האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

כדורים פסכיאטריים להצלחה בלימודים

סטודנטים רבים מתקשים להתמודד עם הלחץ שיוצרים הלימודים לתואר ופונים לתרופות פסיכיאטריות במטרה להרגיש טוב יותר ולהתמודד עם החרדה

אחינועם מזרחי | 31-07-2012 12:07:00

איילת לוי (שם בדוי), כיום בעלת תואר ראשון בסיעוד, מתארת את תקופת הלימודים כתקופה הקשה בחייה. "כשהגעתי לאוניברסיטה הרגשתי שאיפה מתמדת להישגיות. פתאום נכנסתי שוב, בפעם הראשונה אחרי שסיימתי את בית הספר התיכון, למסגרת של לימודים, והתחלתי להרגיש את החרדות שלי עולות. תקופת הבחינות הראשונה הגיעה והרגשתי שאני לא מצליחה להתמודד עם זה לבד".

לוי מספרת, שהמשבר הגדול הגיע בשנה השלישית ללימודים. "היה לי עומס נפשי מאוד גדול והתחלתי להיות מטופלת אצל פסיכיאטר. בהתחלה הוא נתן לי כדור שנקרא SSRI כנגד חרדות והדיכאון. הוא גם נתן לי כדור שינה, שבדיעבד אני מבינה שגבה ממני מחיר מאוד גדול מבחינת התפקוד".

תרופות מקבוצת SSRI הן תרופות במרשם פסיכיאטרי, שניתנות כמוצא ראשון להתמודדות עם חרדה. הפסיכיאטרית אירנה ספקטור מסבירה כי הן מעלות את חומר הסרטונין בגוף שלנו, וכך גורמות לירידה בעוצמות החרדה. לדבריה, מדובר בתרופות בטוחות ולא ממכרות, שלא אמורות להגביל את האדם בחייו הרגילים.

"לא מצליחה להתמודד לבד" (צ' - shutterstock)
"לא מצליחה להתמודד לבד" (צ' - shutterstock)

יותר חשופים: גילאי 20-30
"SSRI מחזיר את האנרגיות לגוף. מההיכרות שלי עם חברים שמתמודדים עם לחצים, זה מה שמכוונים אותם פסיכיאטרים לקחת", מתארת לוי. "נניח התחלת לצאת עם מישהו וההתמודדות עם מה יהיה הלאה גורמת לך ללחץ נפשי, הפיתרון זה SSRI. אם את בשלב בזוגיות בו את מרגישה שאת לא יודעת מה לעשות עם עצמך ושאת את עוד שנייה מתאשפזת, קחי תרופות כמו ואבן או קלונקס", היא מוסיפה.

ואבן וקלונקס הם כדורי הרגעה. השפעתם מהירה מזו של ה-SSRI, והם ניתנים במקרים קשים יותר של הפרעות נפשיות.

"אני תמיד ממליצה לקחת את קבוצת התרופות האלו רק בתסמינים מאוד חריפים של חרדה, שמחייבים מענה מהיר", אומרת דוקטור ספקטור. "הם אמנם מביאים לידי רגיעה כללית, אך פוגעים בערנות, בריכוז ובתפקוד, ולפיכך בעלי חסרונות רבים עבור סטודנטים".

ספקטור טוענת שתסמיני חרדה תוקפים בעיקר צעירים בגילאי 20-30. "יש אנשים עם נטייה ביולוגית לחרדה, שתבוא לידי ביטוי בעיקר בגילאים האלה", היא מפרטת. "בגיל הזה האתגרים העיקריים קשורים לפיתוח קריירה ולימודים, אז סביר להניח שכל מצב שיש לו השלכה על סיכויי ההצלחה בעתיד, כמו עבודה חדשה או בחינות, יהיה מלווה בהרגשה כללית של אי נוחות עד התקפי חרדה". לדבריה, התסמינים יופיעו בצורה של פחד לא מוגדר ותסמינים גופניים כמו דפיקות לב מואצות וקוצר נשימה.

חשש להתמכרות? (צ' - shutterstock)
חשש להתמכרות? (צ' - shutterstock)

בצלאל: 12 שעות לימוד ביום
בדומה ללוי, גם נטע בר (שם בדוי) החלה לפתח תסמיני חרדה בעקבות הלימודים. לטענתה, כשהתחילה את לימודיה בבצלאל שבירושלים הבינה את מימדי התופעה ואת הסיבות לה. "בסוף שנה א' התחלתי להרגיש קושי נפשי להתמודד עם הלימודים, וכששיתפתי את החברים שלי הבנתי שמה שעובר עליי הוא נחלת הכלל", היא אומרת. "על עצמי ראיתי שאני נהיית עצובה יותר ושתחושת המחנק משתלטת עליי. לא הלכתי לטיפול פסיכיאטרי, אבל יש לי חברות שהלכו ומטופלות בכדורים".

רוב התארים בבצלאל נלמדים במשך ארבע שנים, כאשר שלוש השנים הראשונות עמוסות מאוד, והסטודנטים שוהים בתחומי בית הספר 10 ו-12 שעות ביום. "מלבד הקושי הפיזי, העומס גם לא מאפשר לנו להתפרנס. סטודנטים בשנה ד' טוענים ששמחת החיים והיצירתיות שלהם התנדפו כבר בשנה השנייה", מוסיפה בר.

לדבריה, הדיכאון שורר בקרב אחוז מאוד גדול מהסטודנטים ומעיד על כשל בהתנהלות המערכת. "כשפניתי לסגל האקדמי לעזרה הרגשתי שצריך להיות לי תירוץ גדול כמו מוות כדי שאקבל איזה שהוא זיק של הבנה".

בר מספרת שחברה לספסל הלימודים לקתה בהתקף חרדה בעקבות הלחץ. "בהתחלה היא הרגישה צורך לדחות את הסמסטר, אבל בסוף כבר הפסיקה את הלימודים לגמרי. לכל אורך התקופה היא הזדקקה לטיפול פסיכיאטרי במסגרתו לקחה גם תרופות הרגעה. זה אבסורד שהלימודים הביאו אותה לסוג של אבדון במקום לשמש כמפלט. מעבר לזה, כשזה קורה לך ואתה בהתקף חרדה, אין זמן לטפל בזה כי צריך להגיש עבודות".

זונחים את המכחול. תלמידי בצלאל (צ' - shutterstock)
זונחים את המכחול. תלמידי בצלאל (צ' - shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי