האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מייעצים חדשנות: מהתיאוריה לפרקטיקה

כיצד יכולים יועצים ארגוניים לקחת חלק מהותי בתהליכי הובלת חדשנות בארגונים? בתכנית התואר השני בייעוץ ופיתוח ארגוני של המכללה למינהל נותנים לסטודנטים כלים ליצירת סדר ארגוני חדש

תוכן שיווקי בשיתוף המכללה למינהל | 14-05-2018 11:23:20
בשנים האחרונות הפכו צמד המילים "חדשנות ארגונית" לבאזוורד השולט בעולם הניהול, כאשר ארגונים מקצים משאבים רבים על מנת להיות מסוגלים להוביל מהלכים חדשניים. כל זאת מתוך הבנה כי מהלכים אלו הכרחיים לא רק להצלחתם אלא ליכולת ההישרדות שלהם.

כחלק בלתי נפרד מתהליכים אלו יותר ויותר ארגונים ממנים מנהלי חדשנות ואף נעזרים ביועצים חיצוניים על מנת שאלו יסייעו להם בפיתוח והובלת תהליכים חדשניים.

ד"ר אבי שניידר, ראש התכנית לתואר שני בייעוץ ופיתוח ארגוני במסלול האקדמי המכללה למינהל, אומר שכאשר מדברים על חדשנות אירגונית בהקשר של ייעוץ ופיתוח ארגוני נראה – על פניו - כי מדובר בפרדוקס מובנה. "במשך עשרות שנים המטרה של עולם הניהול והייעוץ הארגוני הייתה לארגן, לייצר סדר. חדשנות מפרקת את הסדר ומטרתה לייצר סדר חדש. היום יותר ויותר ארגונים מבינים כי ניתן לייצר את אותה חשיבה חדשנית בעזרת תהליך ייעוצי ואף לנהל למדוד אותה". 

ללמוד איך להוביל תהליכים חדשניים בארגונים (צילום: shutterstock)

האקתון ייעוצי וקורס יזמות לבניית כלים ייעוציים חדשים


במסגרת התואר השני בייעוץ ופיתוח ארגוני במכללה למינהל, עוסקים לא מעט בסוגיית החדשנות, וביצירת תהליכים חדשניים בארגונים. "פעם נהגו לעסוק בתיאוריות מערכתיות שמניחות קיומה של מערכת היררכית וחלוקת תפקידים מאוד ברורה, כשהתפיסה הייתה כי רעיונות חדשניים מגיעים מלמעלה - מההנהלה. היום מדברים יותר על מושגים של התהוות", אומר ד"ר שניידר, "היום אנחנו יודעים שחשוב לעודד התנהגויות של bottem-up – מלמטה למעלה".

מושגים נוספים שעולים במהלך הלימודים, הקשורים לחדשנות ארגונית, עוסקים ברשתות אנושיות-חברתיות. "כיום מבינים יותר ויותר שמהחיבור של אנשים מעיסוקים שונים, דרגים שונים, חטיבות שונות – נוצרת חשיבה חדשנית", מסביר ד"ר שניידר, "בתחום שלנו אנחנו עוסקים בבניית המסגרות והממשקים שיאפשרו יצירת קשרים חוצי יחידות. כחלק מתכנית הלימודים אצלנו, מקבלים הסטודנטים כלים אבחוניים שבודקים את ממשקי העבודה בארגון – באילו פורומים נפגשים עובדים ממחלקות ומדרגים שונים ואיזה סוג עבודה יוצא להם לעשות יחד. הם מקבלים כלים שמאפשרים להם לסייע לתהליכים כאלו להתנהל ביעילות ולהוביל לחשיבה חדשנית".

לוקחים חלק באקתון שם מתנסים הסטודנטים בתהליך חשיבתי מאתגר (צילום: shutterstock)

לימודי התואר השני בייעוץ ובפיתוח ארגוני במכללה למינהל כוללים גם לא מעט התנסות מעשית, שבמסגרתה מתנסים הסטודנטים בפרקטיקות ליצירת חשיבה חדשנית. כך, לדוגמה, לראשונה במסגרת התכנית התקיים האקתון במהלכו מנכ"ל של חברה טכנולוגית הציג בפני הסטודנטים בעיה ניהולית איתה הוא מתמודד. בתהליך חשיבתי מואץ של 5 שעות התמודדו 5 צוותים עבודה של סטודנטים עם הסוגיה שהעלה המנכ"ל והציעו לו פתרונות מתחום הפיתוח והייעוץ הארגוני.

"זה תהליך לא רגיל בתחום הזה. בדרך כלל מדובר בתהליכים הרבה יותר ארוכים. ההאקתון סיפק למנכ"ל כמה זוויות מבט מעניינות וחשובות על הארגון שלו, ואפשר לסטודנטים להתנסות בתהליך חשיבתי קצת אחר", אומר ד"ר שניידר.

כמו כן, כוללת התכנית קורסים ייחודיים העוסקים בנושאים של מערכות מידע ומיקומן בארגון והשפעת עולם הדיגיטל על ארגונים. בשנת הלימודים הבאה יוכלו הסטודנטים להשתתף בקורס בחירה במסגרת חממת היזמות של המכללה בו יתנסו בבניית כלים חדשניים לייעוץ ארגוני. "במסגרת הקורס הזה, וקורסים נוספים, אנחנו פועלים לשלב בעולם הייעוץ והפיתוח הארגוני עולמות תוכן נוספים", מסכם ד"ר שניידר.

לפרטים נוספים היכנסו עכשיו >>

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים