072-3300504

לימודי טיפול באומנות

מידע כללי
 
טיפול באומנות (או תרפיה באומנות) מהווה תחום טיפולי המתבסס על ההנחה שהעיסוק באומנות הפלסטית - פיסול, רישום או ציור, משקף את הרגשות והתכנים הפנימיים של המטופלים אשר לא היו מתגלים בדרכים טיפוליות אחרות. לימודי טיפול באומנות יכול להיערך במסגרות יחידניות, זוגיות או קבוצתיות והוא מיועד ללקויי למידה, לבעלי הפרעות קשב וריכוז, לבעלי מוגבלות פיזיות ולמבקשי טיפול נוספים.
 
תחום התרפיה באומנות מהווה דרך לטיפול פסיכותרפיסטית המעניקה שפה ייחודית, בעלת רגש וסימבוליות לביטוי עצמי. עפ"י שיטה זו הביטוי העצמי המילולי מוחלף ע"י אמנות: קווים, צבעים וצורות וכו'. לימודי תרפיה באומנות מעניקים משקל גדול בעיקר לדרכים שבהם היצירות באות לידי ביטוי ולא רק לתוצאות הסופיות של הטיפול. המטרות המרכזיות של הקורסים השונים העוסקים בתחום זה הן להקנות למטפלים כלים לשימור ולשיפור בריאותם הנפשית של המטופלים. המטפלים באמנות לומדים להכיר את הסמלים האמנותיים השונים, לזהות את הרגשות והמחשבות הפנימיים המובעים באמצעותן ועל ידי כך לייצור אצל המטופלים את התובנה לגביי היצירות האמנותיות וההבנה המעמיקה יותר לגביי התמודדותם עם עצמם והסביבה.

 
לימודי תרפיה באומנות
תמונה: shutterstock
 
 

לימודי תרפיה באומנות

 הקורסים משלבים לימודים עיוניים לצד לימודים מעשיים המאפשרים לסטודנטים להתנסות בטיפולים הלכה למעשה. בין היתר תלמדו בלימודי תרפיה באומנות נושאי הבאים:
 
 • אמנות ופסיכולוגיה
 • יסודות בתרפיה
 • היכרות מעמיקה עם האמנות וההיסטוריה שלה
 • גישות פסיכולוגיות
 • תיאוריות הקבוצות
 • אסכולות אמנות
 • הקשר בין אמנות לפעולות רגשיות
 • היכרות עם סוגים שונים של טיפול באומנות - תרפיה במוסיקה
 • תרפיה בציור ורישום
 • תרפיה בתנועה - תורת המחשבות
 • שיטות שונות לדרכי ביטוי אנטי מילוליות
 • עקרונות ביחסים בין מטפל למטופל
 
 

כמה זמן נמשכים לימודי טיפול באומנות?

קיימים מסלולים קצרים אשר אינם מכשירים ומסמיכים את בוגריהם כמטפלים רשמיים באמנות אלא מקנים להם כלים מעשיים לטיפול בתחום, כלים שישמשו אותם במקום עבודתם הנוכחי או שישמשו אותם לצורך העשרה אישית בלבד. לימודי תרפיה באומנות כוללים בדרך כלל בין 100 ל-150 שעות לימוד אקדמיות והם נמשכים כמה חודשים ספורים בלבד. 
 
*משך הלימודים משתנה בין המוסדות השונים המציעים לימודים בתחום.
 
 

תרפיה באומנות תנאי קבלה

לרוב הדרישות קלילות, כלומר נדרש 12 שנות לימוד, בגרות מלאה ו\או ראיון אישי. בנוסף לכך, תנאי הקבלה משתנים בין מוסדות הלימוד השונים אשר מציעים לימודי טיפול באומנות.
 

אפשרויות תעסוקה
עם עמידה בכל הדרישות הקורס וסיום בהצלחה של הלימודים, יוכלו הבוגרים לעבוד כמטפלים באמנות במערכות החינוך השונות (הפורמליות והבלתי פורמליות), בקופות החולים השונות, בקליניקות הרבות לבריאות הנפש וכדו'. כמו כן יוכלו הבוגרים לפתוח קליניקה עצמאית בתחום או לחילופין להמשיך ללימודים רבים ואחרים בתחום הטיפול באמנות.
 

שכר בתחום הטיפול באומנות
השכר הממוצע בתחום תלוי בלא מעט גורמים כמו השכלה רלוונטית, שנות נסיון, רקורד של המטפל וכו'. מטפל באמנות בתחילת דרכו יכול לגבות שכר ממוצע של כ-150-250 ש"ח לשעת טיפול. מטפל/ת בעל נסיון שצבר שם טוב וקהל קליינטים יכול לגבות סכומים משמעותיים יותר שיעמדו על כ- 300-450 ש"ח לשעת טיפול.
מעניין אותך לימודי טיפול באומנות?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך קורסים ולימודי תעודה בריפוי וטיפול באמנות בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד ריפוי וטיפול באמנות לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
 • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
 • לימודי תואר ראשון
 • הנדסאים
 • לימודי תואר שני
 • קורסים ולימודי תעודה
 • לימודים בחו"ל
 • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד