האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

הטעות הגדולה של הפרפקציוניסטים

מרגישים צורך בלתי נשלט לעגל 87 ל-90? אולי אתם פרפקציוניסטים. נשמע כמו תואר ראוי? – תתפלאו, המרוץ אל 'מצטיין הדיקן' מעולם לא היה מסוכן יותר

אחינועם מזרחי | 17-01-2013 15:46:00

חלומה של כל אם עברייה-פולנייה הוא ילד ששואף למצוינות. אבל האם המצוינות טובה לילד יותר מאשר לאימו? לא בטוח. הצורך להצטיין לא נולד באקדמיה, אלא מלווה אותנו מקטנות בכינויים נרדפים. ביסודי יהיה זה ה'חנון', שיהפוך בחטיבה ובתיכון ל'חרשן'. ואם בשנים אלו מדובר בתואר ידוע לשמצה, באוניברסיטה הגולם הופך פרפר ומתכנה 'פרפקציוניסט' ו'חביב המרצים'.

פרפקציוניסט וטוב לו? (צ' - shutterstock)
פרפקציוניסט וטוב לו? (צ' - shutterstock)

"להיות פרפקציוניסטית זה מתיש"
ג', סטודנטית לחינוך ותקשורת באוניברסיטה העברית מכנה את עצמה פרפקציוניסטית בכל הקשור ללימודים. "השאיפה למצוינות מונעת ממני לעשות דברים שאני יודעת שלא אעשה באופן מושלם", היא אומרת, "אבל בבחינות זה דווקא עוזר – הציונים שלי תמיד היו מאוד גבוהים. החיסרון הוא שזה יכול להתיש, כי אני חייבת תמיד להרגיש מוכנה מספיק מה שלא קורה אף פעם, ואז אני יכולה ללמוד את עצמי לדעת".

ג' מסכמת את מספר ימי הלמידה שלה לכל מבחן בשבוע שלם, או במקרה הכי גרוע, היא מעידה על עצמה שתוותר על המועד הראשון של הבחינה ותיגש ישירות למועד השני.

לעומתה, ל', סטודנטית למנהל עסקים באוניברסיטת בן גוריון, התחילה כסטודנטית בלתי מתפשרת ובחרה לשנות את דרכיה. "תמיד הייתי פרפקציוניסטית לגבי סדר וניקיון, ובלימודים זה בא לידי ביטוי בכך שהמחברות והסיכומים שלי תמיד הכי מסודרים שיש.

"השינוי הגיע כשהתבגרתי והפסקתי לרדוף אחרי המושלם. למדתי לשחרר, והיום אני יכולה לעשות דברים בצורה איכותית. לא מושלמת, אבל טובה באופן מספק", ל' מציינת.

אף פעם לא מרגישים מוכנים (צ' - shutterstock)
אף פעם לא מרגישים מוכנים (צ' - shutterstock)

כל הפחדים כולם
דוקטור רותי דקל, מהמרכז הישראלי לאסטרטגיות למידה, חושבת שמבלי ידיעתם, פרפקציוניסטים משיגים את התוצאה שלא אליה כיוונו. "פרפקציוניזם בדרך כלל מביא לתוצאה הפוכה, כי הוא משתק וגורם לנו לחשוב שכל דבר בחיים צריך להיעשות במאה אחוז, או לא להיעשות כלל".

לדבריה, הבעיה המרכזית בלהיות פרפקציוניסט היא האטת העשייה. "בנוסף, פרפקציוניזם יכול להכניס את הסטודנטים לחרדת בחינות. בגלל שהתחייבתי בפני עצמי להיות ברמה הכי גבוהה שאני יכול, אז די בזה ששאלה בבחינה תהיה מנוסחת באופן טיפה שונה ממה שאני מכיר או שציפיתי לו בשביל לגרום לי לחוש חרדה, לחץ וחוסר ביטחון בנוגע לידיעותיי".

דקל טוענת שתופעת לוואי שכיחה נוספת, שנובעת מהצורך לשמור על סטנדרטים של לא פחות ממצוין, היא חוסר היכולת לארגן את הזמן במהלך הבחינה. "הפרפקציוניסט יקרא את השאלות עשרות פעמים כדי לבחור את השאלה שהוא יודע הכי טוב, אבל ההתלבטויות האלה ותהליכי קבלת ההחלטות הופכים להיות מאוד מסורבלים ולא רציונאליים ובשורה התחתונה, זה נהיה דבר מאוד מעכב במקום מקדם".

במסגרת תהליך ההתפתחות שלנו אנחנו חייבים להתנסות, דקל מסבירה. ההתנסות עוזרת לנו להכיר את עצמנו ולהתמקד במה שאנחנו מתמצים בו ונמשכים אליו. לשאוף להיות 'הכי טוב' בכל תחום בחיים זו שאיפה לא ריאלית, שעתידה להביא אותנו ללא כלום בכלל. ניחנתם בפרפקציוניזם? דקל ממליצה שתשאלו את עצמכם, קודם כל, למה זה כל כך חשוב לכם להפוך את ה-87 ל-97.

דעו מה מניע אתכם (צ' - shutterstock)
דעו מה מניע אתכם (צ' - shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי