האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מי מרוויח יותר?

מחקר שנערך בארצות הברית בדק האם תואר מאוניברסיטה יוקרתית הוא ערובה למשכורת גבוהה, וחשף כי המקצוע ולא המוסד הוא שישפיע על ההכנסה העתידית. בנוסף, בשורות טובות לבוגרי החוג לפילוסופיה

איתי קינן | 03-08-2009 12:05:00

האם לימודים במוסד יוקרתי יבטיחו גם משכורת גבוהה בסיום התואר? גם אם נדמה כי התשובה חייבת להיות כן, הרי שבפועל המציאות בשטח מעט שונה. מאמר שפורסם ב"ניו יורק טיימס" מראה כי לימודים באוניברסיטאות היוקרה של ארצות הברית (מה שנקרא Ivy League), כמו הרווארד, ייל ופרינסטון, לא בהכרח מבטיחות את המשכרות הגבוהות ביותר במשק.

אתר אמריקאי בשם פייסקייל ערך מחקר בקרב 1.2 מיליון גולשים, שדיווחו על משכורותיהם והשכלתם. בוגרי האוניברסיטאות והקולג'ים שמסרו את פרטיהם, מוינו בהתאם למקצועות בהם הם עוסקים והמוסדות בהם רכשו את השכלתם. הנבחנים היו בעלי תואר ראשון בלבד, במקצועות שאינם דורשים תארים מתקדמים, שסיימו את לימודיהם לפני עשר שנים לפחות. מטרת הבדיקה על פי אל לי, מנהל המחקר הכמותי של פייסקייל, היא לבדוק האם לימודי תואר ראשון בארצות הברית הם ההשקעה הטובה ביותר.

על אף שהמחקר מבוסס על סקר אינטרנטי, כמה מנתוניו מפתיעים. דרטמות קולג' בניו המפשייר, הנחשב אחד המוסדות היוקרתיים ביותר, גם נמצא כמוסד שבוגריו מרוויחים את המשכורות הגבוהות ביותר עשר שנים לאחר סיום לימודיהם. עם זאת, נמצא גם כי בוגרי האוניברסיטה הנוצרית לומה לינדה בקליפורניה, המתמחה בלימודי רפואת שיניים, רוקחות וסיעוד, מרוויחים את המשכורות ההתחלתיות הגבוהות ביותר, כלומר, בחמש השנים הראשונות של עבודה לאחר סיום לימודיהם.

נתונים נוספים של המחקר מוכיחים כי בעוד שבוגרי אוניברסיטאות העילית מרוויחים בסופו של דבר את המשכורות הגבוהות ביותר - כעשר שנים או יותר לאחר סיום לימודיהם, דווקא בוגרי בתי הספר להנדסה מרוויחים את המשכורות הגבוהות ביותר מייד עם סיום לימודיהם. בדיקה של דירוגי השכר בשלבי הביניים, מוכיחה כי בוגרי המקצועות הריאליים כמו, הנדסה, מדעים, מתמטיקה וכלכלה מכלל האוניברסיטאות, הם בעלי המשכורות הגבוהות ביותר.

המחקר גם חושף נקודות מעניינות, למשל, על פי הבדיקה נראה כי בוגר אוניברסיטה שהתמחה בפילוסופיה יכול להשתכר מייד בסיום הלימודים יותר מבוגר במקצוע טכנולוגיית המידע. עם זאת, יש לזכור כי ככל הנראה הסטודנט לפילוסופיה למד באוניברסיטה יוקרתית, בעוד מי שהתמחה במקצוע שקשור לטכנולוגיה או הנדסה, בוודאי עשה זאת במוסד מקצועי שבו לא לומדים פילוסופיה. "לבחירת המקצוע יש השפעה משמעותית על השכר", אמר לי. "אך אנו כמעט לא רואים תלמידים המתמחים בפילוסופיה או במקצועות דומים - למעט באוניברסיטאות העילית".

מנגד, מחקר שנערך באוניברסיטת פרינסטון על ידי פרופסור אלן ב.קרוגר בשיתוף סטייסי ב.דייל, ממכון המחקר למתמטיקה, מצא כי אין באמת קשר בין מוסד הלימוד להכנסה העתידית. המסקנה שלהם מגבה את הסברה כי סטודנט שאפתן וחרוץ יצליח בין אם ילמד באוניברסיטת יוקרה לבין אם ילמד בקולג', וכי לסטודנטים עצלנים יש פחות סיכוי להגיע לשכר גבוה, בלי שום קשר לאוניברסיטה בה למדו.

אך האם הסטודנטים הגיעו ללמוד באוניברסיטת יוקרה כדי לזנק לתפקיד הבכיר ביותר בוול סטריט, או שמא הערך המוסף של לימודים במוסד יוקרתי בעל היסטוריה מפוארת עמדו לנגד עיניהם? זו כבר שאלה למאמר נוסף.

כסף מצלצל מרשרש (צ' - ShutterStock)
כסף מצלצל מרשרש (צ' - ShutterStock)
אבי הדקונסטרוקציה, ז'אק דרידה (צ' - יורם לימודים)
אבי הדקונסטרוקציה, ז'אק דרידה (צ' - יורם לימודים)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי