האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

הסטודנטים נערכים לחידוש המאבק

בישיבת הממשלה השבועית דנה הממשלה ביישום דו"ח שוחט להשכלה הגבוהה, אך לא קיבלה החלטות מהותיות. הסטודנטים מאיימים כי אם יתקבל הדו"ח כלשונו - יאבקו נגד העלאת שכר הלימוד

הדר גילת | 20-07-2008 13:35:00

בישיבת הממשלה השבועית שהתקיימה היום (א') דנה הממשלה ביישום דו"ח שוחט להשכלה הגבוהה, אך ראש הממשלה אהוד אולמרט הודיע כי לא תתקיים הצבעה בנושא.

לדבריו, הממשלה תדון בסוגיית שכר הלימוד רק לאחר הידברות עם הסטודנטים.

"אין ספק שנדרשת רפורמה בחינוך האקדמי ובדפוסי המימון של המערכת הזו, לא רק בעניין שכר הלימוד אלא גם בדרך בה המוסדות יתנהלו ומה יהיו סדרי העדיפויות שלהם", אמר אולמרט.

"המוסדות צריכים התייעלות תוך התחשבות בעובדה שהם מחנכים סטודנטים – העתיד של מדינת ישראל", הוסיף, "אנחנו נצטרך להחליט על השתתפות בשכר הלימוד ותגמול של החוקרים, כדי שהמערכת תתפקד בצורה הטובה ביותר".

לבסוף הודיע רה"מ כי בכוונתו לזמן את שר האוצר, רוני בראון, ואת שרת החינוך פרופ' יולי תמיר, להמשך דיון בדו"ח שוחט.

בדיון לקחו חלק יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' מנחם מגידור, חברי ועדת שוחט ונציגי הסטודנטים: יו"ר ארגון הסטודנטים נתנאל איזק ויו"ר אגודת הסטודנטים בתל אביב, גיל גולדנברג.

בתחילה לא אושרה השתתפות הסטודנטים בישיבה, ואולם לאחר דרישת שרת החינוך הוזמנו הנציגים. יחד עם זאת, הסטודנטים מוחים על כך שלא התקיים עמם משא ומתן על גובה שכר הלימוד לפני הבאת דו"ח שוחט לממשלה, כפי שסוכם בתום השביתה הגדולה לפני למעלה משנה.

יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת ת"א וממלא מקום יו"ר התאחדות הסטודנטים, גיל גולדנברג, אמר קודם לדיון כי "המאבק נגד העלאת שכר הלימוד מתחדש, מכיוון שהאוצר ממשיך לעשות במערכת ההשכלה הגבוהה ובציבור הסטודנטים כבשלו.

"בשנה שעברה הוכחנו כי אנו, ציבור הסטודנטים, מוכן לנהל מאבקים אשר מניבים תוצאות, ובימים אלו אנו נערכים לפתיחה מחודשת של המאבק למען איכותה ונגישותה של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, הבאה לידי ביטוי בהצעת הפשרה שהציעה השרה תמיר", הוסיף גולדנברג.

בפגישת חירום של הנהגת הסטודנטים הארצית שהתקיימה בסוף השבוע, הציעה שרת החינוך הצעת פשרה, לפיה שכר הלימוד יוקפא בשלוש השנים הקרובות, ו-1.8 מיליארד שקלים יוחזרו לתקציבי מערכת ההשכלה הגבוהה תוך חמש שנים. התקציבים שיועברו, יחולקו בהתאם להמלצות צוות מוסכם שיכלול את נציג הועדה לתכנון ולתקצוב של האוניברסיטאות (הות"ת), נציג משרד ראש הממשלה ונציג משרד האוצר.

לאמצעי התקשורת השונים הבטיחה אמש פרופ' תמיר כי היא תדרוש הפרדה בין דו"ח ועדת שוחט לבין נושא שכר הלימוד. "דו"ח ועדת שוחט עומד כהמלצה בפני הממשלה והממשלה לא חייבת לאשר את כולו", אמרה.

יחזרו לשרוף צמיגים? ארכיון (צ' - יורם לימודים)
יחזרו לשרוף צמיגים? ארכיון (צ' - יורם לימודים)

השרים דנים והסטודנטים מפגינים
בזמן שהממשלה דנה ביישום הדו"ח, הפגינו עשרות סטודנטים מול משרדי האוצר ורה"מ במחאה על כל שלא יושמו מסקנות ועדת וינוגרד לעניין שכר הלימוד, לפיהן עד 2009 יקבלו הסטודנטים הנחה של שישה אחוזים בשכר הלימוד.

הסטודנטים הרבים, שהגיעו מחמש האוניברסיטאות הגדולות, קראו קריאות "ירושלים עולה באש", "אולמרט תתפטר, החינוך שווה יותר", וכן נשאו שלטים בהם נכתב "אין השכלה, אין מדינה".

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי