האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

''פשע לאומי''

כך הגדיר נשיא אוניברסיטת ת"א את מדיניות הקיצוצים שנוקטת הממשלה כלפי ההשכלה הגבוהה בישראל

הדר גילת | 15-05-2008 16:43:00

"ממשלת ישראל עשתה פשע לאומי נגד מערכת ההשכלה הגבוהה בשנים האחרונות" - כך אמר היום (ה') נשיא אוניברסיטת ת"א, פרופסור צבי גליל, בהתייחסו לקיצוצים בתקציב מערכת ההשכלה הגבוהה.

דבריו של פרופ' גליל נאמרו במסגרת הכנס "האם נחוצה פרדיגמה למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל", שנערך מטעם המועצה להשכלה גבוהה, מכון נאמן ובית הספר לחינוך באוניברסיטת תל-אביב.

נשיא האוניברסיטה הסביר את דבריו ואמר כי "25% מתקציב מערכת ההשכלה הגבוהה קוצץ בפרק זמן שבו המערכת המשיכה לגדול. זהו למעשה הפשע שהתבצע נגדה". גליל הבהיר שכבר במצב הנוכחי קשה לתקן את הנזקים שנעשו למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, עברה בשנים האחרונות ממצב של מצוינות ומובילות אקדמית בינלאומית למצב של מחסור במשאבים, בציוד ובמעבדות. המצב החדש הביא לפגיעה ברמת המחקר, עודד בריחת מוחות לחו"ל והקשה על היכולת של האוניברסיטאות בארץ לגייס לשורותיהן מדענים מישראל והעולם.

בדיון שהתקיים לפני כחודשיים בועדת החינוך של הכנסת הוצג מחקר חדש של ד"ר דן בן דוד שעסק בבריחת המוחות הישראלים לאקדמיה המערבית, ממנו התברר עד כמה עגום מצבה של האקדמיה בישראל.

מהמחקר עלה שכרבע מחברי הסגל האקדמי הישראלי נמצאים בארה"ב, לעומת 12% מחברי הסגל של קנדה. בקרב חברי הסגל ממדינות אירופה האחוזים נמוכים אף יותר ועומדים על 1%-4%.

אילוסטרציה (צ' - Shutterstock)
אילוסטרציה (צ' - Shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי