072-3300504

לימודי ריפוי בעיסוק

מידע כללי

 
לפני כ-100 שנה בארה"ב, נוסד בפעם הראשונה המקצוע הריפוי בעיסוק. בשנת 1946 אתל בלום ייסדה את היחידה הראשונה של הריפוי בעיסוק בישראל בביה"ח הדסה בירושלים ובשנת 1947 נוסדה תכנית הלימודים הישראלית הראשונה ללימודי ריפוי בעיסוק בבית החולים הדסה.

ריפוי בעיסוק הינו מקצוע פרא- רפואי המטפל באנשים עם מגבוליות שונות כמו מגבלות התפתחותיות, פגיעות או מחלות פיזיות, אנשים בגיל השלישי ואנשים שיש להם קשיים פסיכולוגים, חברתיים או נפשיים. בנוסף לכך, מרפאים בעיסוק מסייעים לאנשים בריאים שמעוניינים לשמור על בריאותם ו\או לשפר את איכות חייהם. התרומה הייחודית של ריפוי בעיסוק לתחום שירותי הבריאות הוא הדגש על חשיבות הפעילות כחלק מהתהליך הריפוי והתוצאה של התערבות.  בתהליך הטיפול מרפאים בעיסוק משתמשים בדרכים שונות כדי להגדיל את יכולת המטופלים לבצע באופן עצמאי את הפעילויות היומיות השונות.
 
 
 
[here will be the video]
 

 

מה לומדים בתואר בריפוי בעיסוק?


לימודי ריפוי בעיסוק הם לימודים חד חוגיים הכוללים נושאים מתחומי מדעי הרפואה, מדעי החברה וההתנהגות ומשלבת קורסים תיאורטיים בתחום והכשרות והתמחויות שונות. הקורסים במסלול זה עוסקים בטיפול, ייעוץ, שיקום, שימור על תפקודים, מדעי החברה וההתנהגות, מדעי הרפואה, יישום ועוד. בנוסף לכך במהלך הלימודים מתקיימות הכשרות קליניות שונות.
 
 
הלימודים התיאורטיים מתחלקים לשלושה תחומים עיקריים:
 1. מדעי הריפוי בעיסוק
 2. מדעי הרפואה
 3. מדעי החברה וההתנהגות
 

הלימודים מכשירים את הסטודנטים לעסוק בארבעה תחומים מרכזיים: 
 1. ריפוי בעיסוק התפתחותי  תחום זה עוסק בכל מה שקשור להתפתחות הילד- אבחון בעיות, מתן ייעוץ והדרכה בטיפול בילדים מרגע הלידה ועד לגיל ההתבגרות. בין העיסוקים ניתן למצוא טיפול התפתחותי לפגים, ליווי התפתחותי לתינוקות הסובלים מקושי בהתפתחות ועוד.

 1. ריפוי בעיסוק פיזיקלי - תחום זה עוסק במתן טיפול לאנשים אשר עברו פגיעה פיזית וסובלים מקשיים מוטוריים ונוירולוגיים.

 1. ריפוי בעיסוק גריאטרי - תחום זה עוסק בטיפול בקשישים, בין העיסוקים ניתן למצוא - עזרה בשיקום לאנשים שעברו שבץ או אירוע מוחי או שנפצעו עקב נפילה. בנוסף מוענק טיפול לקשישים הסובלים מאלצהיימר ופרקינסון.

 1. ריפוי בעיסוק בתחום בריאות הנפש  תחום זה עוסק בטיפול ועזרה למטופלים אשר מאובחנים כבעלי פגיעה נפשית מסוימת, מתוך מטרה להקנות להם עצמאות תפקודית מסוימת בחייהם.


כמה זמן נמשכים הלימודי ומה מקבלים בסופם?
הלימודים נמשכים בין שלוש שנים ל-4 שנים ובסופם יקבל הסטודנט תואר ראשון B.O.T בריפוי בעיסוק או תואר ראשון B.A בריפוי בעיסוק.
 
 

ריפוי בעיסוק תנאי קבלה

מכיוון שמדובר במקצוע אשר נמצא תחת הכותרת "מקצוע פרה-רפואי" אשר עוסק בטיפול באנשים, תנאי הקבלה ללימודי ריפוי בעיסוק הם גבוהים יחסית ולא פשוט כל כך להתקבל. תנאי קבלה משתנים בין מוסדות הלימוד אך רוב המקומות דורשים:
 
 • תעודת בגרות מלאה עם ציון ממוצע גבוה (מעל 85)
 • ציון פסיכומטרי מעל 600 (נכון להיום לא ניתן להתקבל ללימודים ללא פסיכומטרי)
 • ראיוון אישי
 
בנוסף יש מוסדות שדורשים תנאים נוספים כמו רמה גבוהה באנגלית, ציון התאמה, גיל ועוד.
 
 

אפשרויות תעסוקה

כיום מטפלים בהכשרות שונות, הם בעלי טווח רחב של מקומות עבודה: בתי חולים, קופות חולים, בתי ספר, עבודה כפרטיים ועוד. בנוסף, מרפאים בעיסוק מועסקים גם במערכת הבריאות וגם במערכת החינוך, כולל בתי חולים, מרפאות חירום, מרכזי שיקום, צבא, בתי ספר, גני ילדים, מרכזים להתפתחות הילד, מעונות לאוכלוסייה המבוגרת, מרכזים לבריאות הנפש, מקלטי סיוע לאוכלוסיות במצוקה, מעונות יום, מרפאות פרטיות ובבתי המטופלים. מרפאים בעיסוק עובדים כחלק מצוות רב מקצועי וחלקם מפתחים תחומי התמחות ממוקדים.
 
 

שכר

לפי הנתונים העדכניים ביותר של משרד העבודה והרווחה, ממוצע השכר ההתחלתי של מרפאים בעיסוק הוא 13,860 ש''ח ובמדד הביקוש אצל המעסיקים המקצוע מדורג 4 (ביקוש מתחת לממוצע).
מעניין אותך לימודי ריפוי בעיסוק?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בריפוי בעיסוק בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד ריפוי בעיסוק לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
 • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
 • לימודי תואר ראשון
 • הנדסאים
 • לימודי תואר שני
 • קורסים ולימודי תעודה
 • לימודים בחו"ל
 • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד