האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

סטודנטים? כך תתנהלו באחריות במהלך התואר

בין לימודים, מטלות וחובת נוכחות, נדרשים סטודנטים לעמוד בלא מעט הוצאות כמו מגורים, מזון, נסיעות והחיים עצמם. איך עוברים את התואר בשלום? באמצעות 8 הטיפים הפיננסיים הבאים

כתבה פרסומית בשיתוף מימון ישיר | 22-08-2019 15:30:41
בין אם שנה א' קולנוע או שנה ג' חשבונאות, הדרך לעבור את שנת הלימודים בשלום עוברת לא רק דרך ציונים עוברים ועמידה בחובת נוכחות, אלא דרך תכנון פיננסי נכון שישאיר לכם את הראש פנוי ללימודים ואולי גם יאפשר חופשה בסוף השנה. הטיפים הבאים יעזרו לכם לתכנן את השנה פיננסית, לחסוך בהוצאות ולסיים גם את השנה הכלכלית לפחות בציון עובר: 

1. היסודות: בניית תקציב
בניית תקציב מאפשרת לתכנן את המשאבים הקיימים, למנוע הוצאות שהן מעבר ליכולת ולאפשר ניהול פיננסי נכון בהתאם להכנסות כדי למנוע חריגות תקציביות. הדרך לעשות זאת היא לחשב את כל ההכנסות הצפויות ומקורות המימון, כמו: משכורת, חסכונות, עזרה מההורים מצד אחד ומצד שני את כל ההוצאות הצפויות. מתחילים עם כל ההוצאות הידועות: שכר לימוד, מגורים, תשלומים קבועים (ארנונה, חשמל, מים, טלפון נייד וכו'), תחבורה, הוצאות חד פעמיות לפני תחילת הלימודים. התקציב צריך להיות בנוי כך שאתם מאוזנים בכל חודש מבחינת הוצאות והכנסות. אם אנחנו רואים שההוצאות הצפויות גבוהות בהרבה מההכנסות, אפשר לשקול לקחת הלוואה ייעודית המיועדת לסטודנטים.

2. לעבוד או לא לעבוד?
כלל האצבע לשאלה הזו הוא שתמיד עדיף לעבוד, אפילו בהיקף מצומצם, מאשר לא לעבוד בכלל. יש המון סיבות פרקטיות לעבוד גם בתקופת הלימודים. חלק מהסיבות הן ארוכות טווח, כמו שמירה על רצף חיסכון פנסיוני, זה אמנם מרגיש רחוק, אבל כמו שאומרים: "אתם של העתיד" תודו ל"עצמכם של העבר" על ההחלטה הזאת. עם זאת הסיבה הטובה ביותר היא האפשרות לשמור על עצמאות כלכלית גם אם חלקית. שמירה על מקום עבודה, גם חלקי, פוטרת אתכם מתשלום ביטוח לאומי. 

3. ביתי הוא מבצרי
את התשובה לשאלה "אם לעזוב את בית ההורים או לא" רק אתם יודעים. אם התשובה היא כן, חשוב לזכור שההחלטה על מגורים מורכבת וקשורה כמובן בעיר שבה אתם לומדים, עלויות שכר דירה, חשבונות, אפשרויות תחבורה ועלויות, מרחק מהמוסד האקדמי ואפשרויות תעסוקה. ככלל אצבע הוא שמגורים עם שותפים זולים יותר, אבל חשוב מאוד למצוא שותפים שתפיסת החיים שלהם דומה לזו שלכם כדי למזער חיכוכים. כמובן אם הצלחתם להשיג מגורים במעונות, החיסכון כולו שלכם.
הנחות בארנונה: הקריטריונים לקבלת הנחה בארנונה משתנים מעיר לעיר וכדאי לבדוק לפני. יש צורך למלא טפסים בעירייה ולהביא אישורים, אבל גובה ההנחה עשוי להגיע לסכומים לא מבוטלים ושווה להקדיש כמה דקות לבירוקרטיה כדי להוריד עלויות מגורים בצורה משמעותית.

pexels.com

4. תחבורה: מפה לשם
הידעתם שמרבית הסטודנטים בישראל, בהתאם למוסד האקדמי בו הם לומדים, זכאים ל-50% הנחה בנסיעות בתחבורה ציבורית? זה עושה את כל סיפור התחבורה לזול הרבה יותר. אם יש לכם רכב שווה לדעת שסטודנטים לא פעם מקבלים הנחות בתשלומי הביטוח ולהתאחדות הסטודנטים הסכמים שונים המאפשרים גם הוזלה בהוצאות דלק וכדאי להתעניין.

5. הסעיף: מזון
סעיף המזון הוא סעיף מרכזי בחייו של הסטודנט. למרות הכיף שמציעה הישיבה בקפיטריה, תמיד עדיף להביא אוכל מהבית וגם הקפה הראשון בחוץ יכול להיות קפה ביתי בכוס תרמית. חוץ מזה, אמצעי הזנה חיוני נקרא קופסאות אוכל של אמא, הן גם מקלות על הכיס וגם ממלאות את הבטן.

6. של מי המלגה הזו?
מלגות מאפשרות סבסוד משמעותי של שכר הלימוד ולמרות שמקובל לחשוב שהן ניתנות רק בהתאם למצב הסוציו-אקונומי, ישנן מלגות הניתנות על בסיס מחקר או נתונים אחרים כמו למשל ארץ מוצא של הסטודנט או הוריו, על בסיס התנדבותי ועוד. שווה לחקור ולבדוק אם יש מלגה לה אתם עשויים להיות זכאים.

7. דעו את זכויותיכם
התאחדות הסטודנטים דואגת להטבות שונות המגיעות לסטודנטים החברים בה וזה כולל גם מופעים וסרטים. תעודת הסטודנט שלכם יכולה להעניק הנחות בלא מעט מקומות בלתי צפויים ושווה לקחת אותה אתכם לכל מקום.
מיסים: לסטודנטים יש הקלות גם בתשלום המיסים, רק שלא תמיד אתם מקבלים אותן אוטומטית וחשוב לוודא שאתם מכירים את זכויותיכם ומקבלים את הקלות המס. כדאי לזכור שהמס המשולם במשכורת מחושב בחישוב שנתי ולכן אם יש חודשים שירד היקף העבודה שלכם, את זכאים להחזרי מס וכדאי לדבר עם האחראי על כוח האדם בעבודה לתשלום ההחזר. אגב, כדאי לזכור שלעיתים מגיעות לכם הקלות מס גם אחרי הלימודים וחשוב להתעניין. 

ביטוח לאומי: סטודנטים רבים בישראל עובדים והשכר שלהם מגלם תשלום לביטוח לאומי. גם אם אינכם עובדים, שווה לבדוק באתר ביטוח לאומי האם אתם מוגדרים כסטודנטים ובכך זכאים לדמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות בשיעור המינימום. 

בלי בהלת הוצאות ראשוניות
הכל נורא מלהיב עם תחילת הלימודים וכמעט כל דבר ייראה לכם שתצטרכו, אם לבית או ללימודים. לפני שאתם מתחילים במסע קניות חשוב לזכור שסביר להניח שתצטרכו כל גרוש. לכן מומלץ לא להתחיל לצבור יותר מדי רכוש וחשוב לתעדף את רשימת הקניות ולקנות באמת את מה שצריך, טוב אך זול ובעיקר משתלם לכם.

* אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני. 
* מס' רישיון 54414.

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי