האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

סדר בענף פרוץ

הצעת חוק של חבר הכנסת סילבן שלום מתעתדת לעשות סדר בהסדרי התשלום למכוני הפסיכומטרי ולהפוך את הקורסים לנגישים יותר

רוי רגב | 27-12-2007 10:29:00

ענף מכוני הפסיכומטרי, שהיה פרוץ בשנים האחרונות ונתון לגחמותיהם של המכונים, הולך ככל הנראה לעבור שינוי. השבוע הוגשה הצעת חוק של חבר הכנסת סילבן שלום, ביוזמת ארגון – אמון הציבור, המבקשת "הסדרה רגולאטורית" לענף. מטרת ההצעה, היא להפוך את הגישה למכונים לנגישה יותר עבור כל חלקי האוכלוסייה ולנסות להפוך את הקבלה לאוניברסיטאות להליך שוויוני יותר מההליך שמתקיים כיום.

מבחן הפסיכומטרי הפך בשנים האחרונות לפקטור החשוב ביותר בתהליך הקבלה לאוניברסיטאות יחד עם ציוני הבגרויות של המתמודדים. החוק מתעתד לחסום פרצות רבות הקיימות בענף כיום, לטובת הצרכנים, כגון: תשלום מלא על קורסים, גם במקרה בו בחר הצרכן לבטל את השתתפותו במידה והתרשם לרעה מהקורס או שביקש לעבור למכון אחר; חישוב דמי ביטול של 20% ממחירו המלא של הקורס (לפני הנחה); תשלום כמעט מלא ל"קורס חוזר חינם", מדובר בהטעיה של המכונים, ששוב נותנים הנחה ממחירו המלא של הקורס עבור קורסים חוזרים.

סעיפים נוספים שעלו בהצעת החוק: שימוש שלא כדין בכספי הפיקדון - דמי ביטול שנגבים מדמי הפיקדון של חיילים משוחררים ופוגעים ביכולתו של החייל המשוחרר לממן את לימודיו בעתיד; אחד הסעיפים החשובים בהצעה עוסק בעובדה שלמעשה רוב באוכלוסייה לא יכולה לממן לעצמה את הקורסים האיכותיים ביותר. קורסי הפסיכומטרי הללו יכולים להגיע לסכומים של 6000 שקלים ויותר לחיילים משוחררים.

שלא במפתיע, רוב מכוני הפסיכומטרי מתנגדים להצעת החוק של חבר הכנסת שלום. יוזמי החוק טוענים כי אלו שכרו בימים אלה לוביסט כדי לטרפד את הצעת החוק.

בין יוזמי הצעת החוק נמצא גם ערן שטיין, מנכ"ל מכון הפסיכומטרי – Smart. שטיין טוען דווקא כי מדובר בצעד מבורך. "במשך שנים בחרה הממשלה להתעלם מהנעשה בתחום, הכולל 80 אלף תלמידים בשנה. לצערי, המכונים לא הפנימו כי מדובר באוכלוסייה חלשה כלכלית המורכבת בעיקר מחיילים משוחררים", מוסיף שטיין.

הבחינה. הקורסים הטובים באמת עולים 6000 שקלים. (ShutterStock)
הבחינה. הקורסים הטובים באמת עולים 6000 שקלים. (ShutterStock)
ערן שטיין. "מדובר בצעד מבורך". (תמי אייזנברג)
ערן שטיין. "מדובר בצעד מבורך". (תמי אייזנברג)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי