072-3300504

למרצים מבוקשים מגיע יותר

סעיף חדש הקובע כי שכר גבוה יותר יינתן למרצים מבוקשים באוניברסיטאות ברחבי הארץ יובא היום לאישור הממשלה

רוי רגב | 12-09-2006 11:07:00

היום יובא לאישור הכנסת סעיף מיוחד בחוק ההסדרים של האוניברסיטאות. הסעיף עוסק בשינוי מערכת חישוב שכר המרצים. כיום, נקבע השכר בהסכם קיבוצי של המרצים מכל תחומי הלימודים השונים ומחושב על-פי ותק.

הסעיף החדש יאפשר מתן שכר גבוה יותר למרצים מצטיינים במקצועות מבוקשים במיוחד. המטרה היא למנוע תהליך של 'בריחת מוחות' מהאקדמיה אל חברות בשוק שיכולות לשלם משכורות נדיבות יותר. המטרה היא לאפשר לאוניברסיטאות לעמוד בתחרות המשכורות הזאת ולשמר מרצים איכותיים שימשכו סטודנטים וישמרו על רמת לימודים גבוהה. המטרה היא לתגמל בעיקר מרצים מתחומי לימוד כמו: מנהל עסקים, כלכלה ומשפטים, מקצועות בהם יש ביקוש לשכר גבוה יותר.

בכירים באוניברסיטאות וארגוני העובדים של הסגל האקדמאי ברחבי הארץ יוצאים כצפוי נגד ההחלטה שנעשתה לדבריהם מאחורי גבם. עיתון הארץ מפרסם היום כי הסעיף החדש נוסח תוך שיתוף פעולה חשאי בין משרד האוצר ליו"ר הות"ת, הפרופסור שלמה גרוסמן ומנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, סטיבן סתיו. כאשר הסיכום נשמר כאמור בסוד מהמרצים. שרת החינוך, יולי תמיר, ביקשה לשנות את ההצעה, כך שהוועדה תפעל ללא התערבות משרד האוצר.

פרופ' איתמר רבינוביץ'. תומך בסעיף אך בשיתוף עם סגל המרצים.
פרופ' איתמר רבינוביץ'. תומך בסעיף אך בשיתוף עם סגל המרצים.

ראשי האוניברסיטאות תומכים
רוב רובם של ראשי האוניברסיטאות תומכים בהצעה החדשה שתאפשר להם לתגמל את המרצים המבוקשים יותר באוניברסיטה. פרופ' איתמר רבינוביץ', נשיא אוניברסיטת ת"א ונשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם מגידור תומכים בהצעה, אך טוענים כי שינוי שיטת השכר צריך להיקבע בשיתוף ארגוני הסגל האקדמי. הפרופ' שימעון בנינגה, דיקן הפקולטה למנהל עסקים באוניברסיטת ת"א, טוען כי המהלך יביא רק לשיפור רמת הלימודים באוניברסיטאות.

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר כי התוכנית החדשה נועדה למנוע את 'בריחת המוחות' של מרצים מצטיינים במיוחד. הדבר נועד לדבריהם לתת לאוניברסיטאות קצת גמישות ניהולית, זאת כדי לתגמל כראוי מרצים מצטיינים.

במועצה מדגישים כי המקורות הכספיים לא יבואו בשום אופן על חשבון התקציב השוטף של מערכת ההשכלה הגבוהה.

אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד