072-3300504

לימודי הנדסת מכונות - תואר ראשון בהנדסת מכונות

מהנדסי מכונות אחראים על פיתוח, תכנון ושיפור מערכות מכניקה ואנרגיה כמו: כלי רכב, מבנים, כלי תעופה, מנועים, מיזוג אוויר וייצור, מערכות לשימושים ביתיים, מערכות רובוטיות ועוד מגוון רחב של מכונות ומערכות. הנדסת מכונות משלבת בין מיומנויות מדעיות (פיזיקה ומתמטיקה) והנדסיות וידע במכניקה, חשמל, אלקטרוניקה, אנרגיה ומחשוב, על מנת לפתח מכונות, מכשירים מערכות מכניות, מערכות אנרגיה ורובוטים. 

כיום, בעולם שנעשה יותר ויותר ממוחשב, המערכות הטכנולוגיות אותן מפתחים מהנדסי המכונות כוללות מערכות מחשב ותוכנה. בנוסף, המהנדסים עושים שימוש נרחב בכלים ממוחשבים לבדיקת המכונות. 

המכונות והמכשירים אותם מפתחים מהנדסי המכונות נמצאים סביבינו בתחומים מגוונים, מה שהופך את לימודי הנדסת המכונות למגוונים: במסגרת הלימודים ניתן לבחור בהתמחויות ספציפיות וכן לבחור בקורסים מענפי הנדסה אחרים כמו הנדסה ביו-רפואית, הנדסת אוירונאוטיקה, הנדסת חומרים ועוד. 

למי מתאימים לימודי הנדסת מכונות?

 
הלימודים מתאימים למועמדים עם נטייה לתחומים הריאליים שמעוניינים להשתלב באחת ממגוון תעשיות העושות שימוש במערכות מכניות ואנרגיה: תעשיית הרכב, התעופה, מכשור רפואי, טכנולוגיות בקרה ועוד.

התחום ההנדסי דורש יכולות אנליטיות, יצירתיות ויכולת לפתור בעיות העלולות לצוץ לאורך כל שלב של פיתוח מערכות אלו, מהתכנון ועד הבנייה. למהנדס מכונות נדרשת היכולת לראות את שלבי הייצור והתהליכים הקורים בו זמנית ממעוף הציפור כדי שיוכל לפקח עליהם, וכן לשתף פעולה עם גורמים נוספים בתעשייה. 

תנאי הקבלה ללימודי הנדסת מכונות


תנאי הקבלה ללימודי הנדסת מכונות משתנים ממוסד למוסד.

 • בגרות מלאה
 • ציון מינימלי של 550 בפסיכומטרי
 • בגרות במתמטיקה ברמה של 4 יח"ל בציון מינימלי של 80 או 5 יח"ל בציון 70
 • בגרות באנגלית ברמה של 4 יח"ל בציון מינימלי  70 או 5 יח"ל בציון 65

סיכויי הקבלה עולים עם בגרות בפיזיקה או מחשוב.

כמה זמן נמשכים הלימודים?


לימודי הנדסת מכונות אורכים 4 שנים שבסופן, ועם השלמת החובות בהמוגדרים בכל מוסד לימודים, הבוגרים מקבלים תואר ראשון B.Sc.

מה לומדים בתואר ראשון הנדסת מכונות?


הלימודים כוללים את כל נושאי הלימוד הנוגעים לטכנולוגיה עילית ולמכונות משובצות מחשוב. בין נושאי הלימוד תחומים כמו מכטרוניקה, פיזיקה, מדעי חומרים, מתמטיקה, עיצוב תעשייתי, הנדסת אנוש, מערכות אנרגיה, מכניקה ועוד. בנוסף כחלק מלימודי התואר הראשון הסטודנטים נדרשים לבצע התנסות מעשית אשר תורמת להכשרתם כמהנדסי מכונות בשוק העבודה. חלק מתחומי הלימוד נלמדים במסגרת לימודי ההנדסאי מכונות

התמחויות בלימודי הנדסת מכונות

לימודי הנדסת מכונות זהו תחום לימודים אשר קיימים בו כמה התמחויות אפשרויות כאשר כל התמחות מכשירה את בוגריה בתחום אחר לחלוטין. במהלך הלימודים צריכים הסטודנטים לבחור כיוון התמחות אחד בהם הם יתמקדו ויתמקצעו.

 

התמחות בכוח וחום

אחת ההתמחויות השכיחות והמבוקשות ביותר היא התמחות בכוח וחום. התמחות בענף זה מכשירה את הסטודנטים להתמקצע במגוון תחומים הקשורים לחום וכוח. בין התחומים האפשריים נוכל למצוא: הפקת חשמל בתחנות כוח באמצעות תהליכים תרמיים, מערכות חימום, שימוש באנרגיה סולארית ותכנון מערכות קירור ומיזוג אויר.


התמחות בחומרים פלסטיים

אחת התעשיות הכי מוצלחות בעולם כיום היא תעשיית הפלסטיק. סטודנטים ללימודי הנדסת מכונות שבוחרים בענף הפלסטיק יעסקו במגוון תחומים מסקרנים מאד כמו: עבודה עם חומרים חדישים ושונים, מערכות בקרה, מערכות ברמת דיוק גבוהה, שילוב של כימיה ומערכות מכאניות. כאשר הם יהיו אחראים על התכנון והביצוע של המערכות וגם על תחזוקן.


התמחות ברכב

תעשיית הרכב היא תעשייה עצומה וחשובה מאד בקנה מידה עולמה. התמחות ברכב הסטודנטים לומדים את כל הידע המכונאי הדרוש כדי לשפר את ביצועי הרכבים, ולתכנן את רכבי העתיד. לצד אבחון תקלות ובעיות מכניות שונות ברכבים.


התמחות במכטרוניקה-רובוטיקה

התמחות זו משולבת עם הנדסה מכנית, הנדסת חשמל ואלקטורניקה והנדסת תוכנה. כיום תעשיית הרובוטיקה תופסת תאוצה בשל עסקים רבים שמעוניינים לחסוך בעלויות העסקת כוח אדם אנושי. כמעט בכל תחומי התעשייה נוכל למצוא אותו מהנדסים עם התמחות במכטרוניקה שיתכננו ויבנו מכונות למגוון שימושים באמצעות הידע שרכשו.  

 

התמחות בתחום הזרימה והאנרגיה 

כיום במגזר העסקי אנרגיה היא תחום פעילות מרכזי, מחברת החשמל הותיקה ועד חברות הייטק קטנות שעיקר עיסוקן בתחום האנרגיות המתחדשות . בעקבות גילויים מרבצי הגז הטבעי התת ימיים בסמוך לחופי ישראל, התפתחות תחום האנרגיה מתפתח מאוד בארץ. 

 

התמחות בקירור ומיזוג אוויר 

כיום בישראל מיזוג אוויר הוא הכרחי בכל בית, עסק, כלי רכב, או כל מקום ציבורי סגור ששוהים בו אנשים מצריך מערכת מיזוג אוויר. כמו כן, ישנן מערכות קירור שמשמשות לצרכים כמו: הובלה או אחסנה של מזון קפוא וכו'. לכן, כלל הסיבות הללו גרמו לביקוש והצורך להתפתח טכנולוגית בהתאם לצרכי השוק .

 

[here will be the video]
 


אפשרות תעסוקה לבוגרי הנדסת מכונות - והשכר


מהנדס מכונות יוכל להשתלב במגוון רחב של תעשיות הדורשות עיסוק עם מכונות. בין היתר יוכל מהנדס מכונות למצוא תעסוקה בתעשיות הרכב, מפעלי הייטק, תעשיות צבאיות, תעשיית המזון, מערכות רפואיות ועוד. כמו כן, יוכל להשתלב בצוות עובדים של מפעלים וכן להתחיל קריירה צבאית בתחום התעשייה הביטחונית בתור אזרח עובד צה''ל.

טבלת שכר מהנדסי מכונות

יתרונות בלימודי הנדסת מכונות


תנאי הקבלה ללימודי הנדסת מכונות נמוך מתנאי הסף לשאר מקצועות ההנדסה דבר המאפשר להתקבל בקלות יחסית לתחום. בנוסף, מהנדסי מכונות יכולים למלא מגוון גדול של פונקציות, וזאת גם בתחומי הנדסה האחרים כמו הנדסה אזרחית, הנדסת אווירונאוטיקה, הנדסה גרעינית, הנדסת רובוטיקה, הנדסת מחשבים, הנדסה ביו-רפואית והנדסת חומרים.
ישנם מוסדות לימוד המאפשרים לסטודנטים התנסות מעשית כבר בזמן הלימודים לדוגמה.מעניין אותך לימודי הנדסת מכונות - תואר ראשון בהנדסת מכונות?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בהנדסת מכונות בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד הנדסת מכונות לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
 • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
 • לימודי תואר ראשון
 • הנדסאים
 • לימודי תואר שני
 • קורסים ולימודי תעודה
 • לימודים בחו"ל
 • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד