האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

חשבונאות-על המשבר, הרפורמה ועוד

ראיון עם שלומי שוב, ראש תכנית חשבונאות ACCOUNTECH בבית ספר אריסון למנהל עסקים בבינתחומי הרצליה, לקראת פתיחת שנת הלימודים

יורם לימודים |
נתחיל בשאלה הכי בסיסית מה המשבר יעשה לדעתך לתחום החשבונאות?

זה מוזר אמנם להגיד את זה אבל לדעתי יעשה בסופו של דבר  טוב בטווח היותר ארוך. הניסיון ממשברים אחרים בעבר מלמד שבעקבותיהם יש מטבע הדברים התחזקות של הרגולציה שמובילה לגידול בעבודה ולכן גם בביקושים. במשבר הנוכחי אנחנו אפילו רואים שדווקא הפעילות בבורסה ובשוק ההון פורחת – מה שמן הסתם מגדיל את הצורך בראיית חשבון. ככל שהטכנולוגיה תמשיך להיכנס וזה משהו שיקרה, אין לי ספק שהביקושים לאנשי מקצוע בעלי יכולות רק יגדלו. הפעולות הטכניות אמנם ילכו ויתמעטו, אבל הצורך בהפעלת שיקול דעת רק יגבר ושם אנחנו נמצאים. 
מעבר לכך, לאור ה- DNA שלנו כתכנית אנחנו פחות מושפעים מתנודות בביקושים – כי אנו רואים את החשבונאות בעיקר ככלי – אבל בינינו אף פעם לא מזיק שיש בטחון תעסוקתי. אנחנו זה למעשה המנוע הכי חזק לעסקים ויזמות. אגב, יש לנו סדנה מדהימה ליזמות עם בכירי היזמים ולאור המצב כמובן נעשה את ההתאמות הדרושות כדי לקיים אותה כמתוכנן – גם אם זה יתבצע מחוץ לבינתחומי.   שלומי שוב - צילום אוראל כהןאגב, איך הביקוש לחשבונאות השנה?
מאד גבוה – אנחנו עדים לגידול בביקוש ללימודים באופן כללי – אבל בחשבונאות אנחנו רואים את זה עוד יותר חזק. למרות שאנחנו ממיינים את המועמדים לא רק לפני תנאי סף אלא גם לפי אישיות והתאמה לעולם העסקי. אנחנו סיירת גם בראיית הבינתחומי וגם בראיה ארצית ויכולת ריאלית בלבד לא מספיקה אצלנו. לצערי, עדיין יש הרבה מועמדים מוכשרים שלצערי אין לנו מקום לקבל. 

איך הסטודנטים ילמדו עם תחילת שנת הלימודים – מה שנה א' תתחיל בזום?
לא. לפי החלטת הבינתחומי שנה א' ילמדו לפחות קורס אחד במתכונת פרונטלית (כמובן בכיתה מצולמת - לטובת מי שלא יוכל יהיה להגיע) ואנחנו דואגים שזה יהיה קורס ליבה – כך שלסטודנטים תהיה חוויית קמפוס – גם אם חלקית. אגב, שנת ההשלמה שלנו שתתחיל עוד שבועיים תהיה גם במתכונת פרונטלית בכיתה מצולמת. ואף הצלחנו להעביר את שנת ההשלמה שהסתיימה – שניגשת בימים אלה לבחינות המועצה הצלחנו במלואה במתכונת זאת (לרבות הבחינות) למרות המשבר. כולם מבינים כאן את החשיבות של לימודי החשבונאות ולא החסרנו מהסטודנטים שלנו מילימטר גם ברגעים היותר קשים של המשבר.

מצד שני חשוב להגיד גם שעם כל המאמצים האדירים שלנו, הלימודים כפי שהדברים נראים כעת לא יהיו כתמול שלשום. זה כואב לי וננסה להפחית את הפגיעה ככל הניתן גם באמצעים יצירתיים - לרבות באמצעות הזמנת הסטודנטים לקמפוס במהלך הסמסטר לשיחות שוטפות איתי ועם הסגל. לגבי החלופה של דחיית לימודים לארי המשבר אני חייב להגיד שלא נראה לי שיש מישהו שיודע באמת לתזמן את המשבר הזה - אגב אם יש מישהו שיודע לתזמן את היציאה מהמשבר הוא יכול להיות עשיר מאוד בשוק ההון. 

מה לגבי הרפורמה שנכנסת לתוקף כבר למי שיתחיל שנה א'? 
אני חושב שהרפורמה מבורכת ומתאימה לקונספט שלנו כתכנית – הבנה, חשיבה וגישה ביקורתית (אך פוזיטיבית) כמו כפפה ליד. הסיבה שהרפורמה מסייעת לנו כעת לטייב את הלימודים וליצור קוהרנטיות ומבטלת את המגבלות שחלו עלינו בגלל היצור המוזר הזה שנקרא "שנת השלמה" – עיוות היסטורי שמקורו באוניברסיטאות המתוקצבות. בעקבות הרפורמה תהיה פחות ירידה לפרטים טכניים פרוצדורליים ויהיו פחות חזרות וזה בול מתאים ל- DNA שלנו.  


האם הרפורמה משפיעה על שילוב הטכנולוגיה בתכנית?
מבחינתי החלק הכי חשוב ברפורמה זה שהיא מורידה מגבלות ועוזרת לנו לשים דגש על החלק הטכנולוגי, לרבות בהיבטים של תכנות, שטבוע בתכנית שלנו גם ככה. אנחנו מאד מאמינים שהעתיד נמצא בחיבור הזה בין פיננסים וטכנולוגיה ומחוברים מאד לתעשייה. בעקבות הרפורמה יהיו לנו בתכנית לא פחות משבעה קורסי טכנולוגיה. כך למשל קורס אותו מעביר ד"ר דורון ישראלי, חבר סגל שלנו, Introduction to R programming and data analytics1 שמטרתו לחשוף את הסטודנטים למושגי תכנות בסיסיים של תוכנת החישוב וההדמיה R, ולצייד אותם בכלים הדרושים לניתוח מקצועי ולהדמיה של מערכי נתונים גדולים (Big Data). דוגמה נוספת היא הקורס של רן ברגמן שהוא ראש תחום דאטה אנליטיקס בפירמת הייעוץ וראיית החשבון הבינלאומית Deloitte. במסגרת הקורס מתקיים שיתוף פעולה עם התעשייה וגופים מובילים במשק כגון שטראוס ובנק מזרחי טפחות. אגב, הטכנולוגיה אפילו נמצאת בשם שלנו עוד הרבה לפני הרפורמה (ACCOUNTECH). 

המרכז הבינתחומי -צילום - עמית גירון


ומה לגבי אורך התואר – התווספות של סמסטר שביעי?
זה נכון שמתווסף עוד סמסטר אבל צריך לזכור כי מנגד נחסכים שני סמסטרים של שנת השלמה ככה שבטוטאל יש קיצור. מעבר לכך, אנו מנסים שהסמסטר השביעי יהיה סמסטר קיץ האחרון כדי לחסוך זמן לסטודנטים לקראת בחינות ההסמכה. מה שכן צריך לדעת שמדובר בלימודים קשים – מי שמחפש רק שיהיה לו תואר ראשון לא צריך לבוא אלינו.  

האם יש לך מסר מיוחד לסטודנטים שמתחילים שנה א' בתכנית? 
בהחלט. ראשית, אנחנו מחבקים אותם בחום ונלווה אותם עם תחילת שנת הלימודים באופן מיוחד. שנית, אנחנו בתקופה מיוחדת ומאתגרת שלא היתה כדוגמתה בעידן המודרני אבל אני חושב ומקווה שהיצירתיות שטבועה בנו, הרוח היזמית שלנו כמו הגם החתירה לניצחון תוך שמירה על ערכי מוסר וחברות יובילו לכך שנתמודד איתה ואף נצא הרבה יותר חזקים.       

למידע נוסף על המסלול - לחצו כאן
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים