האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

עצומה: הורידו עלות מבחני המיון לרפואה

עצומה חדשה טוענת כי העלות של מבחני המיון והקבלה ללימודי רפואה היא גבוהה מדי ופוגעת בשוויון ההזדמנויות, ולכן קוראת לשרת החינוך לפעול להפחית אותה. רפואה לעשירים בלבד?

מורן ראדה | 20-05-2008 11:49:00

עצומה חדשה באינטרנט קוראת לשרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, לפעול להורדת העלויות של מבחני המיון והקבלה ללימודי רפואה בארץ.

בעצומה, עליה חתמו קרוב ל- 400 איש, מסבירים היוזמים כי שיטת הקבלה הקיימת אינה מסתפקת רק בציוני בגרות ופסיכומטרי גבוהים, אלא דורשת לעבור מבחני אישיות נוספים שעלותם גבוהה מאוד.

כיום נדרשים כל המועמדים ללימודי רפואה לעבור סדרה של מיונים הכוללים ראיונות, שאלונים ומשחקי תפקידים. מבחנים אלו נקראים מו"ר ומרק"ם, והם נערכים במרבית האוניברסיטאות. מטרתם היא לבחון תכונות כמו מוטיבציה, אמפתיה ורגישות אנושית.

כאמור, הבעיה בשיטת המיון החדשה, שהחלה לפעול בישראל לפני כחמש שנים, היא העלות, שכן מי שרוצה למקסם את סיכויי הקבלה שלו ונרשם לארבע האוניברסיטאות בישראל נאלץ לשלם 3010 ש"ח בכל שנה בה הוא מנסה להתקבל.

הסכום הגבוה הוא תולדה של ההרשמה והמבחנים השונים, המתחלקים כך: 420 ש"ח דמי הרשמה לכל אוניברסיטה, 370 ש"ח עבור שאלון בחינה משותפת למו"ר ומרק"ם וכן עוד 480 ש"ח לשני ראיונות: האחד עבור האוניברסיטה העברית בירושלים והשני עבור אוניברסיטת ת"א והטכניון. באוניברסיטת בן גוריון אין צורך לשלם עבור הראיון.

"אנו סבורים כי המחיר המתבקש בעבור ההשתתפות במבחני המיון והקבלה ללימודי רפואה הינו מופרז", נכתב בעצומה, "עלותם הגבוהה של בחינות המיון פוגעת בשוויון ההזדמנויות בין המועמדים".

עוד נטען כי "עם הדרישות האקדמיות לקבלה - לא ניתן להתווכח, אך עם העלות הכספית הגבוהה הנדרשת מאיתנו ולו בשביל הסיכוי להתקבל- בהחלט ניתן".

מ', בן 21, שהשנה זו הפעם השלישית בה הוא מנסה להתקבל, ספר כי נכנס לקשיים כלכליים בעקבות ההרשמות למבחני המיון "אני סובר שדמי ההרשמה שאנו משלמים צריכים לכסות את העלות של הראיון ולא להוות מקור לרווח מצד הפקולטה לרפואה".

לדבריו, הרצון להתקבל ללימודים לא משאיר למועמדים ברירה אלא לשלם עבור כל הבחינות והראיונות הנדרשים. מ' מוסיף שרבים לא עוברים את כל שלבי הקבלה בפעם הראשונה, ולכן הם נדרשים להוציא לאורך שנים עשרות אלפים שקלים עבור ההרשמה והמועמדות.

"אנו מבקשים את התערבותך הדחופה להקטנת עלות מבחני המיון לרפואה, למעננו ולמען הבאים אחרינו", כותבים היוזמים לשרה תמיר.

3010 ש"ח ותוכל להיות מועמד (צ' - Shutterstock)
3010 ש"ח ותוכל להיות מועמד (צ' - Shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי