האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

לימודי חינוך מיוחד

ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי חינוך מיוחד
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

בוגרי תואר ראשון בחינות מיוחד מוכשרים לעבוד עם תלמידים בעלי מוגבלויות. מערכת החינוך המיוחד מספקת מענה חינוכי הולם לצורכי תלמידים (גילאי 3-21) עם מוגבלויות שונות: ליקויי למידה (הפרעות למידה ספציפיות), הפרעת קשב, הפרעות התנהגות, אוטיזם, מוגבלות שכלית התפתחותית, מוגבלות מוטורית, מוגבלות נפשית ועוד.

למי מתאים תואר בחינוך מיוחד?

תואר בחינוך יתאימו ללימודים במחלקה אנשי חינוך "מיוחדים" שבחרו להתמחות בתחום החינוך המיוחד, אנשים אלה חייבים להיות בעלי זיקה מיוחדת לתחום ובעלי רצון, הבנה ומסוגלות לראות את האחר כפי שהוא ומתוך מקום מעצים. אנשים הרואים בהוראה וחינוך שליחות, רוצים להשפיע ולחולל שינוי מהותי במערכת החינוך המיוחד. בחירה בלימודי חינוך מיוחד פותחת צוהר להתפתחות אישית ומקצועית וללימודים מתקדמים בתחומי הטיפול, הייעוץ וההדרכה גם בהמשך.

תנאי הקבלה לתואר ראשון בחינוך מיוחד

תנאי הקבלה ללימודי חינוך מיוחד משתנים ממוסד למוסד, אולם בכל מקום כוללים דרישה להצגת תעודת בגרות מלאה ובחלק מהמקרים גם ציוני מבחן פסיכומטרי. מוסדות מסוימים אף דורשים ראיון אישי או סדנת התאמה. בחלק ממוסדות הלימוד תמצאו מכינות לבני 30 ומעלה מה שמקל על תנאי הקבלה של מועמדים בגילאים הללו.


מה לומדים בתואר ראשון בחינוך
?

במסגרת חינוך מיוחד לימודים מוכשרים הסטודנטים לעבוד וללמד תלמידים עם צרכים חינוכיים מיוחדים בכיתות א'-י"ב, הלומדים במסגרות חינוך רגילות או במסגרות לחינוך מיוחד. תכנית הלימודים משלבת בין לימודים תיאורטיים, התנסות מעשית, ותקופת סטאז'.

משך הלימודים ללימודי חינוך מיוחד הוא בין שלוש לארבע שנים, תלוי במוסד (במקומות מסוימים, השנה האחרונה מוגדרת כשנת סטאז'). סיום הלימודים מקנה תואר ראשון B.A או B.Ed – בוגר בהוראה (תלוי במסלול הלימודים) ותעודת הוראה לחינוך מיוחד, הניתנת על ידי משרד החינוך בסיום הסטאז'. 

הלימודים כוללים הרצאות, סדנאות, סיורים במסגרות שונות ועבודה מעשית בליווי צוות מקצועי, כך לדוגמא הסטודנטים במחלקה לחינוך מיוחד במכללת סמינר הקיבוצים, מתנסים מדי שבוע בהוראה בבתי ספר ו/או בכיתות חינוך מיוחד וכך מתקיים קשר הדוק בין האקדמיה – השיעורים העיוניים השונים לבין השטח- ההתנסות המעשית. בנוסף, מתקיימת במחלקה פעילות ענפה חוץ כיתתית כמו: תערוכת אומנות בשיתוף עם תלמידים או בוגרים עם מוגבלויות, אירוע יום הזכויות הבינלאומי לאנשים עם מוגבלות, וימי עיון עם אנשים מעוררי השראה מהתחום. 

חלק מנושאי הלימוד בתואר: היכרות עם הלקויות המורכבות על פי רצף הגיל והתפקוד, הקניית מיומנויות הוראה וניהול כיתה הטרוגנית בחינוך המיוחד והרגיל, הוראה מותאמת -הכרות והבנה של גישות ודרכי התערבות שונות, התאמת תכניות התערבות כיתתיות ופרטניות, עבודה בצוות רב מקצועי, ניווט כיתה וכלים להתמודדות עם הפרעות התנהגות, הכרות עם משפחתו של התלמיד עם המוגבלות ודרכי עבודה עם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, נירופסיכולוגיה, פסיכופתלוגיה, הכרות עם לקויות שפה ותקשורת, היכרות עם שפת הסימנים ולקויות שמיעה ועוד.


ההבדלים בין לימודי חינוך ללימודי חינוך מיוחד


כל סטודנט לחינוך לומד למשל על התפתחות חינוכית ורגשית לילדים, על הכנת מערכי שיעור, על תיאוריות פסיכולוגיות-חברתיות של חינוך וכן הלאה. ההבדל בולט רק בשלבים מתקדמים יותר של הלימודים בדרך כלל לקראת השנה השנייה.


הכשרות נוספות: בנוסף להתמחות בהוראה לחינוך המיוחד, לומדים הסטודנטים תחום התמחות נוסף - לימודי חינוך רגיל בבית הספר היסודי או העל-יסודי:

חוגי הלימוד לבית הספר היסודי: ספרות, מקרא ותרבות ישראל, מדעים ומתמטיקה.

חוגי הלימוד לבית הספר העל יסודי: היסטוריה וספרות.

 

אפשרויות תעסוקה לבוגרי לימודי חינוך מיוחד

בוגרי תואר ראשון בחינוך מיוחד יוכלו להשתלב במסגרות לחינוך מיוחד, במסגרות חינוך רגילות ובמוסדות חינוך פרטיים לילדים אשר לא נמצאה עבורם מסגרת לימוד מתאימה. התפקידים אותם יוכלו למלא במסגרות הם: מורים או מחנכים בבתי ספר לחינוך מיוחד, מורים להוראה מותאמת, מדריכים במועדוניות וצהרונים לילדים עם צרכים מיוחדים ובסיכון ועוד מגוון רחב של תפקידים. בנוסף, ניתן להמשיך באקדמיה לתואר שני ולעבוד כמרצים או להצטרף לעמותות שונות.  


סטודנטים ממליצים על חינוך מיוחד

 • 2022
  מרי לין מנור
  כשהבנתי שחינוך מיוחד זה התחום שבו אני יכולה להיות מי שאני באמת - בחרתי בזה. זה גם מתחבר לרצון שלי להיות שחקנית, כי מורה הוא שחקן לכל דבר. יחד עם חינוך מיוחד הייתי צריכה ללמוד מקצוע נוסף, אז בחרתי בהומניסטיקה, שזה המשך ישיר של לימודי הספרות והמקרא בתיכון.
  דירוג
 • 2022
  עדי אוהד
  מסע הלימודים במחלקה לחינוך מיוחד רצוף התנסויות, אתגרים וחוויות למידה מעצימות. צמחנו להיות נשות ואנשי חינוך שפועלים למען חינוך, קידום ערכים, הבנת המגוון, לפתיחת הלב ולהארת ייחודו של כל ילד וילדה.
  דירוג
בואו להמליץ >
המידע בעמוד עזר לכם? דרגו אותנו
533 גולשים דירגו אותנו בציון ממוצע 4.49 מתוך 5

לימודי תואר ראשון בחינוך מיוחד בכל האזורים

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים