072-3300504

גזענות על רקע מקלחות

אוניברסיטת מישיגן רצתה להקל על הסטודנטים המוסלמים בקמפוס ולהקים מקלחות מיוחדות לרחיצת רגליים לפני תפילה. הם לא ידעו כי השד העדתי יצוץ ויעלה מהג'ורה

רוי רגב | 08-08-2007 12:02:00

קמפוס אוניברסיטת מזרח מישיגן בארה"ב סוער בעקבות כוונתה של האוניברסיטה להתקין אמבטיות קטנות לרחיצת רגליים בשירותי האוניברסיטה. המקלחות מיועדות לרחיצת רגליהם של הסטודנטים המוסלמים, המהווים כ-10% מאוכלוסיית הסטודנטים באוניברסיטת מזרח מישיגן.

במקום נוצר וויכוח קשה על רקע דתי בעקבות ההחלטה לממן בכספי הסטודנטים את עלות בנייתן של עשרות האמבטיות הייחודיות, אשר עלותן עומדת על 25,000 דולרים. האוניברסיטה טוענת כי לא רק שמדובר בחובה חוקתית השומרת על זכותם של מיעוטים לעסוק בפעילות דתית, אלא גם בעניין תברואתי ראשון במעלה. כיום, הסטודנטים המוסלמים במוסד, המתפללים 5 פעמים ביום וצריכים לרחוץ את רגליהם לפני כל תפילה, רוחצים את רגליהם בכיורים בהם רוחצים הסטודנטים את ידיהם ופניהם.

הסטודנטים הנוצרים במוסד ממש לא מרוצים מהסידור החדש, כאשר גם בימים רגילים סטודנטים נוצרים רבים יוצאים נגד סטודנטים מוסלמים על רקע פעילויות הטרור של השנים האחרונות. כאילו כדי לשפוך עוד קצת דלק על הנושא הטעון גם ככה, החליטה הנהלת האוניברסיטה להפסיק את מנגינות חג המולד שהיו מתנגנות בעגלות הקפה באוניברסיטה. בבלוג של אחד הסטודנטים הנוצרים במוסד פורסם השבוע כי האוניברסיטה החליטה על הפסקת המוזיקה כדי להתחשב ברגשותיהם של בעלי דתות שונות, מוסלמים בעיקר.

יום לאחר הפרסום הגיעו למשרדי האוניברסיטה תגובות מכ-4000 סטודנטים זועמים אשר ביקשו שהאוניברסיטה לא תקים את המקלחות המיוחדות משום שהדבר פוגע ברגשותיהם בדיוק כמו במקרה עגלות הקפה. למרות זאת, מהאוניברסיטה נמסר כי התוכנית להקים במהלך חופשת הקיץ את המקלחות תמשיך למרות התנגדות הסטודנטים והדגישו את הפן התברואתי.

עיתון האוניברסיטה הביע השבוע חשש כי סטודנטים נוצרים יתנכלו לסטודנטים מוסלמים, זאת בעקבות איומים של סטודנטים בקמפוס המרגישים כי הכסף לפרויקט נלקח מכיסם ושדווקא הסטודנטים המוסלמים (אשר רובם מהגרים) זוכים להעדפתה של הנהלת האוניברסיטה.

בינתיים, באוניברסיטאות ספורות אחרות ברחבי ארה"ב כבר הוקמו מקלחות דומות מבלי ליצור כל מהומה. עם זאת, בוירג'יניה המקלחות החדשות יצרו בעיה אחרת. אחד הסטודנטים נפצע קשה, כאשר ברוב התלהבותו מהמתקן החדיש החליק באמבטיה הקטנה.

שטיפת רגל. לא בדיוק המתקן אבל קרוב.
שטיפת רגל. לא בדיוק המתקן אבל קרוב.
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד