האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

המהפכה ממשיכה: כ-72% מעו"ד החדשים הינם בוגרי מכללות: נתון מדאיג או מעודד?

הטייטל 'עורך דין' היה מאז ומתמיד תואר יוקרתי ומבוקש שכל אחד חשק להחזיק בו, אך בשנים האחרונות נראה כי מנסים להחליש את זרם הסטודנטים המעוניינים להחזיק בתואר זה בעוד המכללות מחזקות אותו. מה הסיבה לכך?

09-05-2017 16:48:00

להיות עורך דין במדינת ישראל זו גאווה, אמנם צמד המילים הללו היו מרשימות יותר בעבר אך עדיין מדובר במקצוע יוקרתי ומכובד. הסיבה? המשפט זה השפה של חיי היום יום ולכן יש לעורכי דין את הכוח לתקן את העולם, לשנות, לעשות סדר ולהשפיע. הבעיה? לא בטוח שבאמת יש אחת כזו, אך נראה כי לשכת עורכי הדין כמו גם משרד המשפטים טוענים כי ישנה הצפה גדולה של עורכי דין שפוגעת במקצוע היוקרתי. הפתרון? הארכת תקופת ההתמחות לשנה וחצי במקום שנה, התוצאה? תסכול. אז מה עושים עכשיו?

הבשורה החשובה שהביאו המכללות
מי רוצה להיות עורך דין? אם הייתם שואלים את השאלה הזו לפני 30 שנה גם אם הרבה מאוד היו רוצים, רק מעטים היו מסוגלים. כיום, בזכות המכללות התואר היוקרתי והנחשק, זה שבעבר רק בודדים יכלו להשיג אותו, כבר הפך להיות בהישג ידם של רבים, כאשר משרדים רבים שהחזיקו רק בבוגרי אוניברסיטאות פינו מקום לבוגרי מכללות. יש אנשים שנוקפים אצבע מאשימה כלפי המכללות שפתחו לפני למעלה מ-20 שנה את שעריהם לקבוצות אוכלוסייה נוספות שרצו ללמוד את המקצוע המשפטי ולכן השוק מוצף, אך מי אמר שהצפה של עורכי דין זו בעיה?

המכללות קידמו את הפלורליזם ואפשרו להשיג את התואר הנכסף וזאת, בין היתר, בעזרת מרצים מן השורה הראשונה ויחס אישי לכל סטודנט. בהודעות שהוציאה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בחודש מרץ האחרון על מועמדים ללימודי תואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות האקדמיות בשנת הלימודים תשע"ו, נראה כי בשנים האחרונות ישנה עלייה במספר הנרשמים למכללות וזאת לעומת ירידה משמעותית במספר המועמדים לאוניברסיטאות. נראה כי מתעניינים בלימודים מבינים זאת היטב ומעדיפים למצוא את עצמם בין כותלי המכללות על פני האוניברסיטאות. יתרה מזאת, על פי הודעה של לשכת עורכי הדין שפורסמה לפני פחות משבוע כמעט 80 אחוזים מסך כל הנבחנים לבחינת ההסמכה במועד האחרון הם בוגרי מכללות. נתון מדאיג? לא בהכרח.

סטודנטים שלומדים תואר ראשון במשפטים לאו דווקא הולכים להיות עורכי דין, כאשר חלקם לוקחים בחשבון שישנה סבירות שיעסקו בתחום אחר. לימודי משפטים מקנים ידע נרחב בתחומים שונים כאשר בוגרי תואר זה משתלבים בתחומים כמו עבודה סוציאלית, יזמות, שיווק, תקשורת ומקצועות נוספים. הידע הבסיסי שמקבלים בלימודי משפטים הוא כוח שכן זאת השפה המדוברת בחיי היום יום, הרי מי שמחזיק בחוק ומבין אותו על בוריו הוא החזק והוא זה שיודע לדבר בשפה המשפטית ולו יש את הכוח להשפיע.

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי