האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

הסטודנטים לא רוצים לקחת חלק במאבק על הגז

רבים יוצאים בשבועות האחרונים במחאה על מתווה הגז המסתמן. בין המתנגדים ניצבת גם התאחדות הסטודנטים הישראלית שהחליטה להיאבק נגד, אבל הסטודנטים כועסים על ההשתתפות וטוענים: "אולי הם ייכנסו לנושא של המו"מ עם הפלשתינאים?"

הדס נתנאל | 12-07-2015 17:13:00

בימים בהם נושא הגז בישראל תופס תאוצה ואזרחים רבים יוצאים לרחובות על מנת להיאבק כנגד המתווה, עולה השאלה מה מקומה של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות במחאה, האם כגוף סטודנטים עליה לקחת צד או דווקא לא להתערב?

מתגובות הסטודנטים בעמוד הפייסבוק של ההתאחדות עולה כי הן סטודנטים שבעד המתווה והן אלו שנגדו, מסכימים על דבר אחד - התאחדות הסטודנטים היא לא הפלטפורמה שצריכה להתעסק בנושא.

"מה הקשר בין גז לאינטרסים סטודנטיאליים?", כתב אחד הסטודנטים בעמוד הפייסבוק של ההתאחדות. תגובות נוספות כמו "תפסיקו לדחוף את האף לעניינים לא שלכם" או "אין לה (להתאחדות הסטודנטים) שום מנדט להחליט בשום נושא פוליטי, אפילו עבור סטודנט אחד", נראו בעמוד הפייסבוק של ההתאחדות.

"אני מבין שלנושא הגז יהיו השלכות על כלכלת המדינה – אבל האם מדובר בהשלכות שנוגעות לסטודנטים באופן מיוחד?", כתב בפייסבוק אדם ארבל, יושב ראש אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בר אילן, שהחליט לא לנקוט עמדה או לקחת חלק בסוגייה.

האם מתווה הגז הוא הנושא המרכזי שצריך להעסיק את הסטודנטים? (צ'- משה בנימין)
האם מתווה הגז הוא הנושא המרכזי שצריך להעסיק את הסטודנטים? (צ'- משה בנימין)

"סטודנטים לא צריכים גז, אולי קצת בשביל לבשל"
הטענה המרכזית של הסטודנטים המתנגדים למאבק ההתאחדות במתווה הגז היא על כך שהתקציבים של ההתאחדות צריכים ללכת על מאבקים שהם יותר סטודנטיאליים בהוויתם.

"להוציא את כל המשאבים על מאבק שהוא לא מעניינו זה לגזול את כספי ומשאבי הסטודנטים", אומר חיים ברוש (29) סטודנט ללימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן.

"לא לשם כך הם קיבלו תקציב", אומרת חגית דהאן (21), סטודנטית ללימודי כימיה וביולוגיה באוניברסיטת תל אביב. "הם לא קיימים בשביל שיתעסקו בנושאים שלא קשורים לסטודנטים".

לדעתו של איתי (25), סטודנט ללימודי פסיכולוגיה וביולוגיה באוניברסיטת חיפה, זה לא ממקומה של ההתאחדות להתעסק בנושא הזה. "למה צריך להתעסק בזה?", הוא אומר, "אני לא רואה פה השלכה ישירה".

"סטודנטים לא צריכים גז, אולי קצת בשביל לבשל, הם צריכים לצאת לשוק עם מקום עבודה, הם צריכים תנאים טובים, לא חסר דברים שאפשר לסייע בהם כדי להוריד את יוקר המחייה של הסטודנטים", אומר ברוש.

רוצים שההתאחדות תטפל בנושאים ישירים ולא עקיפים (צ'- shutterstock)
רוצים שההתאחדות תטפל בנושאים ישירים ולא עקיפים (צ'- shutterstock)

גוזלים את כספי הסטודנטים
סטודנטים ששאלו מדוע ההתאחדות נוקטת עמדה ומתעסקת בנושא, קיבלו תשובה כי מדובר במאבק אזרחי, אך האם בכל מאבק אזרחי שהוא על ההתאחדות להתערב?

"יש המון נושאים שהם למען הכלל, אבל צריך לתפוס את הדברים בפרופורציות", אומר ברוש, "אולי הם ייכנסו לנושא של המשא ומתן עם הפלשתינאים?".

"אפשר לתפוס צד בעניינים שקשורים לסטודנטים ולקדם אותם, אבל להציג את הנושא הזה כאלו זה אינטרס מובהק של הסטודנטים כשזה לא משפיע עליו זה לא נכון", אומר איתי את דעתו.

ההתאחדות טוענת כי היא פועלת לטובת הסטודנטים ועל זה אין כל שאלה, אך האם מתווה הגז הוא נושא שעל התאחדות הסטודנטים להתעסק בו?

הסטודנטים מתנגדים להחלטת ההתאחדות להתעסק בסוגיית הגז (צ' מסך - פייסבוק)
הסטודנטים מתנגדים להחלטת ההתאחדות להתעסק בסוגיית הגז (צ' מסך - פייסבוק)

ההתאחדות: מחיר הגז הוא נושא שישפיע על כולנו
מהתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל נמסר כי "יש גורמים שמנסים להפוך את נושא הגז לשיח ישן של ימין ושמאל. לתפיסתינו יש כאן מאבק אזרחי רחב שנוגע ישירות ביוקר המחייה של כולנו.

"התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות תופסת עצמה כאחראית לא רק על מה שקורה בקמפוס. תפקידינו לדאוג למצב הדיור של הצעירים בישראל, ליוקר המחיה, ליכולת להתמחות ולהשתלב בשוק התעסוקה אחרי התואר, ובהנגשת האקדמיה לקבוצות מוחלשות בחברה.

"מרגע שהוכרז דיון ציבורי בנושא הגז, ואחרי לבטים רבים, וכמובן הצבעה דמוקרטית בנשיאות התאחדות הסטודנטים שם יש נציגות של אגודות מרחבי הארץ, הוחלט לפעול להגברת המודעות לנושא. ההתערבות אינה בכלל המתווה אלא בדבר שישפיע על כולנו כצרכנים ב- 20 השנים הקרובות - מחיר הגז".

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי