072-3300504

מחקר: למה צוחקים מבדיחות גרועות?

מחקר חדש של אקדמאיים מפלורידה בודק מדוע אנשים צוחקים גם מהומור רדוד? התשובה: ''כי לא נעים לנו להגיד להם שהם פשוט לא מצחיקים''

אחינועם מזרחי | 09-08-2012 09:32:00

בכל משרד יש את האחד שחש קומיקאי, למרות שהוא ממש לא מצחיק. ועדיין, אפילו הבדיחה הגרועה ביותר שהוא זורק לאוויר זוכה בדרך כלל לצחוק ארעי. מדענים באוניברסיטת פלורידה, שבחנו את התופעה, טוענים שאנחנו מתוכנתים שלא להביך אחרים, וחושבים שאי ההודאה באמת עלולה לגרור בעיות בקנה מידה גדול, והכול בגלל ביטחון עצמי מופרז.

"נורמות חברתיות גורמות לאנשים להימנע מלתת פידבק שלילי", אומרת ג'ויס ארלינגר, אשת סגל במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת פלורידה, ל"דיילי מייל" הבריטי.

המחקר של ג'ויס בחן תגובות של אנשים לאינטראקציות יומיומיות, שאמורות לגרום להם לחוש אנטגוניזם ולהגיב בהתאם. במחקר שלה, 'מנומס אבל לא כן' (Polite But Not Honest), מצאה ג'ויס, שאנשים מיעטו להגיד את האמת האחד על השני. היא בדקה כיצד הפיחות בפידבקים שליליים מדי, תורם לביטחון עצמי מופרז בקרב הפרט.

סובלים מעודף ביטחון עצמי
סובלים מעודף ביטחון עצמי

"עוד תמצאו עצמכם בתכנית ריאליטי"
לצורך עריכת שלושה מחקרים בנושא, ארלינגר ושני בוגרים מאוניברסיטת פלורידה, אדם פיי וג'ואנה גופלן, בחנו את אופן פעולתם של נחקרים בסיטואציות חברתיות מוזרות, בהן אדם אחד מתווכח על עמדת פוליטית, שאחרים מוצאים כבלתי ראויה. השערת החוקרים הייתה, שרגעים כאלה יובילו, במרבית הפעמים, לשתיקה מביכה, במקום לדיון פוליטי נלהב.

על מנת לבדוק זאת, החוקרים קיבצו יחד משתתפים בעלי השקפות סותרות בנושא שנוי במחלוקת, וביקשו ממשתתף אחד לשכנע את האחר בהשקפתו האישית בנושא. כפי שציפו החוקרים, הנחקרים שאותם ניסו לשכנע לתמוך בעמדה המנוגדת לעמדתם, הגיבו בחיוך או על ידי הסכמה מעורפלת.

החוקרים סוברים, שתגובות מעין אלו אמנם מפחיתות את הפוטנציאל לקונפליקט, אבל מותירות את הנחקרים 'המשכנעים', כשהם תופסים את כישורי הדיון שלהם באופן לא מדויק וסובלים מעודף ביטחון עצמי. במחקר נוסף, משתתפים הציגו יתר ביטחון עצמי ביכולת שלהם להיות מצחיקים, בגלל שהם טעו בזיהוי התנהגות האחר, דבר שקרה מאחר שאחרים צחקו מבדיחות לא מצחיקות שסיפרו, רק כדי להיות מנומסים.

אז למעשה, מה כל כך שגוי בלתת לאחרים לחשוב שהם גאונים קומיים? ארלינגר מסבירה כי "עודף ביטחון עצמי יכול להיות רע במצבים מסוימים. אני לא מציעה שנפסיק לחיות בחברה מנומסת, אבל אנשים שמאמינים שהם מצחיקים יותר ממה שהם במציאות, עלולים למצוא את עצמם מבזבזים את זמנם בתוכניות ריאליטי.

ג'ויס טוענת שזה הרע במיעוטו. בנוסף לזה, היא מודה שלעודף ביטחון עצמי השלכות מרחיקות לכת. "רופאים או עורכי דין בעלי עודף ביטחון עצמי, עלולים להציע למטופלים שלהם או ללקוחות שלהם עצות אומללות", היא מסבירה. "יש דרכים שבהן עודף ביטחון עצמי הוא מסוכן, ולכן עדיף לפעמים לשים בצד את הנימוסין, במטרה לעזור לאנשים להימנע מההשלכות של ביטחון עצמי מופרז".

"עדיף לשים את הנימוס בצד"
"עדיף לשים את הנימוס בצד"
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד