האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מקצועות פרא רפואיים

מה זה בעצם פרא רפואה? מה הם מקצועות פרא רפואיים? כמה זמן נמשכים הלימודים והיכן ניתן ללמוד? כאן תמצאו את כל התשובות לשאלות שלכם.
ג'ני סובוטין | יורם לימודים |
אז מה זה בעצם פרא רפואה? (או בשמו הנוסף, מקצוע העזר הרפואי) פרא - רפואה הינו מקצוע המתייחס לטיפול רפואי אישי בחולה או במטופל שיש לו בסיס תאורטי מדעי אך העוסק בו הוא לא רופא. יש שתי קבוצות עיקריות:

  1. מקצועות המוכרים למשרד הבריאות, כלומר מקצועות אשר העיסוק בהם דורש רישיון (מטעם משרד הבריאות), כמו: שיננית, פיזיותרפיסט, קלינאית תקשורת, דיאטניות, עוזרי רוקחים, אחות ועוד.
  2. מקצועות שלא מסודרים בחוק (חלק מהם נמצאים בתהליך חקיקה מתקדם), לדוגמא: מקצועות הטיפול באמנות ויצירה, קרימינולוגיה קלינית, כירופרקטיקה, טכנאי מכשור רפואי (לדוגמא טכנאות רנטגן) ועוד.

ניתן לראות שלא כל המקצועות הקשורים לרפואה נחשבים כמקצועות פרא רפואיים (מקצועות עזר רפואיים) – רוב המקצועות ברפואה המשלימה אינם נחשבים פרא רפואיים מכיוון שהם לא נשענים על תיאוריות מדעיות, והמקצועות שאכן נשענות על תיאוריה מדעית (כגון מיקרוביולוגיה), אינם נכללים בקטגוריית מקצועות הפרא-רפואיים כיוון שאין להם פגישות טיפוליות עם החולים \ מטופלים.


shutterstock


בדרך כלל מי שעוסק במקצועות אלו הם אנשים מסורים ובעלי תחושת אחריות חזקה, יש להם יכולת תקשורת טובה, יכולת להשראות ביטחון על אנשים, בעלי לוגיקה וכישורים אנאליטיים. תכונות אלא חיוניות מאוד לעיסוק במקצועות אלה. בנוסף לכך הם נדרשים להיות סבלניים, בעלי חוסן מנטלי ופיזי (לאורך זמן) מכיוון שהעבודה שלהם מתבצעת בשעות דינמיות (לא שגרתיות). 


אפשרויות תעסוקה
אנשים שעוסקים במקצועות הפרא רפואיים יכולים להשתלב בעבודה בבתי חולים, קופות חולים במרפאות פרטיות, במכונים פרטיים וציבוריים, במרכזי בריאות קהילתיים ואף לעסוק כעצמאיים. בנוסף העבודה יכולה להיות מעורבת עם אוכלוסיות מיוחדות כמו: קשישים, ספורטאים, נכים, חולי נפש, ילדים ועוד.


לימודים פרא רפואיים

הלימודים אינם נלמדים (באופן ישיר) במסלולים ללימודי רפואה המקיפים. אלא מקצועות אשר נלווים לרפואה, כלומר המקצועות אשר תומכים בענף הרפואה ופועלים במשותף. לדוגמא: לימודי תזונה, רוקחות, יועצת הנקה, לימודי דולה, מרפאים בעיסוק וכדומה.
משך הלימודים משתנה מקורס לקורס וממקצוע אחד למשנהו. כמו כן יש לא מעט מוסדות לימוד (אוניברסיטאות ומכללות) בכל הארץ שמציעים לימודים במגוון תחומי העזר הרפואיים.


תנאי קבלה
תנאי קבלה ללימודי מקצועות העזר הרפואיים נוקשים פחות מתנאי הקבלה ללימודי רפואה. בדרך כלל נדרשים המועמדים לציון פסיכומטרי ממוצע (550 ומעלה) ותעודת בגרות מלאה עם ציון ממוצע גבוהה יחסית (85 ומעלה). בנוסף לכך, ישנם קורסים שנדרש מהמועמדים לעבור ראיון קבלה ומבחני קבלה ייעודיים (לדוגמא מתמטיקה, אנגלית). כמו כן יש מקצועות שדורשים תואר שני בכדי לעסוק בהם, כמו כן תנאי קבלה יכולים לכלול סיום תואר ראשון עם ציון ממוצע גבוה.


להלן מקצועות העזר הרפואיים:
• לימודי אחות מוסמכת
• לימודי פיזיותרפיה
• לימודי קלינאות תקשורת
לימודי תזונה
• לימודי ריפוי בעיסוק
• קורס טכנאי מערכות רפואיות
• רוקחות


כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים