האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

יוצאי צבא יקבלו עדיפות למעונות

שנתיים לאחר שבית המשפט הורה שלא לתת העדפה במעונות לסטודנטים ששירתו בצבא, העבירה הכנסת הצעת חוק הפוכה

הדר גילת | 18-06-2008 12:05:00

בית המשפט פסל, אז הכנסת אישרה. אמש (ג') העבירה הכנסת פה אחד חוק המאפשר למוסדות אקדמיים לתת העדפה בזכאות למעונות לסטודנטים שהם בוגרי צבא.

הצעת החוק, של חברי הכנסת זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל) וגלעד ארדן (ליכוד), הוגשה לאחר שבית המשפט המחוזי בחיפה פסל את הקריטריון שנתן עדיפות ליוצאי צבא בקבלת מעונות. כמו כן, הח"כים הודיעו כי יפעלו להרחיב את הצעת החוק, כך שיינתנו למשוחררים הטבות נוספות.

"החוק בא לתקן עוול קיים ולומר אמירה ערכית, לפיה מי שחרפו נפשם במשך שלוש שנים זכאים לעדיפות לעומת משתמטים. לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל לא תאמר זאת בפה מלא", אמר ח"כ אורלב.

ח"כ ארדן הוסיף כי "הכנסת חייבת לעשות כל שביכולתה בכדי לעודד את הנושאים בנטל ולתמוך במשרתים בצה"ל".

לפני כשנתיים עתרו שלוש סטודנטיות ערביות וארגון 'עדאלה', לבית המשפט המחוזי בחיפה בכדי שיורה לאוניברסיטה בעיר להסיר את הדרישה לשירות צבאי ושירות מילואים מרשימת הקריטריונים הנלקחים בחשבון עבור סטודנטים המבקשים לגור במעונות, מאחר ומדובר באפליה.

בית המשפט קיבל את העתירה והורה להסיר את הקריטריון המפלה. השופט אמר כי "השירות הצבאי אינו פתוח לכלל אזרחיה הערביים של מדינת ישראל". לדבריו, "אמנם בשירות הלאומי ניתן למצוא לא מעט מערביי ישראל, אך דומה שחלק הארי של הציבור הערבי אינו משתתף בשירות צבאי או בשירות לאומי. בפועל מי שאינו יהודי אינו נקרא לשירות צבאי, וגם אפשרות ההתנדבות של בני המיעוטים מוגבלת על-פי הוראות מנהליות".

(צ' - Shutterstock)
(צ' - Shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי