסיכומטרית. 


האם נדרש רקע קודם במתמטיקה או בתכנות?


זה מורכב. יש שיטענו שהסיכויים לעבור את קורסי המתמטיקה של השנה הראשונה במדעי המחשב ללא רקע מתמטי הוא נמוך עד אפסי. ויש כאלה שטוענים שעם השקעה זה אפשרי. בכל מקרה, לא סתם תנאי הקבלה כוללים 4 או 5 יחידות לימוד בבגרות במתמטיקה. חשיפה קודמת למתמטיקה בתיכון מקנה לסטודנט חשיבה אנליטית וידע ראוי בחדו"א ואלגברה ליניארית ובעוד תחומי מתמטיקה, ותקל על הסטודנט לצלוח את התואר. קיימות אפשרויות למכינות קדם אקדמיות וקורסים משלימים בקיץ שלפני הלימודים שאולי שווה לנצל. 
לגבי תכנות, רצוי להכיר את השפות הפופולריות ואת התחביר. 


מה ההבדל בין בוגר תואר מדעי המחשב לבוגר הנדסת תוכנה?


תחום הנדסת התוכנה הגיע מתוך צורך להתאים את מדעי המחשב לתעשיות ולארגונים הזקוקים לאנשי מקצוע שידעו לתפעל ולתחזק מערכות מחשוב מורכבות בכלים הנדסיים ותוך מציאת פתרונות הנדסיים לבעיות. מדעי המחשב עוסקים יותר בתוכנה עצמה, זאת אומרת בפיתוח תוכנות ואפליקציות. ניתן לומר שמדעי המחשב הם לימודים יותר תיאורטיים. 
לימודי הנדסת התוכנה שונים בלימודי מדעי המחשב בכך בהנדסת תוכנה נלמדים קורסים מעולם ההנדסה: קורסים בפיזיקה וחשמל. להנדסת תוכנה ומדעי המחשב יש הרבה במשותף, במיוחד קורסי מבוא במתמטיקה ופיזיקה. כמו כן, לימודי הנדסת התוכנה מתפרס לשלל התמחויות בתחום הבינה המלאכותית, טכנולוגיות ענן וכו'.


מהם ההבדלים בין לימודי הנדסת חשמל אלקטרוניקה לבין מדעי המחשב?


כמו ההבדל בין לימודי מדעי המחשב ולימודי הנדסת התוכנה גם כאן קיים ההיבט ההנדסי טכנולוגי שהופך את מדעי המחשב ללימודים שמכשירים סטודנטים לעבודה על פיתוח תוכנה, לימודים יותר "הייטקיים" לעומת לימודי ההנדסה שמכשירים סטודנטים לעבודה פרקטית בתעשייה תוך התחשבות במכלול טכנולוגי שעבודה בתעשייה ובארגונים שונים כוללת. ההבדל הבולט יותר הוא כמובן העיסוק של לימודי הנדסת חשמל במערכות חשמל, אלקטרוניקה ותקשורת לעומת תכנות, פיתות תוכנה ויותר ידע תיאורטי בתחום המחשבים.


 
צרו קשר עם יועצי הלימודים שלנו שיענו לכם על כל שאלה. השאירו פרטים באחד מהטפסים באתר או שלחו הודעה לוואטסאפ שלנו

לימודי תואר ראשון במדעי המחשב בכל האזורים

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים