072-3300504

עונש כבד לסטודנטיות ששיקרו

סטודנטיות במרכז הבינתחומי נדרשו לשלם 1,000 שקל קנס ו-100 שעות התנדבות על כך שאחת חתמה בשם חברתה על דף נוכחות, למרות שזו לא נכחה בשיעור

אביגיל גוטליב | 26-12-2011 14:45:00

חושבים לבקש מחבר שלכם שיכתוב אתכם בדף נוכחות בזמן שאתם נמצאים בחוץ על הדשא? ובכן, כדאי שתחשבו שוב. הנה שתי סטודנטיות שלומדות בשנה השנייה במסלול למשפטים ומנהל עסקים במרכז הבינתחומי הרצליה שוודאי לא יעברו יותר על חוקי המכללה.

השתיים קיבלו לאחרונה עונש כבד של 1,000 שקלים קנס וכן 100 שעות תרומה לקהילה במסגרת מערך ההתנדבות של המכללה, בנוסף להרחקה על תנאי למשך שנתיים וכן בקשה לכתוב מכתב התנצלות אישי. הסיבה לעונש החמור – בזמן שיעור "משפט מנהלי" רשמה אחת הבנות את שמה של חברתה בדף הנוכחות, על אף שזו לא נכחה בפועל בכיתה.

החלטת ועדת המשמעת בעניין הסטודנטיות נשלחה לכל תלמידי המוסד, למען יראו וייראו. בהחלטה נכתב כי לדברי הקובלת, בדרך פעילותן של הסטודנטיות יש "מעשה חמור של זיוף שנעשה במודעות וכוונה תוך ניסיון לטשטש את כתב היד כדי להבדיל בין הרישום של שני השמות".

הסטודנטיות מצידן טענו כי אחת מהן איחרה לשיעור ולכן ביקשה מחברתה לרשום את שמה בדף הנוכחות. עם זאת, מכיוון שהסטודנטית איחרה בלמעלה מרבע שעה, היא לא הורשתה להיכנס לשיעור. בתום השיעור, כשהתגלה הרישום השקרי על ידי המרצה, ניגשו אליה הסטודנטיות, מסרו על שאירע, והתנצלו.

לרשום או לא לרשום, זו השאלה
לרשום או לא לרשום, זו השאלה

"רואים את המעשה בחומרה"
לישיבת ועדת המשמעת בעניינן הן הגיעו כשהן מצוידות במכתבי המלצה המעידים על יושרן, אחד מהן נכתב על ידי מרצה אחר במרכז. בנוסף, הגישו מכתב מאחד ההורים שטען כי הבינו את גודל טעותן, וכן עצומה שחתומה על ידי מספר רב של סטודנטים בטענה שהיו מקרים בהם סטודנטים הורשו להיכנס גם לאחר 15 דקות, זאת על מנת להוכיח שהסטודנטית באמת האמינה שלמרות האיחור תורשה להיכנס לשיעור ולכן ביקשה להירשם.

בהחלטת ועדת המשמעת נרשם כי יש לראות את המעשה בחומרה רבה, שכן הוא נעשה על ידי סטודנטיות למשפטים "שאמורות לכבד ולשרת את שלטון החוק בקריירה שלהן". במכללה אמרו כי הכסף מתשלום הקנס ישמש למלגות לסטודנטים.

העונש שהוטל על הסטודנטיות אומנם כבד אולם הן העדיפו אותו על פני פסילה של הקורס, העונש שביקשה להטיל עליהן הקובלת נגדן. נציג האגודה, שייצג את הבנות בדיון, אמר שפסילת הקורס או הרשעה בסעיף של השגת טובת הנאה (ממנו זוכו מחמת הספק) תמנע מהסטודנטיות את היכולת להשתתף בתוכניות מצטיינים או לקבל פרסי הצטיינות, ולכן העונש המתאים יהיה תרומה לקהילה.

רק שלא יפגע בהצטיינות
רק שלא יפגע בהצטיינות

"הרבה סטודנטים רושמים שמות של חברים"
סטודנטית שלומדת עם השתיים במסלול, וביקשה להישאר בעילום שם, מספרת שהנוהג בו הואשמו הסטודנטיות מאד נפוץ בקרב כלל הלומדים במכללה. "הרבה סטודנטים רושמים שמות של חברים שלא הגיעו. גם בשנה שעברה העלו מישהי לועדת משמעת בעקבות מקרה דומה אבל היא יצאה ללא עונש", היא מספרת. הסטודנטית מאמינה שהפעם העונש היה חמור במיוחד על מנת להזהיר סטודנטים נוספים, ועם זאת היא מודה שאינה מבינה את טיבו. "עונש של שעות התנדבות הוא ראוי בעיני, אבל למה לתת קנס כספי? זה הזוי, בעיקר במכללה שלוקחת כל כך הרבה כסף, וזה נשמע קצת כמו שוחד, הרי זה לא עונש שמלמד לקח. ללמד לקח היה אומר לפסול להן את הקורס" היא אומרת.

בהמשך לטענת ועדת המשמעת, ממנה משתמע כאילו סטודנטים למשפטים אמורים לכבד את החוק אף יותר מאחרים, מעידה הסטודנטית כי אכן יש יחס שונה כלפי סטודנטים במסלול למשפטים ומנהל עסקים. "מה הופך אותנו לשונים מסטודנטים לתקשורת לצורך העניין?" היא שואלת.

מהמרכז הבינתחומי הרצליה נמסר בתגובה: "המרכז הבינתחומי שם דגש על ערכים כגון יושרה מתוך אמונה שבוגריו יישאו בתפקידים בעלי משמעות בחברה הישראלית. במרכז הבינתחומי, אין עוברים לסדר היום על תרמיות והונאות וזאת מתוך ראיית השליחות העתידית של הבוגרים. כל ענישה נעשית במסגרת הליך משמעתי מסודר לפי תקנון המשמעת של המרכז והסטודנטיות במקרה הזה נענשו בדרך שעיקרה שירות לקהילה".

"לא עוברים על הונאות לסדר היום"
"לא עוברים על הונאות לסדר היום"
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד