האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

לא רוצים ללמוד, רוצים להשתגע

בתקופה בה נדמה שכולם סטודנטים או בוגרים, הנה כמה אנשים שבוחרים לחיות את החיים בלי לימודים גבוהים - והם ממש לא מצטערים

יסמין לידסקי | 26-07-2012 13:40:00

"אנחנו דור מזוין" שר אביב גפן כבר לפני עשרים שנה וכוונתו לדור הביניים הבעייתי בו גדלו אנשים שהיום בני 30. דור שלם שגדל בין תקופת האבן של ההורים ותקופת הידע והמחשוב של האחים הקטנים ובכל זאת בדור הזה נדמה שכולם לומדים לימודים גבוהים.

אז הנה כמה אנשים שהחליטו להתמקד בעבודה ולא בלימודים כי הם לא מתאימים למסגרת או שהתגלגלו לנסיבות החיים.

תמר אזולאי, בת 31 מראשון לציון עוסקת בשירות לקוחות באינטרנט ולמרות שכל חבריה לומדים, החליטה לוותר בשלב זה של חייה על תואר. "יש לי ממוצע מאד גבוה של בגרות וגם ציון פסיכומטרי מעולה והייתי בטוחה שאהיה מורה לאנגלית, אבל המציאות היא כזאת שאין לי כוח לשבת על התחת במשך ארבע שנים וללמוד כשאני רואה שהתמורה הכספית לא שווה את ההשקעה. אני מכירה הרבה אנשים עם תואר ראשון ואפילו שני שבכלל לא מוצאים עבודה ומעבר לכך אני לא חושבת שתארים זה אינדיקציה לחוכמה. יש הרבה אנשים שמצליחים גם בלי תואר", אומרת אזולאי.

לדבריה, גם בעתיד הקרוב היא לא מתכננת ללמוד באקדמיה, אבל דווקא כן מתכוונת ללמוד לימודים מקצועיים. "אני רוצה ללמוד קורס קונדיטוריה ולהתעסק בתחום המקצועי שיותר מתאים לי, לא התחלתי ללמוד את זה קודם כי עד לאחרונה לא ידעתי מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדולה. באוניברסיטה אני ממש לא רואה את עצמי לומדת כי אני רואה כמה החברים שלי סובלים בתקופת מבחנים ואני לא מוכנה לעשות את זה לעצמי".

למרות שאזולאי נהנת מעבודתה ומצאה את התחום בו תרצה לעסוק בעתיד, בסביבתה לא כולם מרוצים מההחלטות שלקחה. "אמא שלי מאוד תומכת ותמיד תעמוד מאחורי, אבא שלי לעומת זאת יורד עלי על הקטע הזה שאני לא לומדת תואר הוא אומר שזה לא בסדר שבחורה בגילי לא לומדת תואר ראשון כמו כל בן אדם נורמלי ובמשך שנים הייתי צריכה לשכנע אותו שלימודים זה לא בשבילי".

לא כולם מתאימים ללימודים (צ'-shutterstock)
לא כולם מתאימים ללימודים (צ'-shutterstock)

מתאים יותר לשוק העבודה
אלירן חיון, בן 33 מתל אביב מתעסק בשיווק והפצה ומעיד על עצמו כי הוא איש עבודה. "אני חושב שאני יכול להתאים את עצמי לשוק העבודה הרבה יותר מאשר ללימודים", אומר חיון ומסביר "מעבר לזה שפשוט לא כולם בנויים ללימודים, בחרתי עד היום שלא להתחיל ללמוד בגלל בעיות דיסלקציה שיש לי. אומנם ברור לי שיש פתרונות לזה באקדמיה, אבל עדיין לא מספיק טובים ולא הכל ורוד לאנשים עם ליקוי למידה. אם אלמד משהו בעתיד זה יהיה קורס העשרה שיתרום לי לעסק ולמציאות היומיומית שלי בעבודה".

גם חיון מעיד כי הבחירה שלו לא ללמוד לא עברה בשקט אצל ההורים, בכל זאת הורים יהודים מכל העדות – הם סוג של פולנים. "בעבר אמא שלי מאוד לחצה עלי בכל הנוגע ללימודים. היא חיה בדור הישן וחושבת שאם אתה לומד יש לך מסלול מובטח בחיים ואם אתה לא לומד אתה נשאר בלי ביטחון. בשנים האחרונות היא הורידה הילוך בעניין אבל עד היום היא לא השלימה עם זה".

שירלי בת 30 מפתח תקווה עובדת בתפקיד משרדי באחת החברות תקשורת הגדולות ובוחרת שלא ללמוד לימודים גבוהים עכשיו או בעתיד. בניגוד לרבים שבוחרים לוותר על לימודים ומקבלים ביקורות מהמשפחה והחברים, לדבריה, החלטתה התקבלה בסביבה בשקט יחסי ובקבלה כנה שהיא מי שהיא.

"עד לפני כמה שנים בכלל לא חשבתי על ללמוד וכשהתחלתי לחשוב על זה לא נרשמתי משיקולים כלכליים. אני יודעת שיש את האפשרות של מלגה, אבל לא חשבתי על הכיוון הזה, פשוט הנחתי את זה בצד והתמקדתי בעבודה, והיום זה כבר לא מעסיק אותי יותר", היא אומרת. "כנראה שאני פשוט לא הטיפוס שישב שלוש שנים ואלמד. המסגרת הזאת לא מתאימה לי ואני לא רואה את עצמי גם בעתיד לומדת לתואר".

ההורים לא מרוצים (צ'-shutterstock)
ההורים לא מרוצים (צ'-shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי