האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך
ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי מדעי המחשב
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

לימודי מדעי המחשב

מידע כללי
 
לימודי מדעי המחשב נפרשים על פני כשלוש שנים או ארבע שנים (תלוי בתחום הנבחר), במסגרת לומדים הסטודנטים בין השאר שפות תכנות, היכרות עם יישומי המחשב השונים, פיתוח וניתוח אלגוריתמים. בוגרי מדעי המחשבים עוסקים בפיתוח תוכנה או בעבודה עם חומרה, עבודה בתחום המחשבים היא לרוב מאוד מתגמלת מבחינה כלכלית, ניתן למצוא משרות בשכר גבוה ותנאי העסקה נוחים. ישנה גם אפשרות להתקדם למעמד ראש צוות או לעבור לתפקידים הקשורים בניהול.
 
 

מה נדרש כדי להיות מתכנת?

כדי לעבוד בתחום מדעי המחשב צריך לסיים הכשרה מקצועית. ישנם מסלולי הנמשכים כשלוש שנים ומקנים בסופם תואר B.A. כמו כן, ישנם מסלולים השייכים לתחומי ההנדסה (הנדסת חומרה, הנדסת תוכנה, הנדסת אלקטרוניקה) הנפרשים על פני ארבע שנים ומקנים בסופם תואר מוסמך במדעים B.Sc. כמו כן ניתן לשלב בין שני מקצועות מרכזיים וחיוניים כמו לימודי מדעי המחשב ופסיכולוגיה, או לימודי מדעי המחשב וניהול.
בשני המקרים עם סיום התואר, העבודה בהייטק היא כמעט מובטחת, אך לרוב מבחני הקבלה לחברות הגדולות הם מתוחכמים ונמשכים על פני מספר פגישות, הכוללות גם מבחני אישיות ואופי. כך שלא מספיק להיות רק מתכנת מעולה כדאי גם להיות אדם נעים בעל יכולת לעבודת צוות. 
 
 

למי המקצוע מתאים?

עבודה בתחום המחשבים דורשת ישיבה ארוכה מול המחשב והתעסקות בפרטים קטנים הדורשים יכולת ריכוז רבה ומשמעת גבוהה אך גם יכולת עבודה בצוות. כמו כן במהלך הלימודים נדרשת יכולת אנליטית גבוהה על מנת לעבור בהצלחה את קורסי המתמטיקה הנלמדים בתואר 
 
 

מידע כללי על לימודי מדעי המחשב

בדרך כלל לימודים לתואר ראשון במדעי המחשב, נמשכים בין 3-4 שנים (תלוי בתחום הנבחר) וכוללים שיעורים בהכרת המחשב, שפות תכנות, הרבה מתמטיקה ועוד. למרות הלימודים הקשים יחסית, התחום נחשב למבוקש מאוד ולכן ניתן למצוא אותו בהרבה מאוד מכללות וכמובן באוניברסיטאות.
 
 

תנאי הקבלה ללימודי מדעי המחשב

דרישות הקבלה ללימודי מדעי המחשב הם הצגת תעודת בגרות מלאה עם דגש על מתמטיקה ברמת 4-5 יח"ל ומקצוע ריאלי נוסף (כימיה, פיזיקה וכו') והצגת ציוני פסיכומטרי יחסית גבוה (ממוצע של 650 עבור רוב מוסודות הלימוד).
 
 

מה לומדים במהלך התואר במדעי המחשב

ברוב המקרים ניתן לומר שבאוניברסיטאות התואר מורכב מ- 40% קורסים מתמטיים (חופפים לחלוטין לאלו שנלמדים בתואר ראשון במתמטיקה), 30% קורסים תיאורטיים במדעי המחשב, ו - 30% קורסים פרקטיים במדעי המחשב (שפות תכנות). במכללות הגישה מעט שונה ויותר פרקטית ולמרות שלימודים תיאורטיים נכללים בתוכנית הלימוד, הם תופסים חלק קטן יותר ובמקומם נכנסים קורסים רלוונטיים יותר לעבודה בתעשיה לאחר התואר כמו: קורס JAVA , PHP, devops, c, payton ועוד.
הסיבה לכך היא שבאופן עקרוני, התואר נועד להכשיר סטודנטים למחקר במדעי המחשב. כלומר, לתת לסטודנטים את הכלים הדרושים על מנת להמשיך לתואר שני ודוקטורט במדעי המחשב. המחקר כולל נושאים כגון: תורת הגרפים, תקשורת נתונים, אלגוריתמים, חישוביות, עיבוד תמונה וכו’ – קורסים בנושאים אלו נקראים “קורסים תיאורטיים”. כמובן שבפועל רוב רובם של הסטודנטים פונים אל התעשיה עם סיום התואר הראשון ויכולים להתנסות בעבודה מעשית בשכר מלא כבר מיום אחרי סיום התואר. 
 
 
מספר המועסקים במשק:
עשרות אלפי אנשים עובדים בתחום ההיי-טק בישראל, על פי הערכות ישנם כ-60 אלף מתכנתים וכ-40 אלף מהנדסי חומרה, אך מכיוון שמדובר בתחום המתפתח במהירות המספרים עולים כל הזמן.
 
 
 
מעסיקים בולטים בשוק/אפשרויות תעסוקה לבוגרים 
החברות הבולטות בתחומי המחשבים הן: אינטל, מיקרוסופט, קומברס, אמדוקס, צ'קפוינט, אלוורין, מוטורולה, אלביט. התואר מהווה למעשה “אישור כניסה” לעולם ההיי-טק, בפרט למשרות פיתוח, הנחשבות יוקרתיות ורווחיות יותר מתפקידים אחרים בתחום הטכנולוגי (כמו QA, תמיכה טכנית וכו’). התואר מתאים לאנשים שמגיעים אליו ללא כל נסיון קודם והן לכאלו שבאו עם נסיון טכנולוגי כלשהו אבל רוצים לקבל הכשרה מקצועית יותר ועמוקה יותר.
התכונות החשובות ביותר למי שמתכוון ללמוד מדעי המחשב באוניברסיטה הן: התמדה, חריצות ויכולת אנליטית גבוהה. בנוסף הלימודים הם קרקע פוריה לשיתופי פעולה בין הסטודנטים ורעיונות לסטארטאפים שמתחילים כבר עם סיום השנה הראשונה ונמשכים כפרויקט גמר, קרו מקרים בהם הרעיון שהתחיל במהלך לימודי המדמ''ח המשיך לאקזיט מטורף או הקמה של חברה מצליחה.  
 
 

כמה תרוויחו בתור מפתחי תוכנה מתחילים?

 לפי הנתונים העדכניים ביותר של משרד העבודה והרווחה, ממוצע השכר ההתחלתי של מפתחי תוכנה הוא: 17,829 ש''ח ובמדד הביקוש אצל המעסיקים המקצוע מדורג 10 (הביקוש הרב ביותר). 

לימודי תואר ראשון במדעי המחשב

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי