072-3300504

כמה יהודים היו אם לא היתה שואה?

לפני מלחמת העולם השנייה היו כ- 16 וחצי מיליון יהודים, ולאחריה כ- 11 מיליון. האם הצלחנו להגיע למספר של לפני השואה? מחקר חדש

יעל ללום | 21-04-2009 16:24:00

כמה יהודים היו בעולם אם השואה לא הייתה מתרחשת? שאלה זו, שעולה במוחנו מדי פעם זכתה להתייחסות רצינית, בצורת מחקר בראשותו של פרופ' סרג'יו דלה-פרגולה מהאוניברסיטה העברית.

לפני מלחמת העולם השנייה האוכלוסיה היהודית מנתה כ-16 וחצי מיליון בני אדם, ולאחריה, כ-11 מיליון, אז כמה יהודים היו בעולם אם השואה לא הייתה מתרחשת?

דלה-פרגולה, דמוגרף בעל שם עולמי מהמכון ליהדות זמננו ובעל הקתדרה ע"ש ארגוב ביחסי ישראל-תפוצות באוניברסיטה העברית, טוען שעד היום – 60 שנה לאחר הזוועות, לא הצליח העם היהודי להשיב לעצמו מחצית מאבדות השואה.

מהמחקר עולה כי השואה פגעה במספר היהודים במובן הדמוגרפי, אך לא רק. דלה-פרגולה מסביר שבשביל להבין את היקף הפגיעה יש לקחת בחשבון גם את ההשפעות התרבותיות והחברתיות של השואה.

במחקר נטען כי יש ארבע השלכות ארוכות טווח של השואה על מניין היהודים: השואה פגעה במרקם החברתי, מה שהוביל לחוסר יכולת להכיר ולהינשא. כמו כן, השואה פגעה בעיקר בגברים, מה שהותיר נשים רבות עריריות. שלישית, אחת הדרכים היעילות להימלט מאימת מהנאצים הייתה נישואיי תערובת, מה שדלדל את מספר היהודים. ולבסוף, השואה פגעה בעיקר ביהודים ממזרח אירופה, אוכלוסייה שהייתה צעירה ומנתה ילדים רבים.

כיום, האוכלוסייה היהודית מונה כ-13 מליון ברחבי העולם. דלה-פרגולה טוען שאלמלא השואה, היו בין 26 ל-32 מליון יהודים בעולם, כאשר הוא השתמש בשני מודלים לחישוב.

המודל הראשון, המחמיר יותר, חוזה כי אוכלוסיית היהודים הייתה מונה כ-26 מליון איש. המודל לוקח בחשבון כי אם לא הייתה שואה היקף הילודה במזרח אירופה היה נמוך, זאת משום שההתבוללות הייתה נמשכת, ומאחר שהמצב הכלכלי של היהודים, שהיה בכי רע בין שתי מלחמות העולם, היה נמשך. חישוב זה מחסיר את העלייה בילודה שהובילה הקמת מדינת ישראל.

המודל השני, האופטימי, חוזה כי המצב הכלכלי בקרב האוכלוסייה היהודית היה נבלם, מה שהיה מגביר את הילודה. גם כאן נלקחה בחשבון ההתבוללות, אך גם את העלייה בילודה בשל הבייבי-בום שלאחר מלחמת העולם השנייה. על פי מודל זה היהודים היו מונים כ-32 מליון.

טלאי צהוב - אילוסטרציה
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד