האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

למרות המשבר: עלייה בביקוש ללימודי סיעוד

השכר הנמוך, שעות העבודה המרובות ותנאי ההעסקה הבלתי הוגנים, לא רק שאינם מונעים מצעירים רבים לפנות ללימודי סיעוד, אלא שמשנה לשנה הביקוש ללימודים גדל

אחינועם מזרחי | 12-12-2012 10:19:00

תחום הסיעוד נמצא בטלטלה בשנים האחרונות. בהמשך למשבר המהדהד ברפואה הציבורית בישראל, גם האחים והאחיות בבתי החולים והקופות החלו לשבות, בדרישה לשיפור תנאי העסקתם.

כיצד מצב זה עתיד להשפיע על הבחירה של צעירים ללמוד סיעוד בישראל? מסתמן כי לא זו בלבד, שהביקוש למקצוע נותר בעינו, הוא אף עלה בשנתיים האחרונות. מנתוני מדד "יורם לימודים" עולה, כי בין השנים 2011-2012 חלה עלייה של 20% בביקוש ללימודי סיעוד לתואר ראשון, לעומת שנים קודמות.

במקביל, בסקר שנערך על ידי "יורם לימודים", בקרב מתעניינים בלימודי סיעוד וסטודנטים בתחום, נמצא כי מרביתם פנו ללימודי סיעוד מתוך תשוקה למקצוע ורצון אמיתי לעזור לזולת, על אף שמדובר בעבודה שאיננה מתגמלת מבחינת תנאי העבודה והשכר.

גדל למרות הכל. הביקוש לסיעוד (צ' - shutterstock)
גדל למרות הכל. הביקוש לסיעוד (צ' - shutterstock)

צעירים בישראל: נמשיך ללמוד סיעוד
"אמא שלי עובדת כסייעת לאחות בבית חולים גריאטרי בחיפה, והיא ייעצה לי ללמוד את המקצוע. היא חושבת שזה אחלה תפקיד ושיש בזה עתיד, גם אם נכון לעכשיו האחיות בארץ לא מקבלות מה שמגיע להן", אומר ברי שוורץ בן ה-21.

שוורץ נמצא בעיצומו של מבחן הפסיכומטרי, במטרה להתחיל בקרוב לימודי סיעוד באוניברסיטת חיפה. "אני חושב שהמחאה מוצדקת, אבל שאין גבול למחאות בישראל, ושבגלל זה לא יושבים לשולחן המשא ומתן עם האוצר. בעוד חמש שנים אהיה אח כי זה מה שאני רוצה", הוא מוסיף.

"אני בכל זאת רוצה ללמוד סיעוד, כי אני אוהבת את התחום הזה ואין משהו אחר שמושך אותי", מסבירה אנה לוקינה, בת 21 מאשדוד. לוקינה עובדת בתור כוח עזר בבית החולים קפלן ברחובות, וצופה בהתנהלות הרפואה הציבורית מקרוב.

"להיות אחות זו עבודה קשה, וזה תחום שלא מעריכים, גם לא קרובי המשפחה של החולים", היא מוסיפה. "אבל כל עוד אני צעירה לא אכפת לי, ואין לדעת מה יהיה אחר כך".

רוצים ללמוד בכל מחיר (צ' - shutterstock)
רוצים ללמוד בכל מחיר (צ' - shutterstock)

"קמפיינים אגרסיביים בתקשורת"
לצד העלייה במספר המבקשים ללמוד את תחום הסיעוד, מזה מספר שנים שמשרד הבריאות מקדם מהלך שמטרתו לשנות את תדמיתו של המקצוע - הוחלט להביא את הרמה הבסיסית של לימודי סיעוד, מלימודים המעניקים תעודת אח מוסמך, ללימודי תואר אקדמי. במקביל, הוגדלו מספר מכסות התלמידים במסגרות הלימוד הקיימות, ונפתחו תכניות לתואר בסיעוד במסגרות אקדמיות נוספות.

"המחסור באחיות בכל מערכת הבריאות, הוביל למיתוג ובניית תדמית חדשה למקצוע, על ידי מנהל הסיעוד במשרד הבריאות - הם משקיעים מאמצים ומשאבים כדי שזה יהפוך למקצוע מבוקש ואקדמי", מציין עמית וולקוביץ', מנהל שיווק במכללה האקדמית לישראל.

דוקטור שושנה ריב"א, אחות ראשית ארצית וראש מנהל הסיעוד במשרד הבריאות מספרת, כי ההחלטה על מיצוב מקצוע הסיעוד כאקדמי התקבלה בשנת 2004, בעקבות עבודתה של ועדה מיוחדת.

"בתוך כך, בשנת 2008 התחלנו בקמפיינים אגרסיביים בטלוויזיה, באינטרנט וברשתות החברתיות, ומיתגנו את הקמפיין שלנו במושג 'אחות אקדמית'. זה נתן פירות מאוד רציניים, ומשנת 2006 עד היום, הכפלנו ושילשנו את הפונים למקצוע הסיעוד", היא מתארת. על פי נתונים של מנהל הסיעוד, סך הפונים ללימודי סיעוד בשנת 2006 עמד על 1,081, בעוד בשנת 2012 עמד כבר על 2,577.

מתעודה לתואר אקדמי. סיעוד (צ' - shutterstock)
מתעודה לתואר אקדמי. סיעוד (צ' - shutterstock)
נותנים לך, תיקח (צ' - shutterstock)
נותנים לך, תיקח (צ' - shutterstock)

50 אחוז משכר הלימוד על חשבון המדינה
הקמפיין נבחר זו השנה השלישית להוביל את מקצוע הסיעוד בישראל לאופק חדש. "משרד הבריאות, יחד עם הערוצים המסחריים, החלו בקמפיין כדי לשדרג את ההילה של המקצוע", אומרת רמי כהן, מנהלת השיווק במכללה האקדמית תל אביב-יפו. "החידוש הפעם, הוא האפשרות לקבלת מלגה של 50 אחוז משכר הלימוד", היא מוסיפה.

על פי הגדרת מנהל הסיעוד, לסטודנטים שמתחילים ללמוד בתכנית ללימודי סיעוד בשנת הלימודים תשע"ג, תינתן מלגת לימודים בהיקף של בין 50 ל-80 אחוז משכר הלימוד, תלוי באופי התכנית.

"תוספת המלגות הביאה לעלייה גדולה בשלוש השנים האחרונות בביקוש לסיעוד, כשהשנה הרחבנו את מעגל מקבלי המלגה לכל תוכניות לימוד המקצוע. אולם, לא כל הסטודנטים רוצים את המלגה, כי מי שמקבל אותה מתחייב אחר כך לעבוד במקום בו הוא יוצב בהתאם לצורכי משרד הבריאות", דוקטור ריב"א מוסיפה.

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי