האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

במה כדאי לצעירים להשקיע?

צעירים עם סכום כסף פנוי יכולים להשקיע אותו בנדל"ן, בשוק ההון או בפתיחת עסק. מה היתרונות והחסרונות של כל אפשרות? הנה התשובות

יורם לימודים | 07-04-2019 14:07:46
לפי סקר הוצאות והכנסות של משקי הבית מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, צעירים בישראל מרוויחים כ-7,600 ש"ח בחודש לעומת 11.1 אלף ש"ח אצל בני 35-45. עם זאת, ההוצאה הממוצעת למשק בית גבוהה יותר בהשוואה להוצאות שיש לצעירים. 

בנוסף, רבים משתחררים מהצבא עם תכניות חיסכון פתוחות ויש גם כאלה שממתינים עם השימוש בכספי הפיקדון והמענק: נכון לינואר 2019, סכומי הזכאות לפיקדון האישי עומדים על כ-25 אלף ש"ח עבור לוחמים שהשלימו שירות של 32 חודשים ו-21 אלף ש"ח לתומכי לחימה. 

משמעות הנתונים היא ששכיח מאוד למצוא צעירים שמתעניינים במה להשקיע במקביל ללימודי התואר או העבודה הראשונה בחייהם. אם גם לכם יש סכום כסף רלוונטי, כדאי שתכירו את ההבדלים בין אופציות ההשקעה הבאות:

1. קניית דירה חדשה
הביקוש לנטילת משכנתאות על ידי צעירים עלה בשנים האחרונות בצורה דרסטית. יותר ויותר צעירים מבינים בגיבוי של ההורים את היתרונות של השקעה בנדל"ן, גם אם בשלב הראשון זה אומר שלא הם יגורו בדירה. מבחינתם של גברים ונשים אחרי צבא, השקעה בנדל"ן היא האפשרות היחידה להשיג נכס בטוח שישמש אותם בטווח הקצר (תשואה משכירות) והארוך (מגורים).

הנזילות בנדל"ן נמוכה וגם עלויות הכניסה והיציאה מההשקעה גבוהות, אך יש למשקיעים יכולת טובה להתמודד עם משברים. כמו כן, הריבית הנמוכה שנהוגה כיום בישראל מעודדת רכישת נכסי נדל"ן והיא עולה בקנה אחד עם האינטרסים של סטודנטים וצעירים. 

pexels.com

2. תיק השקעות
האפשרות הכי סולידית להשקעה בתיק ההון היא להשתמש בשירותיו של יועץ השקעות ולבנות תיק בהתאמה אישית. כאן המטרה היא לקחת את סכום הכסף המדויק שאותו הצעיר רוצה להשקיע, ולהרכיב עבורו תיק בהתאם לרמת הסיכון המבוקשת. היתרונות הם אפשרות לפיזור גדול בחתכים שונים, נזילות גבוהה ועלויות נמוכות, אך החיסרון העיקרי הוא סיכון יחסית גבוה והיעדר קביעות.
נכון לנובמבר 2017 נוהל סכום של 1.64 טריליון שקל באמצעות קרנות הפנסיה הוותיקות והחדשות, קופות הגמל, קרנות ההשתלמות וביטוחי המנהלים. כאן למעשה נמצא הכסף שנועד להבטיח לציבור את הקיום אחרי הפרישה לגמלאות, אך השקעה סולידית בנדל"ן מאפשרת גם לצעירים ליהנות מהתשואה שלו. 

יתרה על כך, כדאי לצעירים לדעת שבמדינת ישראל יש כ-2,200 מנהלי תיקי השקעות עם רישיון מטעם הרשות לניירות ערך. בהקשר הזה, כל מה שנותר למשקיע הצעיר לעשות הוא למצוא מנהל תיקים אמין ולהתייעץ איתו. 

3. פתיחת עסק
פתיחת עסק היא עבור צעירים רבים חלום שנרקם עוד לפני הגיוס לצבא. בפועל, הם לא היחידים שמשתמשים בסכומי כסף פנויים כדי לפתוח עסק ולפי הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה והתעשייה, מספר העסקים הכולל בישראל עמד בסוף 2015 על 520 אלף עסקים – שמתוכם כ-99.5% הם עסקים ובינוניים בגודל של עד 100 שכירים לעסק.

היתרון בפתיחת עסק הוא שאפשר להרוויח בזכותו תשואה גבוהה בתוך זמן קצר ושתמיד יש לאן להתפתח. החיסרון גם כאן הוא סיכון מעט גבוה, בעיקר לאור העובדה שלצעירים בתחילת הקריירה לא תמיד יש יכולת לדעת במה הם טובים ומצטיינים. כמו תמיד, הפתרון הוא להרגיש את השטח ולקבל החלטות רציונאליות בלבד. כך ניתן לדעת איזה עסק כדאי לפתוח ואפילו איך לקבל את המימון עבורו. אם עושים זאת נכון, יכול להיות שהעסק יהיה רגע השלב הראשון בשרשרת של השקעות מוצלחות נוספות. 

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים