072-3300504

הנדסאי בניין - לימודי הנדסאי בניין

הנדסאי בניין עוסק בתכנון (עד 4 קומות), ניהול, תיאום ופיקוח של פרויקטי בנייה.

ענף הבנייה הוא חלק מרכזי של פעילות המשק והכלכלה בישראל. בעשור האחרון תנופת הבנייה בישראל רק הולכת וגדלה - בניינים שעוברים תמ"א, פינוי בינוי, מגדלי משרדים ודירות חדשות. בשוק העבודה קיימת דרישה הולכת וגוברת להנדסאי בניין שיכולים לסייע בפרויקטי בנייה שונים. בהתבסס על תוכניות המתאר האזוריות, התנופה ההולכת וגדלה בענף צפויה להימשך עוד זמן רב, מחסור ההנדסאים בתחום רק גדל ובוגרי המסלול "נחטפים" הישר מספסל הלימודים אל אתרי הבנייה ברחבי הארץ. הביקוש הגבוה תרם רבות לעלייה בשכר של הנדסאי הבניין.
  

למי מתאימים לימודי הנדסאי בניין?

מסלול הלימודים מתאים לאנשים בעלי זיקה לתחום הבנייה, לתחום הריאלי ולמעוניינים לרכוש מקצוע מבוקש בתקופת זמן קצרה. בנוסף, הלימודים מתאימים לאנשים אחראים, בעלי תקשורת בין אישית טובה ויכולת ניהול אנשים. הלימודים אורכים שנתיים במכללות השונות.
 
 

מסלולי הלימוד והתמחויות של לימודי הנדסאי בניין 

התחומים המרכזיים במסלול כוללים תכנון קונסטרוקציות וניהול ופיקוח. בין הנושאים הנוספים אשר נלמדים: קונסטרוקציות בטון, סטטיסטיקה, תורת הבנייה והמבנים, קרקע וביסוס, חוזק חומרים, תכנון הנדסי, חישובי כמויות, תכנון אלמנטים ויישומי מחשב, הנדסת אנוש' פיקוח על הבנייה, תחשיב תמחיר ועוד. הלימודים כוללים שיעורים עיוניים וסדנאות מעשיות שונות וכן פרויקט הגמר, אותו מבצעים בשנה האחרונה בליווי מלא של הסגל. לסטודנטים אשר משלימים את מסלול הנדסאי בניין במגמת משנה ניהול, ניתנת האפשרות להמשיך ללימודים בתכנון מבנים ובכך להרחיב את תחומי ההכשרה.
 
 

יתרונות לימודי הנדסאי בניין

כחלק מיתרונות כלליים של לימודים לתואר הנדסאים, כגון הנדסאי תוכנה, משך זמן הלימודים הינו קצר מאשר לימודים לתואר, הלימודים הם פרקטיים ומייעדים לקראת עבודה והשגת מקצוע ממשי. ברוב המכללות ללימודי הנדסאים נדרשים כתנאי קבלה מתמטיקה, אנגלית ועברית בציונים עוברים בתעודת הבגרות. כמו כן, ניתן להגיש בקשות למלגות סיוע. הלימודים מציעים הכשרה מעשית לבעלי יכולת חשיבה והבנה בתחומי הבנייה הביצועית ההנדסית. סטודנטים בעלי זיקה לתחום, יוכלו להתחבר ללימודי הנדסאי בניין, לעבוד בזמן הלימודים ולהתקדם בדרגה מיד לאחריהם.
 
 

הנדסאי בניין תנאי קבלה

תעודת בגרות מלאה או בגרות חלקית שבה בגרות במתמטיקה ובגרות באנגלית ברמת 3 יחידות ובגרות בעברית, בציון עובר לפחות. בוגרי מכינה טכנולוגית להנדסאים שעומדים בבחינות של מה"ט באנגלית, במתמטיקה ובהבעה. מועמדים מעל גיל 35 צריכים להציע תעודה המעידה על סיום 12 שנות לימוד לפחות.
שכר לימוד הנדסאי בניין : שכר הלימוד השנתי ודמי הבחינות החיצוניות (בחינות מה"ט) נקבעים מדי שנה ע"י המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית היי-טק ומתעדכנים מעת לעת.
 

אפשרויות תעסוקה לאחר לימודי הנדסאי בניין

הביקוש להנדסאי בניין הוא גבוה, גם לחברי ניסיון. הלימודים הקצרים והתמורה הגדולה עליהם בשוק העבודה. הבוגרים יהיו ברי הסמכה לעסוק בתכנון, קונסטרוקציה, אחראי אתרי בנייה, ופיתוח של מבנים לצרכים השונים. יוכלו גם להתברג אל עסקי הנדל"ן והבנייה באופן ניהולי. עבודות פיתוח בהן יוכל לעסוק הן: בנייה ותכנון של בתים פרטיים, כבישים מחלפים וגשרים, תשתיות וביוב, מתקני אנרגיה, תכנון ובנייה לתעשייה ולמגזרים ציבוריים שונים ועוד. ההנדסאי עוסק בפיקוח וניהול פרויקטי בנייה, כולל הקבלנים ועובדים אחרים, ועל כן מבלה שם לא מעט. העבודה היא ניהולית ולא פיזית (רטובה).

מהם ההבדלים בין מהנדס בניין להנדסאי בניין?

כיום למהנדסי בניין וגם הנדסאי בניין יש הרבה במשותף מבחינת הרשאות לתכנון ופיקוח על בנייה, אך עדיין קיימים הבדלים ביניהם. הנדסאי בניין יכול לתכנן ולאשר מבנים של עד 4 קומות, לעומת מהנדס שיכול לאשר מבנים גבוהים יותר ולהשתלב בפרוייקטים חקלאיים, בתעשייה ובפיתוח סביבה. גם הלימודים להכשרת כל אחד מהמקצועות זהה בחלקה.

ההבדל הוא שמשל לימודיו את של המהנדס הוא כפול משל ההנדסאי (שנתיים לעומת ארבע שנים) ומכילים לימודים מקיפים יותר הכוללים, למשל, קורסי מחשוב. המהנדס הוא בעל תואר ראשון לעומת ההנדסאי שזכאי לתעודת הנדסאי המאושרת על ידי המה"ט. הבחירה בסוג הלימודים צריכה להיות תלויה בשאיפה של המועמד ללימודים.

אין טעם שסטודנט שרוצה לעבוד בתכנון בניינים של עד 4 קומות ותו לא יקדיש ארבע שנים ללימודים אינטנסיביים וארוכים יותר לתואר ראשון. מן הצד השני, לימודי התואר הראשון עשויים להוביל את הבוגר למשרות בעלות שכר גבוה וכן להקנות לו כלים וידע שיעזרו לו לפתור בעיות מורכבות בתחום. 


האם לימודי הנדסאי בניין שמישים גם בחו''ל?

רק לעתים תעודת הנדסאי מהארץ תהיה כשירה גם בחו"ל. זה נובע, בין היתר, מהעובדה שהתקנות שם אחרות. כמו כן, מדינות מסוימות (ובכל מדינה בארה"ב) ידרשו לימודי השלמה ויקבלו רק חלק מהקורסים שהבוגר עבר בארץ. רצוי לבצע את הבדיקה מראש בעזרת בקונסוליות.


כמה תרוויחו בתור הנדסאי בניין מתחילים?

הנדסאי מתחיל ירוויח סביב ה-6,800-8,500 שקלים בעבודות ראשניות. יש לציין כי ניסיון חשוב מאוד בתחום זה וכאשר תצברו וותק בתפקיד תוכלו לדרוש כ-12,000 ש"ח ואף יותר.
 

 

האם הנדסאי בניין הוא מקצוע מבוקש בשוק העבודה?

כן, הנדסאי בניין הוא אכן מקצוע מבוקש. הנדסאי בניין אחראים לתכנון, הקמה ותחזוקה של תשתיות כגון כבישים, גשרים, מבנים, שדות תעופה ומערכות אספקת מים וביוב. הביקוש להנדסאים ומהנדסים מונע מהצורך בפיתוח ותחזוקה של תשתיות במדינות מפותחות ומתפתחות כאחד. בנוסף, מהנדסים אזרחיים מבוקשים גם בתחומים כמו הנדסת סביבה, הנדסה גיאוטכנית, הנדסת תחבורה והנדסת מבנים. תחומים אלו הם קריטיים לפתרון בעיות מורכבות הקשורות לתשתיות, משאבי טבע ופיתוח עירוני.

 

למי מתאימים לימודי הנדסאי בניין?

לימודי הנדסאי בניין מתאימים לאנשים בעלי כישרון חזק במתמטיקה ומדעים, הנהנים מפתרון בעיות ובעלי עניין בתכנון ובניית מבנים ותשתיות שישפרו את חייהם של הציבור. הנדסאי בניין חייבים להיות מסוגלים לעבוד היטב בצוותים, לתקשר ביעילות ולנהל פרויקטים בצורה נכונה. הם גם צריכים להיות בעלי הבנה מעמיקה בתקנות הבטיחות ובתקנות ממשלתיות.

טיפים

שכר הלימוד בתכנית ללימודי הנדסת בניין נקבע על ידי המה"ט וחיילים משוחררים זכאים להנחה של 90% בשנה הראשונה והשנייה ללימודים. ההטבה מוענקת לחיילים שחלפו עד חמש שנים ממועד השחרור שלהם בצה"ל, למעט חיילים משוחררים המשרתים בשירות מילואים פעיל וחיילים בודדים, הזכאים להטבה למשך עשר שנים ממועד השחרור שלהם (בכפוף לתקנות הקרן לחיילים משוחררים).
מעניין אותך הנדסאי בניין - לימודי הנדסאי בניין?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך הנדסאים בהנדסאי בניין בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד הנדסאי בניין לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד