072-3300504

האולטימטום לסטודנטים - "איומי סרק"

איתי ברדה התארח אתמול בפורום הסטודנטים וענה לשאלות על המשבר בהשכלה הגבוהה ומאבק הסטודנטים

ליאור ליוואק | 07-05-2007 11:41:00

איתי ברדה, יו"ר ארגון הסטודנטים בישראל, המאגד את מרבית המכללות הציבוריות התארח אמש בפורום הסטודנטים וענה לשאלות.

לגבי האולטימטום של ועד ראשי האוניברסיטאות לסטודנטים והחשש מביטול הסמסטר אמר ברדה, כי מדובר ב"איומי סרק חסרי בסיס". לדברי ברדה, ביטול הסמסטר יביא לפגיעה חמורה במשק, שיחסר את העובדים החדשים, ולכן הממשלה לא תוכל לאפשר זאת. כמו כן, ציין ברדה, כי הסטודנטים שילמו עבור הסמסטר ו"על המוסדות להעניק לסטודנטים את הסמסטר כולו כפי ששולם ועד סופו". ברדה מסתמך גם על ניסיון העבר: מעולם לא בוטל סמסטר "גם בשנת 98' במאבק שארך כ-40 יום, וכן במאבק בשנת 94' אשר ארך כ-70 יום (אז שבת הסגל האקדמי) לכן, ביטול הסימסטר אינו מעשי ואין לו תקדימים, לא משפטיים ולא מעשיים".

ברדה הבטיח לעשות "כל מאמץ, בירור ונקיטת הליכים על מנת להבטיח את סיום הסמסטר" ואת השלמת החומר הנדרש. כמו כן, ציין כי אחת האפשרויות הנבדקות היא מתן ציון עובר או פטור "כפי שקרה במקרים קודמים". בנוסף, מתקיימות בדיקות לגבי ימי לימוד מרוכזים, הארכת הסמסטר בתיאום עם המרצים וכן, קיצוץ בהיקף חומרי הלימוד.

בתשובה לטענות לגבי חוסר ייצוג "אמיתי", המשקף את עמדות הסטודנטים, על ידי ראשי המאבק, ענה ברדה כי "אגודות הסטודנטים, ארגון הסטודנטים הארצי וההתאחדות מייצגים את מרבית הסטודנטים ועוקבים בדריכות רבה אחר הנעשה. מרבית הסטודנטים במדינת ישראל תומכים במאבק ומבינים את חשיבותו". ברדה הוסיף כי בארגוני הסטודנטים מתקבלים אלפי מיילים מסטודנטים תומכים.

לסטודנטים המתנגדים למאבק או להמשך השביתה, ענה ברדה כי "זוהי טיבה של דמוקרטיה- אין הסכמה כוללת של 100% אך ראוי לשבח את הבנת מרבית ציבור הסטודנטים וכלל האגודות, שנבחרו על ידי הסטודנטים. ברדה ציין כי "סולידריות מחייבת את כל הסטודנטים להבין כי אם הרוב שובת, הרי שלא יתכן כי קומץ סטודנטים ילמד".

לגבי ההפרעה לקיום שיעורים על ידי נציגי אגודות הסטודנטים אמר ברדה: "אנו רואים תמיכה נרחבת אשר מחזקת אותנו בהמשך מאבקנו- בין זה לבין נתינת קיום לימודים למיעוט סטודנטים פער גדול, וקיום שיעורים על ידי מיעוט סטודנטים יפגע בכלל". לדברי ברדה, על המיעוט לכבד את החלטה הרוב.

לגבי טענות שהועלו על השאיפות הפוליטיות שלו ושל ראשי ארגוני הסטודנטים האחרים ענה ברדה כי אינו יודע מה כוונותיהם של אחרים אך הוא עצמו אינו מעוניין בפוליטיקה. "הדבר היחידי ממנו אכפת לי הינו עתידה של מדינת ישראל ואין מדובר בי אלא בכלל הציבור המוחץ אשר תומך במאבק" אמר ברדה.

אחד הנושאים שהועלו בפורום היה "המודל האוסטרלי", שהציעה שרת החינוך, יולי תמיר, לפני מערכת הבחירות האחרונה. על פי המודל, כל סטודנט יוכל לקבל הלוואה מלאה למימון שכר הלימוד ולהחזירה באופן הדרגתי, רק לאחר שיתחיל לעבוד ומשכורתו תעבור את גובה השכר הממוצע במשק. ברדה ענה כי "מרגע הקמת ועדת שוחט (...) אין כל כוונה או נסיון לקדם רפורמה כגון המודל האוסטרלי ולכן הדבר אינו על הפרק כרגע".

לגבי המגעים עם הממשלה ומעמדה של ועדת שוחט אמר ברדה, כי ראשי הסטודנטים נמצאים בעיצומו של "משא ומתן סוער, אשר עניינו להביא לסיום המאבק, אך עם הישגים ראויים. ממשלת ישראל נחושה בדעתה ליישם את וועדת שוחט, אשר בכללה העלאת שכר הלימוד בצורה ניכרת, אשר תמנע מכל חפץ ידע לרכוש לעצמו השכלה. זוהי נקודה שאיננו מוכנים לוותר עליה, כמו גם על החזרת תקציבים למערכת ההשכלה הגבוהה. אנו איתנים בדעתנו וצדקתנו במאבק ולכן, גורמים עמם אנו מתדיינים מגלים אט אט גמישות מתבקשת, אך עדיין לא מספקת".

איתי ברדה. ייעשה כל מאמץ להבטיח את סיום הסמסטר
איתי ברדה. ייעשה כל מאמץ להבטיח את סיום הסמסטר
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד