072-3300504

לימודי הנדסת חומרים - תואר ראשון בהנדסת חומרים

מהנדסי חומרים משתמשים בידע ובמיומנויות שלהם בתכונות חומרים ובמבנה שלהם על מנת להתאים אותם למוצרים וליישומים שונים. הנדסת חומרים היא נושא בין-תחומי הכולל נושאים הקשורים להתנהגות הפיסיקלית, הכימית, המכנית והסביבתית של החומרים לסוגיהם: מתכתיים, קרמיים, פולימריים או שילובם כחומר מרוכב. מהנדס החומרים עוסק גם בטכניקות שמבוצעות על חומרים כמו יציקה (וטכניקות אנליטיות), ומהצד התעשייתי מהנדס החומרים בודק כיצד לשלב את החומר בתהליך הייצור.  

חומרים מתקדמים הם חומרים המשולבים ביישומים המתקדמים של טכנולוגיות ההיי-טק. מחומרים אלו מייצרים רכיבים ומערכות הפועלים בסביבה טכנולוגית מתקדמת: מחשבים, ציוד אלקטרוני, מערכות סיבים אופטיים, מערכות ורכיבים בתחום התעופה והחלל ועוד. התחום כולל פיתוח חומרים ותהליכים חדשים, שיפור תכונותיהם של חומרים ותהליכים קיימים, הרצה פיתוח ושיפור תהליכים מורכבים בתעשיית ההיי-טק.

להנדסת חומרים יש במשותף עם תחומי לימוד הקשורים בסביבה. למשל, בפיתוח חומרים שמסייעים לבניית כלים ומערכות אקולוגיות. בין הכלים האלה: ממברנות פולימריות להתפלת מים, לטיהור אוויר מזוהם, הפקת אנרגיה ירוקה וכו'. כמו כן, מהנדסי חומרים הפועלים מוך מודעות סביבתית יעשו שימוש במרכיבים לא מזהמים וקולוגיים. בחשיבות של מהנדסי חומרים להגנה על כדור הארץ היא בהחלט משמעותית.

למי מתאימים לימודי הנדסת חומרים?


כמו בכל תחומי ההנדסה, על המועמד ללימודים להיות בעל זיקה לתחומים הריאליים כדי שיוכל לצלוח את לימודי המתמטיקה, הפיזיקה והכימיה, ועוד קורסים מאתגרים בהמשך המבססים על אלה. אם חומרים והתכונות שלהם עניינו אתכם בלימודי הכימיה והפיזיקה בבית הספר או שזה מעסיק אתכם כעת ואתם מוכנים להתמודד עם הלימודים הריאליים שבתואר - לימודי הנדסת חומרים היא בשבילכם. 

מה לומדים בעת לימודי הנדסת חומרים ?

תוכנית לימודי הנדסה כוללת הכשרה מקיפה במקצועות המדע הבסיסיים: מתמטיקה, פיסיקה וכימיה. התוכנית כוללת לימודים תיאורטיים של מגוון מקצועות מדע וטכנולוגיה בסיסיים בתחומי הנדסת החומרים תוך התמחות בתחום החומרים והתהליכים בתעשיית המיקרואלקטרוניקה.

דוגמאות לקורסים במהלך לימודי הנדסת חומרים: מדע החומרים, תהליכים וטכנולוגיות ייצור, פיסיקה של מוליכים למחצה, חומרים ותהליכים במיקרואלקטרוניקה, שיטות פיסיקליות לאפיון חומרים, מעבדות באיפיון חומרים, תהליכי עיבוד וייצור מתקדמים ובדיקות אל הרס, פולימרים, חומרים קרמיים וחומרים מרוכבים, ואקום זרימה ופלסמה, התקנים אלקטרואופטיים ועוד.

במהלך הלימודים ישנו דגש רב על הההכשרה המעשית בחלק מהמוסדות ישנה הכשרה במעבדות מחקר חיצוניות.

כמה זמן נמשכים הלימודים?


הלימודים נמשכים ארבע שנים ובסיומם יקבל הסטודנט תואר ראשון B.Sc בהנדסת חומרים.

תחומי העיסוק של מהנדס חומרים - והשכר

 • בחירת חומרים ותהליכים
 • שיפור תכונות חומרים ותהליכים
 • מחקר ופיתוח (מו"פ) של תהליכים ושל חומרים החל ברמה האטומית והמולקולרית
 • הרצה ופיקוח של תהליך ייצור
 • קביעת תקנים ובקרת איכות
 • חקר כשל של רכיבים והתקנים
 • מחזור חומרים
 • שיווק, ניהול והטמעתם של חומרים, תהליכים ומוצרים חדשים


כיום קיימת מודעות רבה לפיתוח וקידום תחומי החומרים והתהליכים בתעשיות המודרניות עתירות הידע והטכנולוגיה ומכאן גדל הצורך במהנדסי חומרים. התחזיות לעתיד צופות גידול בדרישות התעסוקה למהנדסי חומרים.

שכרו של מהנדס חומרים מתחיל הוא כ-8,500. השכר עולה עם הניסיון והותק ויכול להגיע ל 13-20 אלף ש"ח.

 

מה ההבדל בין הנדסת חומרים להנדסה כימית?

הנדסה כימית עוסקת בתהליכים כימיים, כולל ייצור חומרים חדשים, ולא כמו הנדסת חומרים, היא לא עוסקת רק בחומרים. מהנדס חומרים ומהנדס כימי עושים שימוש שבחומרים עבור התעשייה, ויש ביניהם מיומנויות חופפות.
מעניין אותך לימודי הנדסת חומרים - תואר ראשון בהנדסת חומרים?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בהנדסת חומרים בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד הנדסת חומרים לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
 • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
 • לימודי תואר ראשון
 • הנדסאים
 • לימודי תואר שני
 • קורסים ולימודי תעודה
 • לימודים בחו"ל
 • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד