האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

השינויים המפתיעים ב-2021: פחות סטודנטים לתואר ראשון, יותר רוצים הייטק

התחלנו שנה חדשה וזהו זמן מעולה להביט לאחור על שנת 2021, ולבחון את השינויים בנתוני הביקוש וההתעניינות בלימודים לעומת קודמתה, שנת 2020. אספנו עבורכם את הנתונים והמגמות המעניינים ביותר שאפיינו את השנה שעברה. הנתונים מפתיעים...
יורם לימודים |
התחלנו שנה חדשה וזהו זמן מעולה להביט לאחור על שנת 2021, ולבחון את השינויים בנתוני הביקוש וההתעניינות בלימודים לעומת קודמתה, שנת 2020. אנחנו ביורם לימודים, אתר הלימודים הגדול בישראל, בו עוברים מדי חודש כ-125,000 סטודנטים פוטנציאליים המתעניינים בלימודים, אספנו עבורכם את הנתונים והמגמות המעניינים ביותר שאפיינו את השנה שעברה, כדי שנוכל להתחיל את 2022 פיקחים והחלטיים יותר. הנתונים מפתיעים...

היה צפוי: יותר רוצים הייטק

תואר ראשון: בהשפעת ההייטק? עלייה בביקוש למקצועות המחשב והניהול


בשנת 2020, בה פרצה מגפת הקורונה לחיינו, חלה עלייה של 15% בהתעניינות בלימודים לתואר ראשון, אולי כי רבים ראו דווקא בהגבלות הקורונה הזדמנות להשלמת השכלה או העשרה.  בשנת 2021, לעומתה, המגמה השתנתה וחלה ירידה של 16% במתעניינים בלימודי תואר ראשון.
אם נביט לעומקם של דברים, נראה כי למרות הירידה הכללית במתעניינים בלימודי תואר ראשון ישנם דווקא תחומים שנהנו מעלייה בביקושים. בסימן 'רוצים להיות מנהלים בתחום ההייטק', חלה עלייה של 10% במקצועות המחשב ועלייה ושל 9% במקצועות הניהול:

מגמת ההתעניינות בתואר ראשון

תחום הניהול - העלייה המרשימה ביותר נרשמה במקצועות ראיית חשבון, חשבונאות ומנהל העסקים – עלייה של 17% מהשנה שעברה (!). לעומת זאת, ההתעניינות בלימודי כלכלה ירדה באופן מפתיע ב-22%. מגמה מעניינת עליה ניתן להצביע באה דווקא מהכיוון המגדרי: 65% מהמתעניינות בלימודים בתחום הניהול הן נשים, מגמת עליה שמתעצמת בשנים האחרונות. 

שינויים הביקוש במקצועות הניהול

מקצועות המחשב - הפרסומים אודות שכרם הגבוה של המתכנתים עשו את שלהם, שכן בשנת 2021 חלה עלייה של 10% במספר המתעניינים במקצועות המחשב, מתוכם עלייה של 15% במתעניינים בלימודי מדעי המחשב. מבחינת ההתפלגות המגדרית, בתחום זה עדיין מתעניינים יותר גברים (56%).
בכל הנוגע ללימודי משפטים לתואר ראשון, הנתונים של 2021 מראים על גידול של 8% במתעניינים לעומת 2020, מתוכם רוב נשי של 64% ו-36% גברים. 

ומה לגבי תחומי העיצוב? מספר הסטודנטים המתעניינים בתחומי העיצוב הוא נמוך בדרך כלל, אך ב-2021 ראינו עלייה מינורית במספרם. העלייה המשמעותית ביותר נרשמה במספר המתעניינים בלימודי אדריכלות לתואר ראשון עם עלייה של 56%, לעומת שנת 2020. תחום העיצוב הגרפי והתקשורת החזותית רשמו עלייה קלה של 4% ותחומי העיצוב התעשייתי, עיצוב המוצר ועיצוב הפנים רשמו ירידה של כ-16.5%. 

ומקצועות ההנדסה – עוד יוקרתיים? הביקוש הגבוה לתחום ההנדסה עדיין קיים, כלומר לא חל שינוי משמעותי במספר המתעניינים במקצועות ההנדסה בין שנת 2020 לשנת 2021. נראה כי המתעניינים בהנדסת תוכנה פנו למדעי המחשב (ירידת ביקוש של 5%) ונרשמה עלייה של 7% בביקוש להנדסת בניין (הנדסה אזרחית). עליות נוספות נראו גם במקצועות הנדסת חשמל ואלקטרוניקה (4%), הנדסה ביו-רפואית והנדסת מכונות (כ-6% בשניהם).
אנחנו רגילים לרוב גברי בפקולטות להנדסה, ורואים את זה גם בהתעניינות הכללית - 61% גברים, ו-39% נשים. אבל מעניין יותר להיכנס למקצועות השונים ולראות את ההתפלגות שם: יש רוב גברי של מתעניינים בהנדסת בניין, הנדסה אזרחית, הנדסת חשמל, הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת מכונות והנדסת תוכנה. מאידך, ישנו רוב נשי של מתעניינות בהנדסה רפואית וביו-רפואית, הנדסת איכות, מזון ופלסטיקה, ביוטכנולוגיה, כימיה והנדסת תעשייה וניהול. הדמיון לנתונים בתחום ההנדסאים שנראה בהמשך, לא מפתיע.

השינויים במקצועות ההנדסה ב-2021 

ומה עם קצת רוח וחינוך? נרשמה עלייה גם במספר המתעניינים במדעי החברה והרוח: מספר המתעניינים במדעי ההתנהגות עלה ב-13%. לעומת זאת, חלה ירידה של 20% במספר המתעניינים בלימודי ממשל ומדיניות. דווקא בתחום ההוראה והחינוך, תחום שדובר בו רבות בשנה האחרונה, נרשמה ירידה של 11% בביקושים, ייתכן וחלק מההסבר לכך הוא  השינוי שהתחום עבר בשנתיים האחרונות בכל הקשור ללמידה מרחוק.

התפלגות המינים בביקוש לתואר הראשון


תואר שני: ירידה של 19% במעוניינים להמשיך לתואר שני


הירידה הינה גורפת בכל המקצועות, למשל, בלימודי החינוך והוראה, משפטים ומנהל עסקים חלה ירידה ממוצעת של 21%. הירידה באה לידי ביטוי בתתי התחומים ייעוץ חינוכי וניהול מערכות חינוך גם כן.
אומנם במנהל עסקים נרשמה עלייה במתעניינים לתואר ראשון, אך בתואר השני ההתעניינות במקצוע ירדה ב-21%, כמו גם ניהול מערכות בריאות שהביקוש אליו ירד ב-36%, ייעוץ הארגוני עם ירידה של 15%, כלכלה עם ירידה של 20% וייעוץ ארגוני עם ירידה של 15%. בתחום זה רוב נשי מובהק של 70%.
הנתונים מצביעים על ירידה של 22% במתעניינים בלימודי משפטים לתואר שני שמתחלקת לירידה של 31% בהתעניינות בלימודי משפטים ללא משפטנים – ועלייה ב13% בלימודי משפטים. הנתונים מצביעים על 67% מתעניינות לעומת 33% מתעניינים. 


הנדסאים: עלייה של 7% בביקוש


לעומת מקצועות ההנדסה בהן לא נרשמה עלייה משמעותית בשנת 2021, דווקא הביקוש לתעודת הנדסאי עלה ב-7%. ההתעניינות הזו באה לידי ביטוי גם בעלייה של 8% בביקוש למכינות קדם-הנדסאים. העלייה התלולה ביותר היתה בהנדסאי תעשייה וניהול (49%), לימודי ההנדסאים בתחומי העיצוב (27%), הנדסאי מכשור רפואי (11%), הנדסאי חשמל ואלקטרוניקה (עלייה של 25%) והנדסאי תוכנה (עלייה של 24%). עם זאת, מקצועות מסוימים הראו ירידה: הנדסאי בניין (ירידה של 13%). בנוסף, במקצועות עם ביקושים קטנים יותר נרשמה  ירידה חדה - הנדסאי ביוטכנולוגיה (ירידה של 15%) והנדסאי עיצוב תעשייתי (ירידה של 35%).
ההתפלגות המגדרית בתחום ההנדסאים היא מעניינת. במקצועות מסוימים נרשם רוב לנשים: 78% בהנדסאי עיצוב גרפי ומדיה, 74% בהנדסאי מכשור רפואי ו-74% בהנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים. בתחומים אחרים נותר רוב גברי, כך למשל בתחום הנדסאי החשמל, האלקטרוניקה והמכונות הביקוש הנשי נמוך מ-10%. אין ספק שנדרשת השקעה נוספת בחשיפת נערות ונשים למקצועות אלה. 

עוד נתון מרשים: בקרב סטודנטים המתעניינים בלימודי תעודה (לא לימודי הנדסאים) נראתה עלייה של 55% במקצועות המחשב. 
כפי שציינו בהתחלה, מגמת הירידה בהתעניינות בקורסי פסיכומטרי בשנת 2020 המשיכה גם בשנת 2021. ניתן לייחס את זה לשינויים שמבצעים מוסדות שונים בתנאי הקבלה בהתאם לביקושים.


למרות ששנת 2021 נותנת לנו אינדיקציה טובה לגבי המגמות בהתעניינות בלימודים, ימים יגידו כיצד משבר הקורונה ישפיע בדיוק על ההוויה החברתית בישראל ובתוכה על הדברים שמעניינים אותנו, גם בתחום הלימודים. אין ספק שתחום ההייטק, שהיה תחום מוביל גם קודם לקורונה, מיצב את עצמו גם כתחום בטוח בזמני משבר. יש שיגידו שתחום זה החזיק את כלכלת ישראל, אומת הסייבר, מעל המים, בזמן שתחומי כלכלה אחרים קרסו. רואים זאת בעלייה בהתעניינות בתארים ראשונים במקצועות המחשב, הניהול ולימודי ההנדסאים. ניתן לראות את העלייה גם בתחומים המשיקים, כמו משפטים וחשבונאות. לימודי תואר שני, שאולי גם נחשבים ללימודים שהם לא הכרחיים למציאת עבודה מכניסה וטובה – רשמו ירידה כללית. אולי לימודים אלה תלויים ברצון שלנו להתקדם, לדעת יותר, והלך רוח זה פחות התאים אחרי תקופה ארוכה בה חווינו עמידה במקום. 

* חשוב לזכור שנתוני הביקוש מראים לנו את המגמה ולא את כמות הסטודנטים שמתחילים ללמוד בפועל. תנאי הקבלה בכל מוסד ומכסת המתקבלים בכל שנה עשויים להשפיע על מספר הנרשמים בפועל.
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים