האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

הסטודנטים מתרחקים מהאוניברסיטאות

אם פעם כולם רצו ללמוד רק באוניברסיטה, הנתונים החדשים של הלמ"ס מחזקים עוד יותר את המגמה של השנים האחרונות - מועמדים ללימודים בוחרים דווקא במכללות

28-01-2014 12:17:00

45.5 אלף מועמדים ללימודים בוחרים במכללות, לעומת רק 29.7 אלף מועמדים שבחרו באוניברסיטאות - כך עולה מדו"ח שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

נתוני הדו"ח שפורסם אמש (ב'), המתייחסים לשנת הלימודים 2012/3, מסבירים את הירידה המשמעותית בין היתר בשל מספר הסטודנטים שיכולים להתקבל בכל שנה לתחומי הלימוד המבוקשים.

לדוגמא מספר המקומות לסטודנטים שמציעה האוניברסיטה בלימודי משפטים, מנהל עסקים ומדעי הניהול הוא נמוך משמעותית מזה של המכללות. למשל, 5.2 אלף התקבלו ללימודי משפטים במכללות לעומת 1.3 אלף באוניברסיטאות.

הדו"ח חושף כי שלושה מכל ארבעה מועמדים התקבלו ללימודים אוניברסיטאיים, בעוד מכללות שקיבלו לשורותיהן שמונה מתוך תשעה מועמדים.

תנאי קבלה נוקשים. האוניברסיטה (צ'-shutterstock)
תנאי קבלה נוקשים. האוניברסיטה (צ'-shutterstock)

תחומי הלימוד הכי נחשקים
בנוסף להיצע הנמוך באוניברסיטאות, גם תנאי הקבלה נוקשים יותר ובמקרים רבים נדרש ציון פסיכומטרי גבוה על מנת להתקבל לחוגים המבוקשים.

על פי הדו"ח, ממוצע ציוני הבחינה הפסיכומטרית של המועמדים לאוניברסיטה בשנים אלו עמד על 618.7, לעומת ממוצע הציונים של המועמדים ללימודי מכללה שהינו 538.3.

המקצועות המותנים בציון פסיכומטרי גבוה במיוחד על מנת להתקבל לאוניברסיטה הם: רפואה, מדעי הקוגניציה, מדעי המוח ורפואת שיניים, הציון כאמור, גבוה מ-700. מקצועות כמו הנדסת חשמל, פיסיקה, הנדסה ביו רפואית, מדעי הרפואה, מדעי המחשב ומשפטים, מצריכים מן המועמדים לקבל ציון מכובד של 670 לפחות.

לעומת זאת, כשמדובר במקצועות המבוקשים במכללות, הדרישה לציון פסיכומטרי גבוה נמצאת סביב המקצועות הבאים: הפרעות בתקשורת (643), פיזיותרפיה (640), הנדסה אופטית (613) והנדסה ביו רפואית (612).

ממצאים נוספים מראים כי פחות ממחצית מן המועמדים למקצועות המבוקשים ביותר הצליחו להתקבל ללימודים באוניברסיטה, ביניהם כלכלה ומנהל עסקים (49.5%), מדעי המחשב (48.6%), רפואה (32.5%), הנדסת בניין (44.2%), ארכיטקטורה ובינוי ערים (29.4%).

המקצועות אליהם הצליחו להתקבל אחוז ניכר מן המועמדים היו ספרות, לימודי בעלי חיים, לימודי מזרח אסיה והיסטוריה ישראלית (למעלה מ-90%). יש לציין את ממוצע ציון הפסיכומטרי הארצי שעומד על 540.

נדרשים להוציא יותר מ-700. רפואה באוניברסיטה (צ'-shutterstock)
נדרשים להוציא יותר מ-700. רפואה באוניברסיטה (צ'-shutterstock)
פער של 150 נקודות (צ'-shutterstock)
פער של 150 נקודות (צ'-shutterstock)

מנהל עסקים באוניברסיטה: פחות מחצי מתקבלים
הפער המשמעותי ביותר נרשם בקרב המועמדים ללימודי משפטים ועמד על 150.2 נקודות. הבדל נוסף נמצא אצל הניגשים למקצועות ההנדסה והאדריכלות - 102.6 נקודות, ו-92 נקודות הפרידו בין המועמדים ללימודי מנהל עסקים ומדעי הניהול.

הפער המתון ביותר נרשם בקרב המתקבלים למדעי החברה ולמקצועות עזר רפואיים (פערים של 44.2 ו-46.7 בהתאמה).

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי