072-3300504

הסטודנטים קבעו: מה נחשב לבגידה

מחקר אמריקאי ביקש מסטודנטים להגדיר מהי בגידה. האם שינה משותפת באותה מיטה, או הודעות סמס פורנוגרפיות? הן משהו שניתן להבליג עליו?

אחינועם מזרחי | 12-03-2013 15:00:00

כפי שאין זוגיות מסוג אחד, כך גם בגידה היא בעלת פרשנויות רבות. בטוחים שבגידה זה לא הסטייל שלכם? כסטודנטים המתגוררים בסמוך לאוניברסיטה ומנהלים חיי חברה מגוונים, עליכם לקחת בחשבון שמה שאתם מחשיבים כמחווה תמימה, עלול להיתפס בעיני בן הזוג שלכם כלא פחות מבגידה.

מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת מישיגן, ביקש לבחון סוגיה זו. המחקר, שפורסם ב"הפינגטון פוסט", התבסס על סקר שכלל 456 סטודנטים בקורס לפסיכולוגיה בשתי אוניברסיטאות ציבוריות בארצות הברית. בפני הסטודנטים הוצגו 27 התנהגויות שונות, והם נדרשו לדרג אותן על סקאלה, שערכיה נעים בין 0 ל-100 (הערך '0' מייצג התנהגות שכלל לא נחשבת בכבגידה, והערך '100' מייצג התנהגויות שהינן שוות ערך לבגידה).

באופן טבעי, כל תלמיד התבסס על אמות המידה שלו וערכיו, לפיהם הוא תופס התנהגות כלשהי כבגידה. החדשות הטובות הן, שכמעט כולם מחשיבים התנהגויות כ'קיום יחסי מין' ו'ביצוע מין אוראלי' כבוגדניות (97.7 ו-96.8 מתוך 100 בהתאמה). הממצאים המעניינים נגעו להתנהגויות, שהקשר שלהן לבגידה איננו חד משמעי, כמו חיבוק ממושך או שילוב ידיים.

האם זו בגידה? המחקר במישיגן
האם זו בגידה? המחקר במישיגן

היום חבר טוב, מחר מאהב
אז כיצד סיווגו הסטודנטים התנהגויות שאינן בגדר בגידה מובהקת? עם חלק מההערכות אפשר בהחלט להזדהות. 'נשיקה על השפתיים' הוא אקט שאיננו מקובל על מרבית הסטודנטים, אם כי אפשר לערער על מידת החומרה שלו בהשוואה ל'שליחת תמונות ערום במייל', או 'העברת מסרונים מתגרים'.

אולם, הסטודנטים שהשתתפו בסקר חשבו אחרת: מבין השלושה, 'נשיקה על השפתיים' הוערכה כהתנהגות הבוגדנית ביותר (88.7), 'שליחת תמונות ערום במייל' נחשבת גם היא לבגידה כמעט ודאית (88.2) ו'החלפת מסרים לא נאותים בסמס' נתפסת כחמורה פחות מכולן (82.6).

ומה עם שינה משותפת על אותה מיטה? הסטודנטים ייחסו למעשה דרגת חשיבות בינונית בלבד (68.4). הנתונים המפתיעים ביותר נרשמו בסיווג ההתנהגויות תמימות לכאורה, כמו 'שילוב ידיים' (63.2), 'קשירת קשר רגשי עמוק' (52.4), 'ישיבה צמודה' (52.2), 'יציאה לארוחת ערב משותפת' (41.4), 'המתקת סוד' (36.5), ו-'התחבקות למשך יותר מעשר שניות' (34.5).

החוקרים התחשבו גם בגורמים אישיותיים שמשפיעים על האופן בו נשאלים מעריכים התנהגויות כאלו ואחרות. הם מצאו שסטודנטים שמביעים חוסר ביטחון במערכות יחסים, נטו להחשיב התנהגויות סוציאליות כבגידה. מנגד, סטודנטים שלהם רתיעה מקשר מחייב, נטו להעריך התנהגויות שקשורות במין והתערטלות כפחות בוגדניות.

זהירות - חוסר ביטחון
זהירות - חוסר ביטחון
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד