האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

איך עושים הסבה ומחליפים מקצוע?

לא מעטים הם האנשים שאחרי מספר שנים באותו מקצוע הם מבינים שלא יוכלו למשוך ככה עד הפנסיה ושבשביל האושר הפנימי הם פשוט חייבים לעשות הסבה מקצועית. אז איך באמצע החיים פתאום עושים תפנית שכזאת?

הדס נתנאל | 25-06-2018 15:28:00

בטח שאלו אתכם בעבר ''מה תרצו לעשות כשתהיו גדולים?'', אבל נראה כי גם כשמגיעים לגיל שנקרא 'גדולים' ומחזיקים במקצוע, אין באמת תשובה ברורה לשאלה הזו.

בוקר אחד בוחרים להתמקד במקצוע מסוים ובוקר אחר קמים עם רצון לכבוש תחום אחר. ההחלטה לעשות הסבה מקצועית יכולה לבוא מרגע סיום התואר ועד גיל 50, כאשר שתי נקודות העצירה הבולטות ביותר הן בסיום התואר הראשון אחרי שמבינים שהמקצוע הנלמד לא מתאים ובמשבר גיל ה-40.

עובד במקום אחד וחולם על מקום אחר (צ'- shutterstock)
עובד במקום אחד וחולם על מקום אחר (צ'- shutterstock)

לא רוצים יותר הייטק
אנשים שבוחרים לעשות הסבה מגיעים ממגוון מקצעות, אך הבולטים ביותר מגיעים ממקצועות ההייטק, וכן ממקצועות שוחקים נפשית כמו הוראה או עבודה סוציאלית, כמו גם משפטים.

תחום נוסף המתאפיין בשחיקה הוא עולם המכירות. אנשי מכירות נשחקים מהר מאוד, שכן יש תקרת זכוכית שמונעת מהם להתפתח והם רוצים להשפיע ברמת המאקרו.

אין ספק כי ישנם מקצועות ותחומי עיסוק השוחקים הרבה יותר מאחרים, אולם שחיקה היא לא הגורם היחיד שמביא אנשים לחפש הסבה מקצועית, אלא גם בתחושות של תקיעות, עמידה במקום, חוסר סיפוק וכיוצא באלה.

מנגד, הדחף להחליף מקצוע ולעשות הסבה יכול לצוץ גם אצל עצמאיים שמתקשים עם כל האחריות ומעדיפים לעבוד בחברה גדולה ומסודרת.

אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך יכולים גם למצוא את עצמם אחרי כמה שנים מחליפים מקצוע, שכן מעולם לא העזו לעשות מה שהם באמת רצו והתפשרו על מקצוע ביניים.

נמאס, מתי יגיע היום ואגשים את החלום? (צ'- shutterstock)
נמאס, מתי יגיע היום ואגשים את החלום? (צ'- shutterstock)

ממה כולם חוששים בהסבה מקצועית?
יש הרבה סיבות לכך שאנשים מחליטים באמצע החיים להחליף מקצוע ולהתחיל מחדש, אבל האם זה פשוט כמו שזה נשמע? האם זה אפשרי בכל גיל ואיך בכלל עושים את זה?

יש אנשים שמוותרים על החלום מכיוון שהם חוששים שלא יוכלו לפרנס את המשפחה או שלא ימצאו עבודה או זמן ללימודים, אך חשוב לזכור כי לפעמים הקרבה מסוימת היא נחוצה על מנת להבטיח עתיד טוב יותר שיוביל לצמיחה.

אז אחרי שהבנתם שאולי תידרשו לשלם מחיר, אך הוא ישתלם לכם לטווח הארוך, כדאי להיות בטוחים באשר לתחום ההסבה. כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר בדקו את שוק העבודה שברצונכם להיכנס אליו, סמנו לעצמכם את התפקידים שתרצו לעסוק בהם ותבינו בצורה החדה ביותר מה יצריך ממכם התהליך.

בנוסף, מומלץ לבדוק האם זה הכרחי ללמוד לימודי תואר ראשון או שניתן ללמוד במקום זה קורסים או לימודי תעודה, כך שניתן יהיה לעבוד בזמן הלימודים.

חשוב לבוא מוכנים ובגישה חיובית ולהיעזר בכלים הניתנים לכם, כמו אפשרות לחפש עבודה חדשה בזמן העבודה הנוכחית, סיוע מהמשפחה, קבלת דמי אבטלה וכל עזרה כלכלית או נפשית שיחזקו אתכם בתקופת השינוי.

ברגע שתדעו בוודאות מהו התחום שברצונכם לעשות בו הסבה, כמו גם תקבלו את תמיכת המשפחה, העבודה והקרובים, תוכלו להתפנות בראש שקט לדבר עצמו - לימודים לצורך הסבה מקצועית.

* סייעו בהכנת הכתבה: היחידה לייעוץ קריירה במכון אדם מילא ועדנה חן, מאמנת לקריירה ואימון אישי.

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי