האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מל"א מבקש הקפאת הליכים: האם המל"ג נרדם בשמירה?

הסיפור הבא ידוע מראש: המרכז האקדמי באור יהודה, מבקש להיכנס להליך של הקפאת הליכים, לאחר חודשים רבים שבהן רצות שמועות על המצב הכלכלי הירוד שלו. איך קרה שהמצב הנתון מאיר באור שלילי ומציף בעיות קשות בהתנהלות המל"ג?

רעיה קורצר | 04-09-2019 13:16:51
השבוע פורסם כי המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה (מל"א) נכנס להליך של הקפאת הליכים, מה שבוודאי לא הפתיע את מי שעקב אחרי הפעילות ואי הסדרים של המוסד בשנים האחרונות. 

איך קרה שלמרות שנשלל על ידי המל"ג, מסלול ה-MBA של מל"א המשיך להופיע באתר הרשמי שלהם, ולמה יש תחושה חזקה כי הגוף שאחראי להשכלה הגבוהה בישראל, נרדם בשמירתו? 

בואו להתעדכן בדף הפייסבוק של יורם לימודים

פותחים את שנת הלימודים באי וודאות (צילום: shutterstock)

רוצים לדעת איזה מקצוע מתאים לכם? הרשמו עכשיו למבדק של יורם לימודים 

כרוניקה של כשלים: מל"א מבקש הקפאת הליכים. היחידים שהופתעו? הסטודנטים

לאחר שמועות רבות על אי סדרים והתנהלות כלכלית בעייתית במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה (מל"א) - שכללו בין היתר תלונות קשות על עיכוב במשכורות ועיכוב תשלומם לספקים, השבוע פורסמה הידיעה כי המוסד האקדמי מבקש להיכנס להליך של הקפאת הליכים, זאת כאשר חובותיו זינקו ל-84 מיליון שקלים. 

כשבחודש מרץ האחרון נחשף כי מל"א מתקשה לשלם משכורות לעובדים, מנכ"ל חברת יורם לימודים, שמעון כהן, היה מהראשונים שהניפו דגל אדום, והתריעו על סכנת הסגירה המרחפת מעליו, "קיבלנו מידע על כך שהחברה נמצאת בקשיים כלכליים ויש אי תקינות בהתנהלותה, ומניסיון העבר שלנו בתחום, ולצערנו, למדנו שזה יכול להפוך לכדור שלג שיביא לקריסתה של המכללה", אומר כהן.  

כל הסימנים היו שם: לפי אתר גיידסטאר, למכללה אין ניהול תקין (צילום מסך אתר גיידסטאר)

מתוך דאגה לעתיד הסטודנטים של מל"א, חברת יורם לימודים פנתה למרכז להשכלה גבוהה (המל"ג) מספר פעמים, בשאלות לגבי מצבו של המוסד האקדמי, וזאת כדי להסיר כל עננה של חשש שמרחפת מעל ראשם של הסטודנטים בימים אלו. התשובות החוזרות והנשנות של המל"ג, מתייחסות לכך שהוא מקיים הידברות עם ראשי מל"א לצורך הבנת המצב לאשורו, ובחינת דרכי הטיפול. 

ב-27, לאוגוסט, ולאחר ההבנה כי פתיחת שנת הלימודים מתקרבת והפתרון למשבר לא נראה באופק, פנינו שוב למל"ג והתקבלה תשובה נוספת - "בחודש ספטמבר עתידה המל"ג לקבל החלטה בדבר בקשת המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה להארכת ההכרה הזמנית בו, זאת בהמשך להמלצת ות"ת בנושא זה מיום 14.8.19. במסגרת זו, יבחנו כלל ההיבטים הנוגעים למוסד, לרבות ההיבט הפיננסי. בקשה זו נבחנה גם בשיתוף רשות התאגידים, כאשר טובת הסטודנטים עומדת בראש סדר העדיפויות. 

עוד נמסר בתגובה ממל"ג, "באשר לתכנית ה-MBA - המל"ג התירה המשך הפעלת התכנית לסטודנטים הקיימים, אך לא אפשרה הרשמת סטודנטים חדשים לתכנית זאת לאור ליקויים אקדמיים שנמצאו בה."

ההודעה שפרסמה בדף הפייסבוק של אגודת הסטודנטים (צילום מסך, פייסבוק)

עכשיו תשימו לב לכך - למרות שנכתב בלשון התגובה כי מל"ג לא אישר הרשמת סטודנטים חדשים לתכנית ה-MBA של מל"א, המסלול המשיך להיות מפורסם באתר המל"ג ובאתר המכללה בכל אותה עת. "המל"ג בעצם מפרסם באתר שלו את התוכנית, ושיש למל"א אישור לתואר שני בזמן שהוא כבר נלקח מהם", מוסר כהן .

הקשיים הכלכליים שעמם התמודד מל"א היו ידועים למל"ג, אך בכל זאת התאפשרה המשך פעילותו הרגילה, וזאת בלי להתריע על כך שהמצב אינו תקין. יש כאן תחושה חזקה וברורה כי הגוף שאמור לדאוג ולפקח על הפעילות התקינה של המוסדות האקדמיים בישראל, נרדם בשמירה.

"נושא ההתחייבויות של המכללה מול הבנקים היה ידוע מראש, ולכאורה זה נראה כאילו הוא הושתק כדי שסטודנטים ירשמו למוסד ויהפכו לבני ערובה בעל כורחם, כביכול כדי להפעיל לחץ על המל"ג על מנת שזה יאשר את המשך הפעילות למען רווחתם. אני חושב שאת התשובה הברורה לכך נוכל לקבל בהסתמך על החלטות העתידיות של המל"ג בנושא זה", מוסר כהן. 

אוקטובר מתקרב ולסטודנטים אין תשובות (צילום: shuterstock)

שנת הלימודים האקדמית צפויה להיפתח בחודש אוקטובר הקרוב, ובינתיים הסטודנטים נמצאים באי וודאות לגבי עתידם ועתיד התואר שלהם, ונראה כי גם בעניין הזה ממלא המל"ג פיו מים, "הסטודנטים זועמים בימים אלו על המל"ג שכרגע לא מעדכן אותם למרות שבעוד כמה רגעים צפויה להיפתח שנת הלימודים החדשה". 

הנושא הזה מעלה מספר שאלות, הן בהקשר להתנהלות הבעייתית של מל"א, וגורל הסטודנטים שנרשמו ללימודים במוסד האקדמי, ויחד עם זאת גם שאלות בנוגע להתנהלות המל"ג, ויכולתו להתמודד עם המשבר הזה. האם הכשלים בהתנהלות המל"ג בעניין זה הם נקודתיים, או שמדובר בכשל מערכתי שמצריך טיפול עמוק? עד לרגעים אלו לא התקבלה תשובה מהמל"ג, וכך גם מהמרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. 

גילוי נאות: המכללה פרסמה גם ב"וואלה לימודים" שנמצאת ברשימת הספקים מעוכבי התשלומים של מל"א. 

נמשיך לעדכן (צילום: shuterstock)


כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי