האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מרצים מבוקשים שווים כסף

סעיף בחוק ההסדרים עשוי לגרום לכך שמרצים מבוקשים יזכו לשכר גבוה יותר מעמיתיהם.

עינת חורשי | 12-09-2006 18:09:00

מבנה מערכת השכר באוניברסיטאות עשוי להשתנות, בעקבות הצעה חדשה שתעלה לדיון ולאישור הממשלה. עד כה, שכרם של מרצים נקבע בהתאם להסכם קיבוצי, ובו דרגות שכר שונות עבור סגל אקדמי זוטר, סגל אקדמי בכיר וכו'. אלא שעתה נראה כי מערכת האוניברסיטאות תעבור לחוזי שכר אישיים, תחת ההכרזה כי מדובר ב"תגמול תומכי איכות". ההצעה היא פרי יוזמתם של הוועדה לתכנון ותקצוב (שאחראית על תקציבי המוסדות האקדמיים) ומשרד האוצר.

על פי ההצעה החדשה, שכרם של מרצים מבוקשים יגדל משמעותית. נראה כי הכוונה היא לתגמל מרצים בתחומי הכלכלה, מנהל עסקים, עריכת דין וחשבונאות. ארגוני העובדים של הסגל האקדמי באוניברסיטאות שלחו מכתב לשרת החינוך, יולי תמיר, ובו איימו שאם תתקבל ההצעה, ישביתו את המוסדות האקדמאים. לטענתם, הצעת החוק, שהוגשה ללא ידיעתם ומבלי שהוצע להם לשבת ומשא ומתן, תערער את האיזון של כוחות השוק ותיצור העדפה לטובת תחומי ידע מסוימים, וקיפוחם של אחרים.

עוד אומרים בארגון הסגל האקדמי, כי כבר היום קיים תגמול למרצים איכותיים - בעיקר באמצעות קידומם של מרצים והענקת מענקים על מחקרים, הנחית תלמידים או כתיבת ספרים. אלו מהווים תוספת משמעותית לשכר - ובמקרים מסוימים מדובר בתוספת של 50 אחוז לשכר.

המרצים מאיימים בהשבתת הלימודים באוניברסיטה (תצלום: ShutterStock)
המרצים מאיימים בהשבתת הלימודים באוניברסיטה (תצלום: ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי