האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מה עושים כשההורים באים לבקר?

צעירים בדירת סטודנטים קטנה עלולים להיתקל בבעיה כאשר ההורים מחליטים לבוא לבקר ולהישאר לישון. עם זאת, יש כמה דברים שאפשר לעשות בשביל להתמודד עם האתגר. לחוצים מהביקור הקרוב של המשפחה? הנה המדריך שילווה אתכם משלב תיאום הציפיות ועד ההתנהלות מול שאר השותפים

יורם לימודים | 28-05-2018 12:46:34
הרבה סטודנטים מרגישים שהם עובדים קשה אבל עדיין לא מצליחים לגמור את החודש ולהשיג את דירת החלומות. התחושה הזו מגובה כמובן בנתונים, כי לפי סקר של התאחדות הסטודנטים הארצית – ההוצאות של סטודנטים עלו בשנים האחרונות ב-5% בעוד ההכנסות עלו רק ב-3%. 

כך לדוגמא סטודנט בישראל מוציא 5,120 ש"ח בממוצע ומכניס רק 3,849 ש"ח, בעוד שכר המינימום במשק נושק ל-5,000 ש"ח. עוד לפי הסקר, כ-83% מהסטודנטים עובדים במהלך תקופת הלימודים וההוצאה החודשית על דיור היא הגדולה ביותר עבורם.

המשמעות של פערים בין הוצאות והכנסות אצל סטודנטים רחבה מכפי שנהוג לחשוב. בין היתר, המינוס בבנק מונע מסטודנטים את האפשרות לארח כמו שצריך הורים שבאים לבק:. ההורים שמשקיעים כסף ולוקחים חופש מהעבודה בשביל לבלות קצת זמן עם הילד צריכים להסתדר בתוך דירת סטודנטים קטנה, בעוד גם המארחים עצמם לא ממש מרגישים בנוח עם הסיטואציה. עם זאת, יש כמה דברים שאפשר לעשות בשביל להתמודד עם האתגר בצורה טובה יותר.

הכל מתחיל בתיאום ציפיות

הורים יכולים להחליט שהם באים לבקר לכמה שעות, להישאר לישון ללילה או להקדיש עבורכם מספר ימים ברצף. אין סיבה לחכות לרגע האחרון בשביל לשאול מה התכניות של ההורים ורצוי לבצע תיאום ציפיות. אם תגששו בעדינות סביב הכוונות של ההורים, תוכלו לדעת טוב יותר גם באיזה אופן להיערך לאירוח. 

תיאום ציפיות יאפשר לכם להימנע ממצב שבו אירוח של ההורים פוגע בלימודים או בשגרה. נסו לעודד את ההורים להגיע בתקופה פחות או יותר פנויה עבורכם ואל תתביישו להציע תאריכים ספציפיים. אם אין ברירה וההורים מגיעים לישון בגלל אירוע של חברים ובני משפחה, תצטרכו לבצע את ההתאמות הנדרשות. 

על כל פנים, ההורים לא אמורים לבלות כל הזמן בתוך הדירה שלכם. חשבו על פעילויות שיתאימו עבורם וצאו איתם מהבית. עדיף למשל לאכול בחוץ מאשר להתחיל לבשל במטבח המינימאלי של הדירה, מה גם שתמיד ניתן לנצל את המגורים בעיר הגדולה בשביל להזמין משלוח. הכי חשוב שכולם ירגישו בנוח ושלא יהיו משקעים מיותרים. 

pexels.com


ומה עושים אם ההורים נשארים לישון?
החלטה לישון אצלכם בדירת הסטודנטים הצנועה היא ללא ספק האתגר המרכזי שאותו ההורים יכולים להעמיד בפניכם. זה הרגע שבו תצטרכו להפעיל את מלוא היצירתיות, לחשוב על פתרונות שינה כמה שיותר נוחים עבור בני המשפחה ולהתארגן גם מבחינת מצרכים, אוכל ושתייה. 

קודם כל, בדקו האם יש בדירה ספה נפתחת שבה אפשר להשתמש. במידה והספה במצב טוב, תוכלו לתת להורים לישון עליה ולשמור על שגרה מסוימת בחדר השינה שלכם. אם הספה לא אידיאלית עבור ההורים, עדיף שאתם תישנו עליה ותעבירו אליהם את החדר. במקרים כאלה גם תוכלו להעביר את הספה לסלון ולהמשיך לבלות, ללמוד או לצפות בטלוויזיה בזמן שההורים ישנים בחדר הסמוך. 

דירות סטודנטים הן מטבען קטנות וצפופות אבל אפשר לבצע כמה התאמות בשביל להכין אותן לאירוח של בני משפחה. מומלץ לפנות רהיטים מיותרים, להצמיד שידות לקירות ולהכניס כמה שיותר דברים לתוך ארונות ומגירות. הרימו חפצים מהרצפה למדפים ונסו לשמור על סדר וארגון. עברו בין החדרים בבית, השקיעו גם בארגון של המטבח וסדרו את המרפסת או הכניסה. חשבו מראש איפה ההורים יכולים לשים את הבגדים שלהם ומה לעשות עם המזוודות. אם אין ברירה, תוכלו להשתמש גם בחדר השירות או להעביר חלק מהציוד האישי שלכם לדירות שותפים של חברים.

טיפים להתנהלות מול השותפים
עד כה לא הזכרנו את העובדה שלפיה מעל 70% מהסטודנטים גרים בשותפות. כתוצאה מכך, הורים שמגיעים לבקר את אחד השותפים משפיעים על כל הדירה. ביקור כזה ידרוש גם מהשותף לבצע התאמות ובמקרים מסוימים הוא עלול לגרור ויכוחים וריבים. מבחינתכם בתור אלו שאחראיים על האירוח, הפתרון חייב להיות גורף ולכלול התנהלות נכונה, עדינה ומסודרת מול השותפים.

מומלץ לעדכן את השותפים מראש לגבי הביקור של ההורים ולוודא שזה מסתדר להם מבחינת זמנים. גם שותפים נוחים לא יקבלו בהבנה הורים של חברים שמגיעים לכמה ימים בדיוק באמצע תקופת המבחנים, ואפשר להבין אותם. לאחר שתקבלו את אישור השותפים לכמה תאריכים שונים תוכלו לעדכן את ההורים ולהתקדם עם האירוח כמתוכנן.

לבסוף, אפשר לנסות להפוך את השותפים לחלק בלתי נפרד מהאירוח. חשבו על בילוי משותף שלכם, של ההורים ושל השותפים וצאו למסעדה קרובה כי לפנק אותם. בכל מקרה, שימו לב שהאירוח של ההורים לא פוגע באיכות החיים של השותפים ובפרטיות שלהם. זכרו שהשותפים נשארים איתכם גם אחרי שההורים יחזרו הביתה, אז הם ראויים למלא תשומת הלב וההבנה. 

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים