האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

קשה לך עם האנגלית? סיכוי רב לנשור

מחקר חדש בחן מהם הגורמים המשפיעים ביותר על נשירת סטודנטים מהלימודים. רמז: לא מומלץ להתחיל ללמוד תואר ראשון בגיל מבוגר, וגם עדיף להיות בחורה

הדר גילת | 18-11-2009 16:11:00

כנס בנושא מניעת נשירה בהשכלה הגבוהה התקיים היום (ד') באוניברסיטה העברית. במהלך האירוע הוצגו ממצאי מחקרים שנערכו בנושא נשירה מהלימודים ממוסדות אקדמיים.

פרופ' גד יאיר וליאת רז-יורוביץ, מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית, ערכו מחקר ומצאו 11 גורמי סיכון עיקריים לנשירה מלימודים.

לפי החוקרים, אחוז הנושרים בקרב גברים גבוה בהשוואה לנשים, כמו כן אחוז הנושרים בקרב מי שאינם ילידי הארץ גבוה מזה של ילידי הארץ. בחינה של פרמטר הלאום, העלתה כי אחוזי הנשירה לאחר שנה או שנתיים של לימודים, דומים בין יהודים לערבים, אך אחוז הנושרים לאחר שלוש שנים ומעלה הוא גבוה יותר בקרב המגזר הערבי.

עוד עלה ממחקרם של יאיר ורז-יורוביץ כי ככל שמתחילים ללמוד מוקדם יותר, כך הסיכוי לפרוש במהלך הלימודים הוא נמוך יותר. בנוסף, נמצא כי ככל שהישגי התלמיד בשפה האנגלית הינם נמוכים, כך יש יותר סיכוי שהוא ינשור.

פרמטר אחר שבדקו החוקרים מדבר על החלפת חוגי הלימוד בין השנה הראשונה לשנייה. כאן נמצא כי אחוז הנושרים בקרב מי ששינו את אחד מחוגי הלימוד שלהם גבוה יותר.

נותנים לייאוש לנצח? (צ' - ShutterStock)
נותנים לייאוש לנצח? (צ' - ShutterStock)

למשפחה יש חשיבות גדולה
מחקר נוסף, אותו ערכה ד"ר ענת גופן מבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית, מעלה כי בקרב הדור הראשון של סטודנטים הלומדים במערכות ההשכלה הגבוהה, הרבה מההצלחה היא הודות למשפחה. כלומר, חינוך הורים השם דגש על חינוך, משפיע על ערכי הילדים, על שאיפותיהם ועל המוטיבציה שלהם להצליח ובכך מקטין את אחוז הנשירה.

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי