072-3300504

חינוך - מקצוע עם ערך

האסוציאציה הראשונית למילה "מורה" היא בדרך כלל משרה מלאת תסכולים ולא מתגמלת במערכת החינוך. המהדרין יוסיפו כוס תה מתוק מתוך מיחם שורקני. האסוציאציה הזו אינה נכונה ברובה - מרבית המורים מגיעים לתחום מתוך אידיאולוגיה ברורה לחלוק ידע עיוני ומקצועי ומתוך רצון להקנות ערכים לדור העתיד של ישראל. עצם הידיעה שהם מציידים את תלמידיהם בכלים שיעזרו להם להתקדם בחיים, מדרבנת אותם להמשיך. תחום החינוך כולל בתוכו גם את החינוך המיוחד, שמאפשר למורה לעזור לילדים בעלי בעיות פיזיות, רגשיות, ופסיכולוגיות, הנובעות ממגוון גורמים. המורים עוזרים ככל יכולתם לילדים לשפר את תפקודם ולעיתים אף להשתקם לגמרי. אם כן, ניתן לסכם ולומר שהמורה הוא מנהיג חינוכי שמשפיע על תלמידיו. בחלוקה גסה, תחום ההוראה והחינוך נחצה לשניים - הוראה במסגרת מערכת החינוך הממשלתית והמוסדות להשכלה גבוהה, וחינוך פרטי בבתי ספר אקסטרניים או במוסדות פרטיים להשכלה גבוהה (בין אם כלימודים לתואר/תעודה, ובין אם כהרצאות). מטבע הדברים, המגזר הפורמלי נחשב ל"חינוך להמונים", ואילו המגזר הפרטי הוא זה בעל הכיתות הקטנות יותר וגם המשתלם כלכלית הרבה יותר.
שיפור מתמיד בתנאים
האכזבה שמביעים הורים רבים ממערכת החינוך גרמה להתרחשותם של שני דברים במקביל: במשרד החינוך מנסים לשפר את מערכת החינוך ללא הרף, תוך הבנה שיש להעלות את רמת המורים ויש להיטיב את התנאים שמציעה מערכת הלימוד (הקטנת מספר התלמידים בכיתה, תגמול כספי גדול יותר למורים). מנגד, יזמים רבים מנצלים את הלחץ שההורים שרויים בו, ומציעים לימודים פרטיים - במסגרת כיתות לימוד לבגרות, קורסי הכנה לבחינות (פסיכומטרי, Gmat וכו'), חוגי העשרה וכו'. שוק החינוך וההוראה לא מקפח גם את המבוגרים ומציע להם תכנים מתאימים, בדרך כלל באמצעות הרצאות בתחומי דעת שונים.
אינספור אפשרויות עבודה
אף שהעיסוק בתחומי החינוך אינו מוגבל לבעלי תואר בלבד, הרי ש-75 אחוזים מהמורים במערכת החינוך הם בעלי השכלה אקדמית - בעיקר בעלי תואר ראשון, אך יש בקרבם גם בעלי תואר שני ואף דוקטורים. מרבית המורים מגיעים לעבודה בחינוך לאחר שסיימו תואר בתחום לימודים כלשהו, והמשיכו ללמוד כדי לקבל תעודת הוראה. אין זאת אלא כי התחום כולו עובר התמקצעות, ומושם דגש על הכשרה הולמת, שתנפץ את כל הסטיגמות על מורים חסרי ידע או יכולת.
הלימודים לתואר ההוראה מתמקדים במישור המעשי, ומספקים לסטודנטים התנסות בשטח, כחלק מתכנית הלימודים.

אינספור מקומות עבודה שמחים לקלוט את בעלי תעודת ההוראה. זה מתחיל, כמובן, במערכת הלימוד הפורמלית - כגני ילדים, בתי ספר יסודיים ובתי ספר על יסודיים; אך דרישה גוברת והולכת קיימת גם במתנ"סים, מחלקות חינוך ותרבות של הרשויות המקומיות, פנימיות, מועדוני נוער, רכזי קליטה עירונים וכו'.
חינוך והוראה

כל המקצועות בתחום החינוך והוראה

אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד