האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

זה לא לויקיפדיה

חוג להיסטוריה בארה"ב אסר על הסטודנטים לצטט מהאנציקלופדיה המקוונת

רוי רגב | 27-03-2007 11:29:00

החוג להיסטוריה באוניברסיטת וורמונט שבארה"ב אסר על ציטוט מאתר ויקיפדיה. האתר באנגלית, שהפך לפופולרי בקרב גולשים בכל העולם וביניהם גם סטודנטים רבים, מטעה וגורם לטעויות מביכות, כך טוענים ראשי החוג. עם זאת, הם ציינו כי חל איסור לצטט מויקיפדיה, אך הם לא אוסרים שימוש מוחלט מכיוון שמדובר "בכלי נוח ונגיש מדי ואי אפשר להתעלם ממנו".

הניו יורק טיימס מפרסם כי מרצי החוג להיסטוריה באוניברסיטה האמריקנית החלו לשים לב בשנה האחרונה כי יותר ויותר סטודנטים מצטטים מהאנציקלופדיה המקוונת. המקרה ששינה את גישת החוג היה כאשר בקורס של המרצה ניל ווטרס, שעסק בהיסטוריה יפנית, 6 תלמידים שונים טענו בעבודת הגמר טענה מביכה למדי כאילו הישועים תמכו במרד השימאבארה ביפאן של המאה ה-17. המרצה הבולש הבין שמשהו אינו כשורה, מפני שהישועים כלל לא היו במצב בו יכלו לתמוך באותו מרד. לאחר תחקור קל של הסטודנטים והצצה חטופה בויקיפדיה, גילה ווטרס כי כולם ציטטו "דברי חכמים" מויקיפדיה.

הסטודנטים תירצו את הטעות בכך שלדבריהם בלימודי התיכון התירו להם לצטט מויקיפדיה. כתגובה החליטו ראשי החוג להגדיר חוקים ברורים ונוקשים, כי מי שיצטט מויקיפדיה עבודתו תיפסל. לאחר שהתגלו החוקים החדשים של החוג היוקרתי, מיהרו קברניטי ויקיפדיה להוריד את הערך שתיאר את תמיכת הישועים במרד. הם אף הגדילו לעשות וטענו כי הם עצמם ממליצים שלא לצטט במאמרים אקדמאים מויקיפדיה "כמו שהם ממליצים שלא לצטט במאמרים אלו מ"בריטניקה לנוער".

סטודנטית "עושה חיפוש". מותר לקרוא לא מומלץ לצטט. (ShutterStock)
סטודנטית "עושה חיפוש". מותר לקרוא לא מומלץ לצטט. (ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי