072-3300504

השגרירים

אין הרבה אנשים בעולם המערבי שלא שמעו על מבצע "צוק איתן" בזמן אמת וגיבשו לעצמם עמדה על הנושא. כשרק סופגים את הדעות הבינלאומיות מישראל, זה עוד נסבל, אבל מה קורה עם כל אותם סטודנטים ישראליים שלומדים בחו"ל?

הדס נתנאל | 12-08-2014 14:46:00

מבצע 'צוק איתן' השפיע לא רק על הסטודנטים בארץ שנאלצו להתמודד עם אזעקות וביטול מבחנים, אלא גם על סטודנטים שלומדים בחו"ל וצריכים להתמודד עם אנטישמיות, חוסר ידע ותקשורת שנוקטת עמדה פרו פלסטינית.

מי שעוד טרוד ממצב הישראלים בעולם הם צעירים המתחילים ללמוד עוד השנה במדינות זרות, וחוששים מאפליה ואנטישמיות ולא בטוחים לקראת מה הם הולכים.

כולם ניזונים מהתקשורת בלבד
כולם ניזונים מהתקשורת בלבד

רק שלא יפגע בסיכויי הקבלה שלי
אנשים שטסים לחופשה, לא תמיד מציינים את העובדה שהם מישראל, לסטודנטים שמתחילים ללמוד אין ברירה, הם ניגשים למוסד הלימודים ואין להם אופציה להסתיר את זה.

רונה שליסר (26), ניגשה לראיון קבלה ללימודי תואר שני במנהל עסקים בפורטוגל, אבל חששה שהמצב הביטחוני ישפיע על סיכויי הקבלה שלה. "הייתי בראיון קבלה עם מועמדים נוספים, הייתי צריכה לעמוד מול כולם ולשווק את עצמי", אומרת שליסר.

עוד היא מספרת כי "במסגרת השירות הצבאי הייתי מש"קית שיווק בחיל הים, דיברתי על זה בגאווה וציינתי את זה לזכותי", אבל יומיים לאחר מכן מבצע 'צוק איתן' התחיל ואז גם החששות שלה עלו. "התקשורת שם מציגה אותנו באור שלילי ופחדתי שבאופן עקיף או ישיר זה ישפיע על סיכויי הקבלה שלי", היא מוסיפה.

אוהד בן ארצי (29) מתחיל ללמד עוד חודש וחצי באוניברסיטת אוקספורד, הוא מודע למצב וחושב על ההסברה הישראלית שהוא הולך לעשות, "אני מתחיל ללמד במסלול בינלאומי, יהיו סטודנטים ממדינות שונות ואני שמח שתהיה לי ההזדמנות לדבר עם אנשים ולתת להם את הצד השני של הקונפליקט שזוכה לפחות תשומת לב".

המרצה הכשיל את כל הישראלים
אם תשאלו סטודנטים שלומדים בחו"ל איך הם מתמודדים עם המצב, תופתעו לגלות שהם מרגישים את זה בתוך כותלי הקמפוס. "האנטישמיות מורגשת בלי קשר ועכשיו עוד יותר", אומר דני (שם בדוי), סטודנט לרפואה בבודפשט. "התקשורת שם נגדינו והם ניזונים רק מזה, אני הפסקתי להגיד שאני מישראל", הוא מוסיף.

מתן ויסמן (28), סטודנט ללימודי אירופה בדיסלדורף בגרמניה, לומד בתוכנית מיוחדת עם יהודים, פלסטינים וירדנים, "הקונפליקט נוגע לכולנו וזה פגע בנו. במשך שנה פיתחנו קשרים עם כל הסטודנטים, למדנו להכיר אחד את השנייה, התחברנו ועכשיו הכל התנפץ, כולם חזרו אחורה, זה לא כמו שזה היה לפני", מספר ויסמן בתקווה שהמצב יחזור לקדמותו.

אבל שם המצב לא נגמר, האפליה מגיעה גם מהמרצים, "שיטת הבחינה בהונגריה מאפשרת אפליה, כל מרצה יודע מה הלאום שלי, איך קוראים להורים שלי ומי אני, הבחינה היא בעל פה וזה יכול ליצור אפליות רבות", מציין דני. לטענתו, בעבר זה כבר קרה, "היה מרצה שהכשיל את כל הישראלים ועוד חלק מהזרים, הרגשתי שזה אישי ושיש לו משהו נגד ישראלים", הוא מוסיף.

נרקמו יחסים טובים עם הירדנים והפלסטינים, ויסמן וחבריו ללימודים
נרקמו יחסים טובים עם הירדנים והפלסטינים, ויסמן וחבריו ללימודים

צוחקים על המצב כדי לשבור את הקרח
למרות המצב, מנסים להתמודד עם זה על הצד הטוב ביותר ולהרגיע את המתחים. "ברגע שיש מתח אז הכעס שלהם (הסטודנטים הירדנים והפלסטינים המשתתפים בתוכנית ה.נ) מופנה כלפי החיילים והמדיניות של ישראל, אבל בסופו של דבר כולנו חיילים", אומר ויסמן. "סטודנטית מהתוכנית שאלה אותי 'מה זה עוזר התוכנית הזאת? הרי בסופו של דבר, אם הייתם בארץ הייתם נכנסים עכשיו אתם לעזה' ופתאום הנושא הזה נפתח", הוא מספר.

"אני חוששת יותר מתמיד כי כל הסכסוך תופס כותרות בעמודים הראשונים וזה שם אותנו באור הזרקורים בצורה שלילית" אומרת שליסר. היא מנסה לעשות הסברה טובה למען ישראל ובטוחה שתדבר עם סטודנטים אחרים שם על המצב ותנסה לתת גם את הצד של ישראל.

ארצי כבר נמצא באוקסופרד והוא מנסה להתמודד עם המצב בדרך שונה, "כשאני רואה מישהו ערבי אני אומר לו שאני ישראלי, אני צוחק על המצב כדי לשבור את הקרח ונותן לו להכיר ישראלי ממקור ראשון ולא דרך סטיגמות ומה שהתקשורת מציגה", הוא מסביר, בתקווה שיצליח לשנות משהו.

כבר לא מדברים עם הסטודנטים הערבים
כבר לא מדברים עם הסטודנטים הערבים
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד