072-3300504

מהנדס - נחטף מיד לעבודה

מקצועות ההנדסה רותמים את המדע ואת הטכנולוגיה לטובת האדם, תוך התחשבות במגבלות שונות (משאבים מוגבלים, מגבלות פיזיקליות ואף מגבלות כלכליות שעשויות למנוע ייצור מסחרי של מוצר). ההתפתחות המואצת בתחומים אלה והפריצות המדעיות תרמו רבות להתקדמות הכלים ההנדסיים וליצירת תחומי התמקצעות חדשים, שנועדו לענות על הביקוש. למעשה, למקצועות ההנדסה יש נגיעה בכל תחום ותחום בחיינו, בין אם מדובר בחשמל, תעשייה וניהול, רפואה, אווירונאוטיקה ואפילו איכות הסביבה. המקצועות ההנדסיים נחשבים לחלק מתעשיית ההיי-טק והשכר, בהתאם, גבוה בצורה משמעותית מזה שמקובל בעבודות אחרות. שלא כמו במקצועות המחשב, המקצועות ההנדסיים לא סובלים מהיווצרות בועה או התפוצצות שלה, כיוון שהביקוש להם עומד ביחס ישיר למצב התעשייה בארץ, ומדובר בביקוש מתמיד ומתמשך לבוגרים בעלי תואר. העובדה הפשוטה היא שבישראל חסרים אלפים רבים של מהנדסים, ואי לכך אין להתפלא שהתחום - על כל התמחויות המשנה שבו - מבוקש מאד ונחשב למקצוע נדרש. מוסדות הלימוד עושים ניסיונות למשוך סטודנטים ללימודי ההנדסה באמצעות תמריצים שונים, אך גם הגידול המתמשך במספר בעלי התואר המועסקים לא עונה על הביקוש, והבוגרים הטריים נחטפים מיד.
קשה בלימודים, קל בקרב
לימודי ההנדסה אינם קלים. דרישות הבסיס כוללות לימודים מוגברים של מתמטיקה (ברמה של 4 או 5 יחידות לימוד), כמו גם מקצועות מדעיים אחרים ככימיה ופיזיקה. הלימודים, שנמשכים ארבע שנים, מתבססים גם הם על קורסים במקצועות אלה, כמו גם מתן השכלה טכנולוגית מתקדמת. המקצועות ההנדסה נחשבים לתחום גברי באופן מובהק. ייתכן שהדרישה לידע במקצועות המדעיים, וההירתעות הפסיכולוגית של נשים מהתמחות במקצועות אלה, מובילים לכך שלא הרבה נשים מגיעות ללמוד את התחום במוסדות להשכלה גבוהה. עם זאת, כיוון שמערכת החינוך בישראל מכירה בבעייתיות שבכך, נעשים ניסיונות למשוך נשים לתחום, למשל באמצעות קורסים גבוהים לנערות בגיל תיכון, וסדנאות מיוחדות שנועדו להוכיח להן שגם הן מסוגלות.
שלל אפשרויות תעסוקה
מהנדסים בעלי תואר מעצבים ומובילים את הצמיחה במשק הישראלי ובכך אף משפיעים על הכלכלה העולמית. המהנדסים יכולים לעסוק כמעט בכל תחום בו יחפצו (תלוי בתחום בו בחרו להתמחות). כך, למשל, ניתן למצוא מהנדסים בתחום השיווק (שיווק רכיבי אלקטרוניקה לתעשייה), בקרת איכות, בשוק התקשורת ובתעשיית הקוסמטיקה. אחרים מפתחים מקורות אנרגיה חלופיים או מוצרים רפואיים (רובוטים זעירים, כלים וכו'), או מחזיקים במשרות פיקוח וניהול של מערכות טכנולוגיות, אתרי בניה ועוד.
הנדסה ומדעים

כל המקצועות בתחום ההנדסה ומדעים

אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד