האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

לבנות קהילה, לעשות שינוי: תכנית הלימודים שתטלטל את החברה

תכנית לימודים חדשה באקדמית תל־אביב-יפו

יורם לימודים | 10-03-2019 14:32:35
ברשת, בקלפי, במקום העבודה והמגורים - כולנו משתייכים לקבוצות. אבל איך מגבשים קבוצה, מנהיגים קבוצת אנשים, מגייסים עבורה משאבים ומחוללים דרכה שינוי חברתי אמיתי? תכנית לימודים חדשה באקדמית תל־אביב-יפו משלבת ידע תיאורטי עם התנסות מעשית ומבטיחה שאם רק תרצו, נוכל לעזור לכם כך שהשינוי יהיה בידיים שלכם.   

לכאורה, יש כאן סתירה: דווקא בעידן של גלובליזציה, כשעוד ועוד גבולות וחסמים, מוחשיים או סמליים מוסרים לנגד עינינו - דווקא אז מתחזק מושג ה"קהילה". זה לא במקרה: בכאוס הכלכלי, החברתי והרשתי, בתוך סבך המידע והידע, כאשר תחושת אי הבטחון גוברת, הצורך האנושי לזהוּת ולהזדהוּת רק גובר. במקביל, גם הידע מתרחב וארגז הכלים להתאגדות ולפעולה הולך ומשתכלל. 
השילוב שבין תסכול חברתי לבין העצמה קבוצתית הוא אחד ההסברים המרכזיים לתהליכים שפקדו בתחילת העשור את המזרח התיכון ("האביב הערבי") ואת ישראל ("המחאה החברתית"). הוא עשוי להסביר גם את הפוליטיקה האמריקאית העכשווית, וכן את המשברים שמטלטלים את בריטניה והאיחוד האירופי. 

כאשר העולם כולו רוחש סביב שאלות של זהות, החכמה היא לדעת לנצל את המגמות והאפשרויות כדי לבנות קהילות, להקים גופים וארגונים, להניע תהליכים, לגייס משאבים ולתעל את כל האנרגיה הזאת לקידום אינטרס ציבורי משותף. 

בבית הספר לממשל וחברה של המכללה האקדמית תל ־אביב-יפו זיהו את הצורך והשיקו תוכנית לימודים ייחודית - החטיבה ללימודי קהילה ומנהיגות - שנועדה לסייע לכם לחולל שינוי בכוחות משותפים. 
קרדיט צלם: רועי מזרחי

קורס בפילנתרופיה, התמחות בקהילה

חטיבת הלימודים החדשה מוצעת כחלק מלימודי תואר ראשון  B.A.)) בבית הספר לממשל וחברה. היא מבוססת על שיח ביקורתי בסוגיות של חברה ופוליטיקה ועל הבנת הכוחות הפועלים במרחב הציבורי. 
התוכנית כוללת קורסים כמו מבוא למנהיגות, מבוא לקהילות בעולם העכשווי, אקטיביזם בסביבה רב תרבותית, חוסן קהילתי ומצבי אסון, פילנתרופיה בגיוס משאבים ועוד. במהלך הלימודים משתלבים הסטודנטים בהתמחות מקצועית, שנועדה ליישם את הידע התיאורטי דרך עבודת שטח בארגונים או במוסדות ציבור, בעבודה עם קהילה ובתוך קהילה.  

את התואר מייעדים באקדמית לכל מי שרואה עצמו פועל, כעובד או כמתנדב, במסגרת חברתית: ברשויות מקומיות, במגזר הציבורי בכלל, בארגוני החברה האזרחית, בארגונים בינלאומיים תחת מסגרות סיוע שונות ואפילו בעולם העסקי, כמוביל מעורבות חברתית. הלימודים אף מכינים את הסטודנטים המעוניינים בכך ללימודי המשך - לתואר שני ולדוקטורט - בכלל המוסדות האקדמיים בארץ ובעולם. 

מנהיגות במרחב הווירטואלי
"אנחנו רואים היום מנהיגות חדשה וקהילות מתחדשות העוסקות במגוון רחב של תחומים", מסבירים בבית הספר לממשל של האקדמית, ומפרטים: "קהילות כלכליות המקדמות ייצור משותף או צריכה משותפת (קואופרטיבים); קהילות המקדמות זכויות צרכנים; פעילות חינוך קהילתית; קהילות מגורים משותפים; מרחבי עבודה משותפים וקהילתיים ומרחבים וירטואליים משני עולם. בכל אלה ניכרת מנהיגות מובילה וקהילה ערה, הפועלת במרחב ציבורי - וירטואלי או פיזי - וקוראת לפעולה". 

ארבעת המישורים שבהם עוסקת התוכנית הם לפיכך: המנהיגות, הקהילה, המרחב הציבורי והפעולה. כל אחד מהם הוא אתגר גדול ללימוד וליישום. אולם בשילוב הנכון ביניהם טמון פוטנציאל אדיר ליצור מציאות אחרת, בסביבה הקרובה והרחוקה, בישראל ובעולם.   
למידע נוסף אודות החטיבה בלימודי קהילות ומנהיגות בתואר ראשון בבית הספר לממשל וחברה באקדמית תל ־אביב-יפו לחצו כאן.

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי