האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך
ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי ריפוי בעיסוק
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

לימודי ריפוי בעיסוק

מידע כללי
 
מקצוע הריפוי בעיסוק נוסד לפני כ-100 שנה בארה"ב, בשנת 1946 אתל בלום- בנור ייסדה את היחידה הראשונה של ריפוי בעיסוק בישראל בביה"ח הדסה בירושלים. בשנת 1947 נוסדה תוכנית הלימודים הישראלית הראשונה לריפוי בעיסוק ביה"ח הדסה.
 
ריפוי בעיסוק הוא אחד מהמקצועות הבריאות, אשר מרפא בעיסוק מטפלים עם מגבלות התפתחותיות, פגיעות או מחלות פיזיות, אנשים קשישים ואנשים עם קשיים פסיכולוגים- חברתיים או נפשים. מרפאים בעיסוק מסייעים גם לאנשים בריאים המעוניינים לשמור על בריאותם ו/או לשפר את איכות חייהם. התרומה הייחודית של ריפוי בעיסוק לתחום שירותי הבריאות הוא הדגש על חשיבות הפעילויות כחלק מהתהליך והתוצאה של התערבות. מרפאים בעיסוק משתמשים בתהליך הטיפול בפעילויות כדי להגדיל את יכולת המטופלים לבצע באופן עצמאי את הפעילויות שמרכיבות את חייהם.
 
 
איפה לומדים?
ניתן ללמוד לימודי ריפוי בעיסוק לתואר ראשון באוניברסיטת ת"א, חיפה ובעברית ובמכללות שונות ברחבי הארץ. הלימודים אורכים שלוש וחצי שנים.
 
 
מה לומדים?
הלימודים התיאורטיים מתחלקים לשלושה תחומים עיקריים: מדעי הריפוי בעיסוק, מדעי הרפואה ומדעי החברה וההתנהגות. במהלך הלימודים מתקיימות הכשרות קליניות שונות. על מנת להתקבל ללימודי ריפוי בעיסוק יש צורך לעמוד במספר תנאי קבלה.
 
 
תנאי קבלה
תנאי הקבלה משתנים בין מוסדות הלימוד אך רוב המקומות דורשים תעודת בגרות מלאה, ציון פסיכומטרי וריאיון אישי, בנוסף יש מוסדות שדורשים תנאים נוספים כמו רמת ידע באנגלית, ציון התאמה, גיל ועוד. לימודי ריפוי בעיסוק הם לימודים חד חוגיים הכוללים נושאים מתחומי מדעי הרפואה, מדעי החברה וההתנהגות ומשלבת קורסים תיאורטיים בתחום והכשרות והתמחויות שונות. הקורסים במסלול זה עוסקים בטיפול, ייעוץ, שיקום, שימור על תפקודים, מדעי החברה וההתנהגות, מדעי הרפואה, יישום ועוד. מכיוון שמדובר במקצוע אשר נמצא תחת הכותרת "מקצוע פרה-רפואי" אשר עוסק בטיפול באנשים, תנאי הקבלה ללימודי ריפוי בעיסוק הם גבוהים יחסית ולא פשוט כל כך להתקבל. והם כוללים ממוצע בגרות גבוה מאוד וציון פסיכומטרי מעל 600 לפחות, כאשר נכון להיום לא קיימת אפשרות להתקבל למסלול של לימודי ריפוי בעיסוק ללא פסיכומטרי.
 
 
 
הלימודים מכשירים את הסטודנטים לעסוק בארבעה תחומים מרכזיים:
ריפוי בעיסוק התפתחותי – תחום זה עוסק בכל מה שקשור להתפתחות הילד- אבחון בעיות, מתן ייעוץ והדרכה בטיפול בילדים מרגע הלידה ועד לגיל ההתבגרות. בין העיסוקים ניתן למצוא- טיפול התפתחותי לפגים, ליווי התפתחותי לתינוקות הסובלים מקושי בהתפתחות ועוד.
ריפוי בעיסוק פיזיקלי- תחום זה עוסק במתן טיפול לאנשים אשר עברו פגיעה פיזית וסובלים מקשיים מוטוריים ונוירולוגיים.
ריפוי בעיסוק גריאטרי – תחום זה עוסק בטיפול בקשישים, בין העיסוקים ניתן למצוא- עזרה בשיקום לאנשים שעברו שבץ או אירוע מוחי או שנפצעו עקב נפילה. בנוסף מוענק טיפול לקשישים הסובלים מאלצהיימר ופרקינסון.
ריפוי בעיסוק בתחום בריאות הנפש – תחום זה עוסק בטיפול ועזרה למטופלים אשר מאובחנים כבעלי פגיעה נפשית מסוימת, מתוך מטרה להקנות להם עצמאות תפקודית מסוימת בחייהם.
 
 
כמה זמן לומדים?
הלימודים נמשכים בין שלש שנים לארבע שנים ובסופם יקבל הסטודנט תואר ראשון B.O.T בריפוי בעיסוק או תואר ראשון B.A בריפוי בעיסוק. בנוסף ללימודי ריפוי בעיסוק לתואר ראשון ישנן עוד הכשרות בטיפול ללימודי תואר: הפרעות בתקשורת, הפרעות דיבור, פסיכותרפיה, פסיכותרפיה גופנית ועוד. לימודים אלו ניתן ללמוד באוניברסיטאות ובמכללות השונות.
 
 
איפה עובדים?
כיום מטפלים בהכשרות שונות בטיפול בעלי טווח רחב של מקומות עבודה: בתי חולים, קופות חולים, בתי ספר, עבודה כפרטיים ועוד. בנוסף, מרפאים בעיסוק מועסקים גם במערכת הבריאות וגם במערכת החינוך, כולל בתי חולים, מרפאות חירום, מרכזי שיקום, צבא, בתי ספר, גני ילדים, מרכזים להתפתחות הילד, מעונות לאוכלוסייה המבוגרת, מרכזים לבריאות הנפש, מקלטי סיוע לאוכלוסיות במצוקה, מעונות יום, מרפאות פרטיות ובבתי המטופלים. מרפאים בעיסוק עובדים כחלק מצוות רב מקצועי וחלקם מפתחים תחומי התמחות ממוקדים.
 
 
כמה מרוויחים?
לפי הנתונים העדכניים ביותר של משרד העבודה והרווחה, ממוצע השכר ההתחלתי של מרפאים בעיסוק הוא: 13,860 ש''ח ובמדד הביקוש אצל המעסיקים המקצוע מדורג 4 (ביקוש מתחת לממוצע). 
 

לימודי תואר ראשון בטיפול באומנות

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי